18.0

#99
3.0

Velký Burnettův návrat

Jako by Beksa představovala hlavolam, který je pro Brno příliš složitý k vyřešení. A to už muži zpod Špilberku v poslední době dokázali dobýt pražskou Folimanku i stánek Opavy. Jenže Pardubice, jež v této sezoně opanovaly i čtvrtý vzájemný duel, si čerstvě pořídily novou motorku na ligu nadstandardní kubatury, a ta v obnovené premiéře v městě perníku po třech letech přejela Brno 22 body. A když navíc americký křídelník Dominez Burnett vyhecoval ke stejným 22 bodům i krajana Dunanse, mohl se v zápase schovat i jinak nepřehlédnutelný dirigent Vyoral (11 bodů). I bez jeho velkých kousků totiž Beksa (bez Slaniny) zvítězila bezpečně 85-75 a přitáhla se na rozdíl dvou výher k pátému USK.

Domácí se sice po dvou ztrátách Vyorala propadli v úvodu na 2-9, ale pak rychlých osm bodů nasypal do obruče soupeře snajpr Potoček, a jakmile začal řádit i Burnett, rázem Beksa vedla ještě v závěru prvního dějství o šest. A hned na startu toho druhého se přes Brno přehnala ze zisků i útočných doskoků šňůrou 11-0 na 41-27 a po poločase 51-36 už se neohlížela zpět. Tlačila se do koše a především létala do brejků, z nichž soupeře do půle přestřílela 15-5 a celkově pak 21-14.

Brnu ve druhé čtvrtině nepomohla ani zóna, ztrácelo míče a míjelo z pole i z trestní linie. A ve druhé půli, již za domácí ovládali Burnett s Dunansem, nemělo kým manko výrazně srazit, když letošní top skórer týmu Puršl ke 14 bodům a 7 doskokům z první půle přidal po změně stran už jen jeden doskok.

Třetím střelcem vítězů byl Potoček (13) a čtvrtým Vyoral, který svých 11 bodů obalil i 7 ztrátami. Jeho tým byl lepší ze šestek (24/19 - 21/11) i trojek (28/8 - 25/4), hned dvacetkrát doskočil v útoku a na body z druhých šancí vyhrál 17-13. Za hosty se vedle Puršla dvojciferně prosadili už jen Půlpán (15) a Blake (10). Plusem jejich týmu byla jen produkce zpod koše (34-50)..

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Jsme hodně rádi za výsledek, ale už tolik ne za předvedený výkon v druhém poločase. Z obou stran to bylo hodně v křeči. Brno nás hodně tlačilo, hodně se diskutovalo s rozhodčími a odnesl to Tomáš Vyoral. Hodně nám pomohl Dominez Burnett do rotace - i když jsme měli problémy s fauly, měli jsme dalšího zkušeného hráče, který dokáže dát body, což byla jedna z věcí, která rozhodla v náš prospěch.”

Dominez Burnett (křídlo BK JIP Pardubice):
”Předně bych řekl, že jsem moc rád za svůj návrat do Pardubic, kde jsem nastartoval svoji kariéru. Zápas můžeme hodnotit pozitivně, z našeho výkonu mám dobrý pocit. K vítězství nám hodně pomohla energie, s jakou jsme utkání odehráli. Z naší strany to byl povedený zápas, jen škoda, že na něm nemohli být fanoušci.”

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): ”Myslím si, že jsme v Pardubicích nemohli vyhrát, protože jsme měli tragické procento jak šestek, tak trojek. Naprosto nic nám v útoku nevycházelo, nepadaly nám střely, ”v bedně” jsme měli 50procentní úspěšnost... S tímhle procentem se rozhodně nedalo vyhrát.”

Jakub Jokl (pivot Basket Brno): ”Do zápasu jsme vstoupili s dobrou energií, ale bohužel celé utkání jsme se trápili se střelbou. Vůbec nám nepadaly trojky, nebyli jsme schopni proměnit trestné hody a to vlastně rozhodlo celý zápas.”

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 78-70, 86-73, v Českém poháru: 89-84

Absence Pardubic: power forward Slanina (bude spolukomentátorem utkání), rozehrávač Dvořák, power forward Kalný

Poprvé s křídelní posilou Dominezem Burnettem, který se do týmu vrací po třech letech, nastoupí Beksa do duelu s Brnem, na nějž „má v této sezoně číslo“. Zvládla lépe obě utkání v základní části a jako bonus i pohárové čtvrtfinále. Na druhé straně opět bude chybět důležitý podkošový pilíř Slanina, což při síle přední linie Brna může být znát.

Beksa ve všech třech vzájemných utkáních dokázala omezit ztráty, až na první duel zbylé vyhrála na doskoku, doma dominovala z trojek a v poháru pak z trestných hodů. V Brně střelecky exceloval křídelník Michal Svoboda, ve zbylých utkáních pak velel rozehrávač Vyoral, který opět svede velký souboj s bývalým spoluhráčem z Pardubic Půlpánem. Tomu výrazněji vyšlo ze tří utkání jen pohárové čtvrtfinále a i tentokrát na něm bude ležet velká tíha zápasu. Snad ještě větší ale bude na pivotu Puršlovi, který je nyní ústředním tahounem týmu, nadopovaného velkým sobotním lupem z Opavy, kde právě reprezentační centr zářil.

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): „Stoprocentně jsme rádi jak za návrat do sestavy T.J. Dunanse, tak i za příchod Domineze Burnetta, který se vlastně také vrací. Pomůžou nám jednak v tom, že budeme mít k dispozici širší rotaci, tak i v kvalitě. Mezi klíčové faktory utkání bych zařadil v první řadě doskok - v Nymburku jsme měli 19 útočných doskoků, což je skvělý počin. Dále potřebujeme zlepšit obranu, protože trošku bojujeme s obrannými kombinacemi, a zmínil bych ještě eliminaci Šimona Puršla, což je momentálně pro Brno stěžejní hráč na obou polovinách hřiště.“

Josef Potoček (křídlo BK JIP Pardubice): „Potřebujeme zlepšit činnosti, které nám chyběly v předchozím utkání v Nymburce. Na mysli mám především agresivnější obranu, včetně lepší komunikace, a rychlejší přechodovou fázi z obrany do útoku. Mezi klíčové faktory bych zařadil i doskok. Brno je tým, který má ve svém středu několik výborných střelců, například Bálinta nebo Farského, které bude potřeba co nejlépe bránit a nedávat jim otevřené pozice, a také reprezentačního pivota Puršla, jenž hraje ve výborné formě. My uděláme všechno pro to, abychom urvali první výhru v nadstavbě.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Letos máme proti Pardubicím negativní bilanci. O motivaci máme postaráno. Sledujeme dění na soupisce soupeře a jsme po výhře v Opavě připraveni odmakat další těžký venkovní zápas.“

Zdeněk Nehyba (křídlo Basket Brno): „S Pardubicemi jsme letos ještě nevyhráli. O to větší máme motivaci je nyní porazit. Čeká nás těžký zápas, my ale máme jasný cíl zvítězit a navázat na vítězství s Opavou.“