23.0

#24
21.0

NH v našlapaném Tatranu po velkých emocích skolila i potřetí Opavu!

Když v po střechu napěchovaném ostravském stánku končilo už třetí derby této sezony, burácející hlediště stálo na nohou, trenéři domácích hecovali ochozy k ještě větším decibelům a ústřední postavy hostů ve velkém spílaly mužům s píšťalkou. Třiadvacetibodový tým lídr Opavy Jakub Šiřina se nechal unést až k takovým protestům, že jej stihly dvě technické v jednom balíčku a tím i vyloučení. Hrálo se už play-off? Nikoli, zatím jen druhé kolo nadstavby, nicméně pro NH šlo o vůbec první utkání elitní skupiny A1 od jejího znovuzavedení v roce 2016. Příště lze na stejném místě očekávat stejnou intenzitu emocí, protože Ostrava zažívá v mnohém přelomovou sezonu.

Předčasný exit veterána Slezanů, potrestaný dvěma šestkami Morgana na 86-79, už jen stvrdil velkou novinu. NH i potřetí v tomto ročníku zdolala (90-79) rivala ze sousedního města, od nějž světelné roky schytávala porážku za porážkou, a už ho dokonce předběhla i v tabulce na sedmé místo. Tenhle tým ale rozhodně nevypadá, že by se s trojzubcem z derby hodlal spokojit.

Celý duel byl i při řadě opavských absencí (bez Kouřila, Zbránka, Dragouna) ukrutně vyrovnaný prakticky až do konce. V první čtvrtině hosté ustáli baterii pěti domácích trojek, ve druhé se dostali zpět i z minus 9 bodů po dvou obloukových projektilech ostravských pivotů a ve třetí je Kvapil se Šiřinou přitáhli i z 11bodového manka. I ve čtvrtém dějství byli napřed domácí, které Radukič vyhnal na 78-69 čtyři minuty před koncem. Opava snížila na čtyři 100 sekund do konce, ale Morganovy trestnohody už půl minuty před koncem zavíraly za derby vodu definitivně.

NH před rekordní domácí kulisou sezony (1200) táhli Radukič (21+10 doskoků a 7 asistencí), osobákem sezony Štěpán Svoboda (17), dále Mathon (14), Morgan (12+6 asistencí) a Majerčák (10). Za hosty kontrovali Šiřina (23+5 asistencí na 7 ztrát) se Slavíkem (11). Vítězové si nejvíc pomohli trojkami (31/13 - 23/8) a menším počtem ztrát (10-20), díky čemuž měli o 15 střel víc.

Štěpán Svoboda (křídlo NH Ostrava):  „V našem týmu to není jen o Maliku Morganovi, ale když se nedaří jednomu, tak se přidají ostatní. Mně se dnes zadařilo, musím využit každou příležitost, kterou dostaneme. Jako tým fungujeme super a drželi jsme se navzájem. Porazit třikrát Opavu je super, musíme však makat dál, ať ukážeme, že v A1 nejsme náhodou.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava):
„Dnes jsme chtěli zastavit Malika Morgana, který nám dělal problém v minulých dvou zápasech.  Dnes se nám to celkem podařilo, Švandrlík odvedl na něm dobrou práci, ale zase se projevili jiní hráči Ostravy. Nesmíme vnímat to, co je mimo hřiště, ale to,co je na hřišti. Chybí nám konzistence. Máme dobré pasáže, ale na to se basketbal nehraje. Je třeba odmakat celý zápas.”

• útočný doskok

Opět napěchovaný Tatran zažije při dalším třaskavém derby severní Moravy nejspíš návštěvu sezony a domácí NH bude bojovat o už třetí úspěch sezony proti sousední Opavě, která má co napravovat nejen ve vzájemných zápasech. Po domácí porážce s Nymburkem je na tom v tabulce jen o výhru lépe než rival, navíc v ohrožení je start několika opor, což by pro tým mohlo mít fatální důsledky.

Naopak NH jede v této sezoně nad plán a nyní už může přidávat jen samé bonusy. Na domácí půdě je silnější a její stále se lepšící hra může i díky oslabení soka přinést další úspěch. Zejména pokud se týmu podaří využít své podkošové síly a uhraje aspoň remízu na doskoku. Bezpodmínečnou ingrediencí k úspěchu ovšem bude i dobrá péče o míč.

Atraktivní bude sledován i Studiem Basketbal.

Absence Opavy: forward Zbránek (problém s holenní kostí), rozehrávač Kouřil (zraněný kotník, start nejistý), power forward Mokráň (viróza, start nejistý)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 92-83, 77-66

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Chceme A1 začít úspěšně a proto máme jediný cíl: vyhrát!”

Štěpán Svoboda (forward NH Ostrava): „Chceme proti Opavě předvést stejný výkon jako v základní části a dojít si pro výhru.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „S Novou hutí to máme letos 0-2. Chceme se vyhnout předkolu play-off, proto povinnost velí v Ostravě vyhrát. Soupeř letos hodně posílil a je favoritem. Nicméně v derby toto mnohdy neplatí a zítra bychom to rádi potvrdili.”

Radek Farský (křídlo BK Opava): „Ve středu jsme předvedli excelentní poločas proti Nymburku. Když výkon alespoň z části zopakujeme po celé utkání, nejsme bez šancí. Ostrava nám už letos ukázala svou sílu, máme jim co vracet. Jedeme do Ostravy s pokorou, ale s vědomím, že každý je v této sezoně porazitelný.”

Atrakce utkání: kdo z domácích fanoušků přijde oděn v bílém, získá voucher a dostane se do losování o hodnotné ceny, poločasová soutěž o Krále střelců, modrobílé choreo.