12

#13
10.0

Medvědi i potřetí sejmuli mistra!

Někdejší fotbalový kouč a mudrc Tomáš Pospíchal by v téhle sezoně musel aplikovat svou větu o nelogice kopané i na druhý nejpopulárnější sport planety. A to výhradně na základě zcela nepředvídatelného průběhu letošní edice Kooperativa NBL. Nejnovější důkaz? V situaci, kdy se zdálo, že obhájce trofeje začal po čase solidněji bránit, a kdy se kolínští Medvědi topili v moři už sedmi porážek v řadě, nastal další velký veletoč.

A i kdyby pro celek Adama Konvalinky ligová sezona skončila už ve čtvrtfinále, nebo dokonce v předkole play-off, jedno mu už nikdo neodpáře. Jeho hráči budou moct jednou svým vnukům vyprávět, že byli u první evropské sezony klubu a hlavně u toho, když jako jediní v lize dokázali během jednoho ročníku složit dvakrát, a nyní dokonce i potřetí ze tří pokusů (94-84) už dvoudekádového hegemona tuzemských palubovek, který drží šňůru 18 titulů v řadě.

Po vyrovnaných prvních osmi minutách s body z útočných doskoků i trojkami na obou stranách zvedli domácí Medvědi kotvy na přelomu prvních dvou čtvrtin (27-18) i díky dvěma ztrátám nymburského Sehnala, jehož tým musel být do půle rád, že na 50bodovou produkci Slavinskasem šéfovaného Kolína (trojky 14/8) zvládal odpovídat aspoň aktivní Boeheim, který udržel hratelné skore na rozdílu 6 bodů.

Právě americký power forward s Křížem skoro sami sytili hosty i ve třetí části, kdy domácí rozložili ofenzivu na více hráčů, aby si čtvrtou část od začátku bral na starosti Číž. Medvědi ale i přes nové devítibodové vedení hráli v útoku hodně izolačně a staticky, načež hosté rychlou a pod koš nasměrovanou hrou stáhli na 79-78. Na to ale Kolín zareagoval rozhodnou šňůrou 13-0, kdy skóroval i po minutých šestkách, a kdy Nymburku zcela zvlhl střelecký prach.

Vítěze, kteří dorovnali v tabulce Ostravu, sytili Slavinskas (22+10 doskoků), Číž (19), Petráš (14+9 doskoků) a Novotný (11). Za hosty byli vidět Boeheim (22 za 19 minut), Váňa (13), Lockett (11+10 doskoků) a Kříž (11). Z pole lepší Kolín (v procentech 54-43) překonal mistra zejména trojek (11-7), Nymburku patřily útočné doskoky (10-18, body z nich ale jen 16-19), body z brejků (5-25) a také zpod koše (36-46).

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín): „Myslím, že v Kolíně a okolí všichni slyšeli ten balvan, který z nás spadl. Neskutečně důležité pro nás, abychom se vrátili do boje o 4. - 5. místo v tabulce. Nymburk měl výborný začátek teď po reprezentační přestávce, my se topili v několika porážkách a dnes jsme si řekli, že už to musí přijít, že se musí projevit ten dobrý trénink i zapojení Odomese do sestavy. Dneska to přišlo, vyšlo to zase na Nymburk, takže jsme rádi. Pokračovali jsme v dobrém doskoku, trochu jsme omezili ztráty, i když nakonec jich bylo 15, ale to je číslo, se kterým už se dá hrát a s naší úspěšností střelby to dnes stačilo, takže ohromná radost a povzbuzení do další práce a jdeme se porvat o lepší umístění do play-off.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín):
„Po dlouhé sérii neúspěšných zápasů, i když jsme hráli venku, jsme se vrátili na domácí palubovku. Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého, ale dokázali jsme se na Nymburk dobře připravit a jsme určitě rádi, že jsme to konečně prolomili a věřím, že naše vítězná šňůra teď bude pokračovat.”

