NH Ostrava
16

NH Ostrava

Nymburk i potřetí skolil Novou huť

Obhájce trofeje dál mocně stíhá vedoucí Brno. S Ostravou si doma i bez power forwarda Boeheima poradil snadno 99-75, složil ji i potřetí v sezoně a získal pátou výhru z posledních šesti utkání, když navíc poslední tři zápasy odbránil na průměru necelých 68 bodů.

A právě novou defenzivní identitu s nádavkem spousty bodů z brejků vrhl už od prvních minut i na Ostravany, z čehož i díky třem trojkám rezultoval úvodní trhák 21-8. Hosté se ještě do konce prvního dějství dokázali vzpamatovat a snížit na 26-18, ale 11 inkasovaných bodů z brejků pro ně nevěstilo nic dobrého.

Hlavně Lockett s Watsonem ve druhé části udržovali i díky ztrátám soupeře nymburské vedení na úrovni deseti bodů, aby NH v úvodu druhé půle zahrozila svými oporami a snížením na 50-44. Domácí se ale vzápětí podkošovou hrou a šestkami znovu odloučili na rozdíl deseti bodů a v závěru třetí čtvrtiny únikem na 16 už rozhodli definitivně.

Tlačili je Watson (18), Lockett, Palyza (po 15), Kříž (12, trojky 3/3) a Sehnal (11). Za hosty dvojciferně korigovali Mathon (19) s Radukičem (17+7 doskoků). Polabané si o výhru řekli větším počtem trojek (13-8), bodů z brejků (33-16) a útočných doskoků (18-14, body z nich 14-5) i menším počtem ztrát (9-16).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „I když to skončilo o 24 bodů, tak to bylo odbojované vítězství. Hlavně pod košem měli naši pivoti hodně práce, protože Ostrava to hodně hraje přes své pivoty. Naši kluci si s tím poradili ale celkem slušně. A díky našemu tempu pak asi Ostravě už trochu došly síly, už spíše střílela z dálky ne zrovna volné střely a to nám hrálo do karet. Dát 99 bodů není špatných, mohli jsme se vyvarovat nějakých chyb. Dnes nám padly trojky, ale dařilo se nám i hrát do koše. Když Ostrava začala přebírat clony, tak jsme dobře využili Natea Watsona a tam se utkání zlomilo. Kluci hrají týmově, dokáží si vyhovět, a když hrajeme rychle se solidní obranou, tak to dělá soupeři problémy.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk):
„Tyhle dvě výhry jsou pro nás hodně důležité. Začíná se nám krystalizovat hra, jakou bychom chtěli hrát. Teď to jen udržet. Znovu jsme atakovali hranici sta bodů, dobře hýbeme míčem, máme i dobrou obranu, která vede k ziskům a k jednoduchým košům. Mělo to tempo, které bychom si představovali. Když se nám daří držet toto tempo po celých 40 minut, tak soupeř pak v menší rotaci postupně odejde. Je jen otázkou, kdy se tak stane. Ostrava tam v jednu chvíli vystrkovala drápky a je třeba jí dát kredit za to, jak dobře letos hraje. I když to nakonec skončilo jednoznačně, tak to nebylo tak snadné. Bylo tam zhruba 15 minut, kdy Ostrava hrála dobře a nutila nás do věcí, které úplně nechceme. Já osobně se cítím mnohem komfortněji od chvíle, kdy přišel Ondřej Sehnal. Dal do naší hry myšlenku a mě se díky tomu více daří. U nás je teď bojovná nálada, žádné uspokojení po těch dvou výhrách. Je třeba nadále makat, přijdou další zápasy, které budou složité, soupeři si na nás věří a my se teď musíme snažit vydobýt si zpět respekt, který jsme měli, abychom do play off šli jako starý dobrý Nymburk.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Přijeli jsme bojovat o výhru, protože letos si myslím, že máme kvalitu na to bojovat s každým. Dnes to bohužel nedopadlo. Domácí vyhráli zaslouženě. My doplatili na ztráty, které Nymburk trestal, s tím se tu těžko soupeří. Také jsme dovolili Nymburku 18 útočných doskoků a nechávali jsem otevřené střelce. Lukáš Palyza nám dal čtyři trojky, Martin Kříž také ukázal, že je střelec. Na Nymburku je vidět, že teď ten tým drží víc spolu. Během pauzy potrénovali a na jejich hře je to vidět. Umí zařadit takovou rychlost, na kterou se ostatní týmy zatím těžko adaptují. Dnes nám jen Radukič s Mathon nestačili, chyběla jim větší podpora od Mateje Majerčáka a Malika Morgana, ale těm se jistě bude dařit proti Ústí, kde potřebujeme zvítězit.”

