Zisky

#23
2.0

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!

Jako by našli inspiraci v proslulé komedii s Budem Spencrem a Terencem Hillem, zničili pardubičtí ”raubíři” Novou huť nebývalými 16 fauly už za první půli, bez ohledu na to, že guardi Šafarčík s Potočkem měli po třech za pár minut a stejné množství už po první půli obtěžkávalo i podkošové brousky Švrdlíka s Waltonem. Jejich tým však už tady kraloval 59-28 a zápas 14. kola dovedl k jasnému triumfu (101-82), který byl okamžitou reakcí na dva dny staré domácí selhání s Ústím.

Duel rozhodla už drtivá první čtvrtina (37-13) v podání domácího JIP. Ten zejména zpod koše vyrazil v prvních čtyřech minutách do trháku 15-2, přičemž už tady měli na kontě technickou chybu kouč NH Choleva i jeho veterán Petr Bohačík. Beksa ale nezpomalovala, přidala i trojky a po osmi minutách vedla 28-5. Po 14 minutách už to bylo 47-16 a o chvíli později dokonce téměř o 40.

NH měla v poločase úspěšnost pouhých 23 procent a domácí byli o parník napřed z oblouku (13/7 - 13/2). Na konci utkání byl poměr trojek 12-8. Hosté v rámci korigování ve druhé půli nakonec vykázali lepší útočné doskoky (12-16) a body z nich (11-19) a při podobném počtu osobních chyb (29-25) házeli o 15 trestných hodů víc (19/15 - 34/20), jež ale jako už mnohokrát v sezoně trestuhodně míjeli. Jejich disciplína při využívání nestřeleckých faulů nicméně stojí za pozornost.

Mimochodem - na straně domácích (bez power forwarda Henryho) skončili jako vyfaulovaní Šafarčík a Potoček - první se obětoval za pouhých 14 minut ve hře, druhý za patnáct. I tak ale stihli po deseti bodech. Ještě víc zvládli Michal Svoboda (19), Pekárek (16+8 doskoků), Vyoral (12+11 asistencí), Švrdlík (11+9 doskoků) a Walton (11). Za hosty kontrovali Heinzl (13), Ubilla (11), Radukič (11+7 doskoků) a Petr Bohačík (11+7 doskoků).

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Velký rozdíl oproti zápasu s Ústím byl v tom, že jsme dávali otevřené střely. Měli jsme víc sebevědomí, proměňovali jsme střely a všechno bylo jednodušší. Vím, že jsme jeden z menších týmů v lize, ale Ostrava nemůže mít 16 útočných doskoků, musíme víc pracovat, musíme být na doskoku fyzičtější. Na konci jsme rotovali víc hráčů, ale měli jsme až moc ztrát, 12 na domácí zápas je moc. Musíme jich mít míň.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice):
”Myslím si, že jsme ze začátku dávali lehké střely, které jsme proti Ústí nedávali. Hráli jsme obden, neměli jsme moc času na trénink, jenom jsme si řekli pár taktických věcí. Hlavní důvod toho, že nám vyšel úvod, byl ten, že nám padly volné střely. Potom už jsme hráli s lehkostí, což v útoku bylo vidět. Ve druhé půli Ostrava sice snížila, ale nepustili jsme ji, aby se přitáhla zpátky do zápasu a zkomplikovala nám konec.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): ”Celý týden jsme trénovali ospale. Nevím, nemám k tomu co říct. Bránili jsme strašně, od situací 1 na 1 přes výpomoc až po řešení clon, nebylo tam vůbec nic. Vyhořeli jsme jak papír. Ve druhé půli jsme doufali, že to stáhneme. Máme širokou lavičku, kluci z Pardubic měli fauly, bohužel jsme ale nebyli úspěšní v šestkách, ani zpod koše, a to se hraje složitě. Myslím, že dokážeme hrát mnohem lépe a chytřeji. Nakonec jsme dali 82 bodů a nevypadá to tak hrůzostrašně, ale bohužel jsme to dneska nebyli my.”