Ladislav Sokolovský (kouč ERA Basketball Nymburk): „Bohužel, hodnocení dnes nebude dobré. Myslím, že jsme zápas začali pomalu, oproti tomu jak jsme schopni hrát a jak jsme hráli předchozí zápasy. Přizpůsobili jsme se ze začátku tempu Kolína, což nebylo dobře, proto nás to stálo i výsledek prvního poločasu. Potřebujeme, abychom hráli rychleji. Měli jsme dnes hodně mezer v obraně 1 na 1, kdy nevím, na co spoléháme, ale myslím si, že nemáme špatné obránce, kteří by nebyli schopni ubránit hráče 1 na 1. Když už se nám podařilo ubránit, tak v momentech, kdy jsme se dotahovali, tak nám Kolín doskočil míč, dal nám koš nebo naopak my v útoku míč ztratíme. Je to škoda, rozdíl 10 bodů je zbytečně moc, ale bohužel je třeba říct, že Kolín si to vítězství zasloužil víc.”

František Váňa (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme do utkání vstoupili trochu jinak, než v posledních zápasech, neběhali jsme tak rychle jak jsme chtěli, hlavně do protiútoku. Čemuž taky pomohlo, že Kolín se dnes trefil, nedokázali jsme je ubránit jak pod košem, tak i v nájezdu, měli hodně volných střel, takže tím zpomalili naší hru. Hrálo se víc 5 na 5, což Kolínu letos proti nám svědčí, takže si myslím, že v tom byl trochu ten problém.”

• podkošový tank Watson

Kolín je sice po už sedmi porážkách v řadě usazen na chvostu elitní skupiny, také je to ale jediný tým, který nad Nymburkem vyhrál v obou zápasech základní části. Jenže to byly oba celky v o dost jiném herním rozpoložení. Medvědi aktuálně nedokážou slepit konzistentně dobrých 40 minut, což ukázal i poslední duel v Děčíně. Také jim chybí zapnutí na plný výkon od většiny opor, aby tak tým mohl kapitalizovat návrat Slavinskase i kvalitní nový přírůstek Odomese, který má po dvou zápasech průměry 15,5 bodu, 7,5 doskoku a 4 asistence.

Mistr po reprezentační pauze naladil kvalitní formu, začal výrazně aktivněji bránit a Pandy i Novou huť složil doma jednoznačným způsobem. S Medvědy bude chtít rozhodně odčinit předchozí selhání a od prvních minut tak lze čekat jeho nesmlouvavou hru. Týmu jde navíc o dorovnání vedoucího Brna, které by mohlo nastat při neúspěchu lídra v Opavě.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 87-85, 77-69

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Na domácí palubovce chceme vyhrávat, musíme zapomenout na sérii porážek a jít do utkání s čistou hlavou. Nymburk jsme letos už dvakrát porazili, a i když v utkání nebudeme favoritem, chceme i výhru číslo 3.”

Pavol Lošonský (power forward BC GEOSAN Kolín): „Nymburk ukazuje v posledních utkáních zlepšenou formu, jednoznačné výhry nad Ústím a Ostravou jsou toho důkazem. My se musíme soustředit na sebe, vážit si míče, chytře zastavovat přechodovou fázi soupeře a těžit z našich předností.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Kolín sice není náš oblíbený soupeř, ale když přijedeme s podobnou hrou, jakou jsme předvedli v posledních dvou domácích zápasech, tak máme velkou šanci tam uspět a oplatit Kolínu dvě těsné porážky z této sezony. Soupeř teď má sérii porážek, ale na to se nesmíme ohlížet, protože proti nám se vždy dokáží nahecovat a předvádět své nejlepší výkony v sezoně.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Bude to těžký zápas. už dvakrát jsem se přesvědčili o síle Kolína. Má velice dobrou soupisku, ještě posílil na pozici rozehrávače a Odomes nemá vůbec špatná čísla. Právě na rozehrávce mají spolu s Čížem a Šiškou největší sílu, pak je třeba zmínit pod košem Petráše a Slavinskase, který chodí za každým doskokem a hraje s velkou energií.Málokterý tým udrží konstantní formu a na každého padne nějaký útlum jako teď na Kolín. Pak záleží, jak dlouho v tom útlumu zůstane. Věřím, že my jsme teď na té vzrůstající křivce podle toho, s jakým elánem jsme hráli poslední zápasy. A to budeme chtít v Kolíně potvrdit.”