Sukhmail Mathon (pivot NH Ostrava): „Rozhodující byla třetí čtvrtina, ve které nás Nymburk přeskákal na doskoku. Musíme teď potrénovat doskok a odstavování soupeře. Také si musíme více hlídat míč a tolik ho neztrácet jako dnes. Bylo tam i několik přísných rozhodnutí, ale to nezměníme. Ale hráli jsme naplno, jen to dnes nestačilo. Musíme se začít soustředit na další zápas. Dnes nám to ukázalo, na čem musíme pracovat. Ale stále platí, že máme velmi dobrou chemii v týmu, neustále se chceme zlepšovat a pokračovat v této skvělé sezoně pro Ostravu.”

• aktuální forma

Nymburk si po porážce v Děčíně a v poháru v Brně napravil reputaci jasným sestřelem Pand a získal tak 4. výhru z 5 posledních ligových zápasů. Soudě podle výkonu proti Ústí se rozhodl po reprezentační pauze podřadit, ale až další zápasy ukážou, zda je tým rovněž zvládne v plném tempu na obou koncích palubovky tak jako ve čtvrtek. Polabané jsou proti NH každopádně historickým favoritem, když s ní vzájemné utkání neprohráli už od roku 2007.

I Ostrava ale nemá aktuálně špatnou bilanci, když před soutěžní přestávkou sklidila 4 výhry z 5 utkání a nadále se může opřít o duo nejužitečnějších hráčů ligy Mathona s Radukičem, jež jako platný skórer doplňuje guard Morgan. Pokud se hosté dokážou vyvarovat své tradiční bolesti, tedy ztrát, nedají tak domácím brejkovou munici, a pokud uloví dost doskoků a posadí do obruče něco kolem 10 trojek, mohou zadělat na zajímavý průběh.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění), power forward Boeheim (nemoc)

Absence Ostravy: forward Štěpán Svoboda (bolest kolena)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 97-86, 89-80

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Pořád je na čem pracovat, ale chtěli bychom zopakovat výkon, jako proti Ústí. Hrát týmově s velkou intenzitou po celých 40 minut. Ostrava je nepříjemný soupeř, má dobou sezonu. Musíme si pohlídat hlavně její pivoty a také střelbu za tři body, ve které má Ostrava největší úspěšnost v celé soutěži.”

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Chceme předvést stejný výkon jako proti Ústí, jen ještě eliminovat chyby, které jsme dělali. Čeká nás Ostrava, která má hru postavenou na pivotech. Mathon i Radukič mají skvělou sezonu, ale hrát proti nim neberu jako nějakou výzvu. Já celou svou kariéru hraji proti skvělým pivotům, už jsem bránil i hráče z NBA, a všechny beru stejně. Já se prostě těším na to, že si budu moci zahrát proti dobrým pivotům a že to bude další dobrá zkušenost, která mě zas posune dál. Mám mnohem raději, když hraju proti opravdu velkým pivotům, se kterými se mohu pod košem přetlačovat a hrát jeden na jednoho.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Nymburk si ve středu poradil se SLUNETOU a tak nás jistě nečeká nic jednoduchého. My však nedáme svoji kůži lacino a budeme chtít hrát vyrovnanou partii.”

Atrakce utkání: děti do 15 let mohou přijít na utkání zdarma a jako bonus si mohou vzít zdarma i jednoho dospělého jako doprovod.