#20
25.0

Zisky

Zúžená rotace Beksy v TV duelu nakonec padla jasně

Za daných okolností to byl až nečekaný počin, že se hosté z Pardubic drželi v Brně na pouhých čtyřech bodech rozdílu až do startu posledního dějství. V něm už ale domácí definitivně ulétli, v TV souboji zvítězili 82-67 a přeskočili USK na třetí místo.

Beksa vlastnila vedení jen v první čtvrtině, kdy se produktivnímu duu Švrdlík - Vyoral 18 body dařilo za stavu 23-26 zdatně maskovat, že nikdo další se tentokrát výrazněji neprosadí. Jako by nestačilo, že z nijak široké rotace chyběl křídelník Michal Svoboda, v utkání se zranil i forward Pekárek a tým tak musel čelit širší sestavě pod košem silnějších domácích jen s vypětím všech sil.

Domácí právě zpod koše vyhráli druhou čtvrtinu 22-11 a i díky převaze z brejků 10-0 jim patřil poločas 45-37. Vyoral pak dovedl hosty k vyhrané třetí čtvrtině (15-17), ale bleskový únik Brna v úvodu čtvrté části po dvou trojkách na 70-56 už udělal nad zápasem kříž.

Vítěze táhli Puršl (18+7 doskoků), Madden (17), Mickelson (16) a Körner (12), hosty Vyoral (23+10 doskoků a 9 asistencí) se Švrdlíkem (20). Brno dalo víc trojek (6-4), šestek (22-11) i bodů z brejků (22-10).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Prvních 6 minut jsme dostávali lehké koše, ale postupně jsme v obraně utáhli šrouby. Měli jsme širší rotaci, což rozhodlo. Pardubice mají výborný tým, my jsme lépe rozdělili minuty a mohli dát energii do obrany. Jsme rádi, že jsme Pardubicím v tabulce odskočili.“

Šimon Puršl (centr Basket Brno):
„Nezačali jsme tak, jak jsme chtěli, ale od druhé čtvrtiny jsme začali bránit a doskakovat, chytili jsme rytmus a ve druhé polovině jsme náskok udrželi až do konce. Pomohli jsme si útočnými doskoky, do kterých nás trenér tlačí.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Dostali jsme se zbytečně do problémů s fauly, a ve druhé půlce nám tím pádem došly síly. Brno točilo více hráčů a na konci to bylo znát. Snažili jsme se to zachránit střelbou z dálky, ale to dnes nebyl klíč k vítězství.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Už dlouho hrajeme v sedmi lidech, po 10 minutách naši dlouzí mají tři fauly a navíc se zranil David Pekárek – to už pak skoro není s kým hrát. Muselo to být někde znát. Přecházeli jsme pozice, navíc jsme se z dálky trápili, to nešlo uhrát.“

• trojková síla

Magnet kola bude stát skutečně za to. Odehraje se před kamerami ČT Sport a domácí klub do něj chystá velkou slávu připomínkou 95 let existence brněnského basketbalu, jehož sláva se kdysi dotýkala hvězd.

Během utkání se uskuteční výstava plakátů s hráči a úspěšnými obdobími historie, v prostorách haly Vodova bylo také čerstvě otevřeno i Muzeum sportovní historie (prohlídku je nutno domluvit předem), utkání bude sledovat řada významných osobností, hráči brněnského týmu věnují do prodeje speciální podepsaná trika s logem oslav (výtěžek prodeje půjde na podporu Kláry Kalivodové, kterou klub dlouhodobě podporuje, a během zápasu jí bude předán šek s částkou, jež byla dosud pro ni vybrána), na velkoplošné obrazovce poběží smyčka s obrázky historických momentů brněnského basketbalu, diváky pozdraví i primátorka města a v poločase budou připomenuti nejslavnější hráči a trenéři brněnských dějin.

Domácí tým po sérii 6 výher překonává nyní úsek se třemi porážkami ze čtyř posledních kol, kdy ale v oslabení narážel na největší ligovou kvalitu. V posledních utkáních mu určitě chyběl zkušený dirigent Marko, který vedle herní rozvahy přináší do útoku i útočnou hrozbu z perimetru. I bez něj nicméně Brňané zvládli v pondělí slušnou partii v Nymburce (prohra o 12), a to díky kvalitě na útočném doskoku a obecně pod košem. Navíc je bude motivovat oslavný charakter utkání.

Beksa má však za sebou dvě výhry v řadě a možná tak našlápla k delší vítězné sérii. K zopakování domácího úspěchu s Brnem jí však musí zahrát většina opor a tým se musí především dokázat popasovat s doskakovací mašinou soupeře, k čemuž bude potřebovat výraznou podporu křídel a rozehrávačů.

První vzájemné utkání sezony: 82-87

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla), rozehrávač Marko (start nejistý), pivot Krakovič (start nejistý)

Absence Pardubice: křídlo Michal Svoboda (zranění), rozehrávač Michal Svojanovský (zranění)

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Zápas s Pardubicemi má hned několik významů: chceme vyhrát poslední zápas v roce, chceme vyrovnat vzájemnou sérii a také chceme konečně zahrát dobrý zápas na domácí palubovce. Doufám, že si na halu Vodova najde cestu více diváků a přijdou náš tým podpořit. Zároveň se chystá oslava 95. výročí založení basketbalu v Brně, což by si zasloužilo větší návštěvu.“

Richard Körner (power forward Basket Brno): „Čeká nás velmi nepříjemný soupeř. Pokud chceme pomýšlet na první čtyřku, musíme být v tomto zápase úspěšní.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Nechci říkat, že Brno začalo sezonu úplně fantasticky, ale odstartovalo hodně dobře a v tabulce vyletělo nahoru. Poslední dobou i na základě náročného programu, který domácí mají, trošku zpomalili, navíc se jim zranil Roman Marko, který jim chybí v nějakých částech zápasů, například v prohrané koncovce s Děčínem. Pořád je to ale družstvo, které má zejména doma co předvést. Velkým strašákem pro nás musí být soupeřův doskok, v této činnosti jsou domácí hodně nebezpeční, takže eliminovat tuhle přednost pro nás bude jedna z výzev. Druhou bude zastavit jejich kombinační, chytrou hru. Určitě to nebude lehký zápas, ale já doufám, že předvedeme kvalitní výkon, navážeme na dvě nedávná vítězství a udržíme se na vítězné vlně i přes vánoční svátky.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Brno není tým, který by byl založený na jedné dvou individualitách. Všichni známe Viktora Půlpána, mají vysoké pivoty Puršla a Mickelsona, kteří jsou produktivní, přidali zajímavé americké křídlo Maddena… To jsou pro ně hodně důležití hráči, ale nemůžeme spoléhat na to, že když tyto hráče zastavíme, další hráči se neprosadí. Naopak, je potřeba se soustředit na celý tým. Z našeho pohledu bude důležité, abychom eliminovali soupeřův doskok: naposledy se Brno drželo v Nymburce právě díky útočnému doskoku, bude tedy důležité, abychom domácím nedávali druhé šance ke skórování. Sami potřebujeme naše úspěšné obrany zakončovat obranným doskokem a snažit se dát na druhé straně hřiště nějaké jednoduché koše. Když se nám tohle podaří, můžeme být úspěšní.”