NH Ostrava

#1
4.0

NH 13 trojek a rozhodnutí v koncovce

Na Tatranu se v hromové atmosféře strhla nefalšovaná bitva o šestou příčku, v níž jako vítěz po dramatické koncovce stanula domácí Nová huť (86-84), která se už dokonce na dvě výhry zavěsila za páté Pardubice. Naopak Kolín zapsal osmou porážku z devíti posledních zápasů.

NH na Medvědy vtrhla zhurta, zasypala je už za prvních devět minut šesti trojkami i body z druhých šancí a unikla na 27-16. Hosty pak stálo spoustu sil, aby se tři minuty před půlí za podpory zlepšené obrany, druhých šancí a produkce Odomse se Slavinskasem přitáhli na 32-31. Od té doby se až do konce hrálo prsa na prsa a rozhodlo tak až posledních pět minut.

Kolín po dvou útočných faulech, trojce domácího Radukiče a podkošové aktivitě jeho kolegy Mathona nabral manko 86-78, přesto se ještě půl minuty do konce po šestkách a také trojce Číže vrátil na 86-84. Radukič pak minul dvojku, ale stejně dopadl na druhé straně při pokusu o vítěznou trojku i Číž.

Vítězům (bez Belikova) lídroval Mathon (27+7 doskoků), následován Morganem (18+8 asistencí, trojky 10/6), Majerčákem (18) a Radukičem (12+12 doskoků). Za GEOSAN kontrovali Odomes (22), Číž (18), Slavinskas (15) a Šiška (10+7 asistencí). NH přestřílela hosty z trojek (27/13 - 18/7) a z brejků (14-6) a přeskákala je na útočném doskoku (13-7). Kolín nespasily lepší body zpod koše (32-40), ani šestky (11-19).

Adam Kovalinka (trenér BC GEOSAN Kolín): „Bylo to pěkné utkání pro diváky, muselo se líbit a lahodit oku fanouška. Bylo tam hodně zákroků a celkově napjaté a vyhecované až do samotného konce. Rozhodla první čtvrtina a nástup do zápasu, kdy jsme to absolutně nechytli, domácí si s námi dělali co chtěli. Sice jsme se dokázali vrátit, nějaké síly to stálo. Pak už rozhodoval každý koš a domácí hnáni skvělým publikem rozhodli zápas. My jsme se ještě v samotném závěru dostali zázračnou střelou do utkání, mohli jsme to ještě strhnou na sebe, ale tam už to je loterie, ale to už se nám nepodařilo.Bohužel asi smolná prohra, ale díky začátku a první čtvrtině zasloužená.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BC GEOSAN Kolín):
„Pro diváka určitě atraktivní zápas, přelévalo se to z jedné strany na druhou. Ostrava vstoupila do utkání skvěle, měla nějaký herní výpadek a pro ni to bylo velmi důležité vítězství.Byli pod velkým tlakem, aby vyhráli, což nám pomohlo. Nastoupili skvěle, což nás trochu zaskočilo. Dokázali jsme se ještě z desetibodového manka ještě do zápasu vrátit, ale stálo to hodně sil. Druhý poločas byl nahoru dolů a pokud chceme vyhrávat, musíme podávat koncetrovaný výkon celý zápas.Porazili nás 3-4 hráči, kteří hráli ty samé akce pořád dokola. Dali jsme do toho všechno, nemáme se za co stydět, bylo to bojovné a jedeme dál.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Pro nás je to důležité vítězství, ale nesmírné náročné utkání. Byli jsme v mírném vedení, což může být pro nás trochu zrádné. Obrana si myslím, že se trošku zlepšila, což si myslím, že podle bodu nevypadá. Majerčák, Malik Morgan zahráli dobře, dnes přišlo o trochu méně diváků, ale myslím si, že předvedli jeden z nejlepších výkonů.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): „Po výprascích v Nymburce a Ústí musíme hodnotit dnešní zápas pozitivně. Jsme v prvním poločase hráli dobře v obraně, což byl určitě klíč v úspěchu. Koncovka se určitě dala odehrát lépe, ale základ výhry vidím určitě v dobré obraně v prvním poločase.”

• rozšířená rotace

Nová huť po dvou výprascích v Nymburce a zejména v Ústí bude fanoušky prosit o odpustek, musí však zvládnout duel s Medvědy, což se jí naposledy doma nepovedlo, když Středočeši zlepšenou druhou půlí v obraně zápas otočili. Ostravané musí pozvednout zejména svou defenzivu, v útoku většinou problém nemívají. A vysokou kvalitu musí ukázat na doskoku i při krytí kolínských trojek.

Kolín se po sedmi porážkách v řadě chytil až doma s Nymburkem, který porazil senzačně už potřetí v sezoně. Právě NH tímto výsledkem dorovnal na sedmé příčce a případnou výhrou už se může zarovnat i se šestou Opavou, což je pro nyní kompletní Medvědy nemalou motivací.

Absence Ostravy: forward Belikov

Vzájemné zápasy v této sezoně: 87-96, 69-75

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Před sobotním zápasem musíme zpytovat svědomí. Takto nemůžeme pokračovat, obzvlášť na obranné polovině. Museli jsme si leccos vyříkat a snad to padlo na úrodnou půdu. Do zápasu jdeme s pokorou a s přesvědčením, že do A1 patříme.  Doufáme, že zápas bude opakem toho, co bylo v Ústí a v Nymburce. Budeme bojovat od první do poslední minuty a budeme chtít urvat cenné vítězství. Tým Kolína má velmi vyrovnaný tým, ať už silou, dynamikou nebo střelou z pod košem a  navíc posílili o Američana. Lehký soupeř to není, ale to v A1 není žádný.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Věřím, že výhra nad Nymburkem nás nastartovala k lepším zítřkům. Ostrava zaslouženě postoupila do skupiny A1, prezentuje se velmi dobře, ale našim cílem je vítězství.”

Džiugas Slavinskas (power forward BC GEOSAN Kolín): „Doufám, že se teď znovu dostaneme na vítěznou vlnu a v Ostravě potvrdíme roli favorita.”

Atrakce utkání: tombola pro fanoušky, kteří přijdou oblečeni v bílém.