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): ”Řekl bych, že v první půli jsme měli hlavní problém v obranné části, protože dostat 37 bodů v první čtvrtině je hrozné. Je pravda, že Pardubicím padlo skoro všechno a nám nic, ale to nás neomlouvá. V podstatě jsme si zápas prohráli první čtvrtkou. Neřekl bych, že jsme byli na Pardubice špatně připraveni, je to o nasazení.”

• lepšící se obrana

Kvůli nedělnímu domácímu zápasu Pardubic v Alpe Adria Cupu už v pátek od 17:00 změří Beksa na svém hřišti síly s Novou hutí. Ještě v minulé sezoně by se na tento duel sázela jasná jednička, jenže letos je už mnohé jinak. Po posledním domácím selhání Východočechů se SLUNETOU mají oba týmy po šesti výhrách, a byť Ostravu tíží větší počet porážek, do města perníku nepřijíždí k předehře 14. kola s jinou myšlenou než s tou na výhru.

NH má v zádech dvě domácí vítězství nad Děčínem a Ústím, jimž povolila jen lehce nad 70 bodů a s podporou tajného poradce Cholevy seniora v tichosti útočí na nadstavbovou skupinu A1. V posledních dvou utkáních sice nadále nezářila na doskoku, ale měla dobrou úspěšnost trojek, mnoho neztrácela a uměla pronikat na trestnou linii. Tam sice často svou výhodu prohospodařuje, ale pokud na čáru dostane ty správné exekutory, může týmu i odsud pršet zlato.

Pardubice po výsledkovém vzepětí s Levicemi a v Děčíně opět ukročily zpět, když doma nezvládly takřka celozápasové nahánění Ústí. Při zúžené podkošové rotaci byly ještě víc znát zbytečné fauly při ztrojeních nebo zdvojeních, Beksa tak nabízela šestky zadarmo, sama si pak došla i při svých individuálně zručných borcích jen pro 14 trestných hodů, ač má v kádru duo Vyoral - Pekárek, jež by si normálně mohlo na těžbu šestek udělat živnost. Reprezentační playmaker Vyoral však letos získává jen tři pokusy na utkání a proměňuje je s pouze  64procentní úspěšností, což je na střelce kariérně se pohybujícího na nejméně 80 procentech razantní sešup.

První vzájemný zápas: 85-78

Absence Pardubic: power forward Henry (nemoc)

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): ”Ostravskému týmu se v letošní sezoně celkem daří. Jako jeden z mála týmů zatím nesáhl do soupisky, kromě toho, že po našem prvním vzájemném zápase odešel jeden Američan. Ostravanům se daří hlavně na domácí palubovce, ale na začátku sezony překvapili i výhrou v Děčíně. Prezentují se hodně sympaticky a rozhodně nás nečeká nic lehkého. Klíčem bude zastavit rozehrávače Ubillu, udržet ho na co nejnižším počtu bodů a především mu co nejvíce znepříjemnit tvorbu hry.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Bude to zase o nás. Ve středu s Ústím jsme začali dobře, prvních pět minut bylo z naší strany dostatečně agresivních, ale pak intenzita naší hry klesla, v tom se musíme zlepšit. Ve spoustě zápasů taháme za kratší konec. Nemůžeme si myslet, že se nám to podaří pokaždé převrátit, jako  se nám to povedlo například v Děčíně. Není jednoduché být během zápasu pořád pozadu a muset dohánět náskok soupeře, to bere síly. S Ostravou potřebujeme dobře začít a pak v tom pokračovat, udržovat se ve vedení, aby byl pod tlakem soupeř.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Pardubice jsme doma málem porazili, takže tentokrát to chceme dotáhnout k výhře. Chceme zůstat na vítězné vlně a přivézt do Ostravy vítězství.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars, v divácké soutěži bude hlavní cenou dort s klubovým logem od Cukrárny v Pernštýnské.