Basket Brno

#20
16.0

Mistr musel s Brnem dřít až do konce

Ačkoli lídr tabulky vložil po vyrovnané první půli do té druhé výkon na úrovni Ligy mistrů, musel se i přes výraznou třetí čtvrtinu, vyhranou 25-13, až do posledních minut naplno bít o to, aby hosté z Brna ještě nezadělali na závěrečné drama. Ti ale nakonec v předehře 19. ligového kola v Nymburce padli 88-76 a umožnili tak pražským Sovám osamění na třetí příčce.

Hosté, kterým dál chybí ústřední dirigent Marko, se zcela spolehli na svou základní pětku a zejména na svou podkošovou hru s útočnými doskoky, z níž při pevné defenzivě získali po 7 minutách vedení 11-22. Vzápětí domácí Palyza bleskově slepil osm bodů, ale hosté až do stavu 24-35 ve svém úsilí pokračovali. Až pak se výrazněji nastartovali Polabané, kteří vedle agrese na koš přidali i dvě trojky a nakonec těsně vyhráli poločas 48-46, když o 25 bodů se postarali Hruban s Palyzou, a lavička vedla nad tou brněnskou 16-4.

Ve třetím dějství přišel očekávaný tlak domácích, kteří vsadili na individuální zručnost svých opor i trefy z dálky. Hosté ale prvních šest minut, do stavu 61-57, chytrostí a dobrým pohybem míče v útoku dokázali odpovídat. Dvě trojky Rosse s Hrubanem pak ale Nymburk pomohly odloučit na 73-59, a to už hostům začala hořet půda pod nohama. Domácí je v obraně otravovali jako vosy a aktivníma rukama brali řadu míčů.

Brno ale ani za stavu 77-61 nesložilo zbraně a při zaseknutích domácí ofenzivy se dalším náporem pod koš s útočnými doskoky probilo tři minuty do konce na 80-74. Nymburští Benda s Rossem se ale poté čtyřikrát prosadili kolem koše a minutu do poslední sirény tak bylo hotovo.

Vítězové (bez Gibbse) se opřeli o Hardinga (18, trojky 5/4), Hrubana (18), Rosse (15+6 asistencí), Palyzu (14) a Bendu (11). Za hosty kontrovali Puršl (16+7 doskoků), Mickelson (15+12 doskoků), Půlpán (15+6 asistencí), Madden (15), Bálint (11). Domácí kralovali z trojek (27/11 - 15/4), produkcí lavičky (35-4) i ve ztrátách (7-13) a měli o 14 střel z pole víc. Naopak i přes lepší útočné doskoky (15-10) zaostali z druhých šancí (13-16), navíc i zpod koše (40-46) a z šestek (5-12).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk):
„V první půli nebyla naše obrana na dobré úrovni. To jsme pak zlepšili ve druhé půli a to byl klíč k vítězství. Není ale omluva pro to, jak jsme bránili v první půli. Nebyli jsme připraveni fyzicky čelit nájezdům a doskokům hostů. Jen jsme si přišli zahrát. Do druhé půle jsme se snažili jejich nájezdy do koše zastavit, přibrzdit jejich rychlý přechod do útoku. A to byl klíč k úspěchu. Musíme si to zanalyzovat a poučit se z toho, protože není možné takto hrát zvláště teď, když hrajeme velmi důležité zápasy. Vojta Hruban je naše největší zbraň a to, jak hrál v obraně i v útoku na konci první půle, nám hodně pomohlo. Tím, jak umí střílet a také najíždět, je velmi nebezpečný a dělá problémy všem.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Nehráli jsme dobře v obraně, ani v útoku. Soupeř nás předčil v agresivitě, což se nám málokdy stává. Dnes jsme se do toho nějak nemohli dostat. Trenér určitě udělá rozbor a podíváme se na ten zápas znovu, protože to byl od nás jeden z těch horších zápasů. Bylo tam pár světlých momentů na konci poločasu a ve třetí i čtvrté čtvrtině, ale to nestačí. Musíme do toho šlapat 35 až 40 minut. Zvláště pokud chceme uspět na evropské scéně. Když jsme byli dole, tak jsme potřebovali soupeře dostat pod tlak agresivitou v obraně. Vždy, když jsme jim nedali nic snadného, tak jsme byli před nimi. Pokud bychom byli agresivní celý zápas, tak bychom klidně mohli vyhrát o 30 bodů, ale místo toho vždy šla koncentrace dolů a nechali jsme soupeře hrát. A je to tým z vrchu tabulky, nejsou to žádní nazdárci, které můžeme nechat hrát. Docela mě mrzí, že jsme nepředvedli lepší výkon, protože za týden nás čeká v Lize mistrů ještě mnohem kvalitnější soupeř.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Nymburk ukazuje nesmírnou kvalitu. Když se podíváme na body lavičky, vždy domácí najdou nějakého reprezentanta nebo kvalitního zahraničního hráče. My jsme do Nymburka přijeli soustředění a se sebevědomím. To kvituji především u našich mladších hráčů, kteří dnes hráli bez zbytečného respektu. Naše hra byla elastická, uhlazená a to pak můžete hrát s Nymburkem otevřenou partii. Zápas rozhodla třetí čtvrtina a sedm útočných doskoků Nymburka v této části utkání. Ze druhých šancí si vytvořili bodový polštář. Já jsem rád, že moje družstvo ukázalo charakter a za stavu minus patnáct jsme otočili vývoj utkání a šli na minus šest. Domácí zvítězili... Musím ještě vzpomenout zápas s Děčínem, kdy jsme hráli 28 minut dobře, a pak přišel kolaps, který jsme už hodili za hlavu. Ani v Opavě to nebylo v první části ideální. Ve druhé půlce jsme se vzpamatovali a odrazili se do utkání v Ostravě. Máme z deseti posledních zápasů sedm vítězství a tři porážky, z toho jedna v Nymburce a jedna v Opavě. Já bych toto období hodnotil pozitivně,. Zvlášť když k tomu přidáme dvě výhry v evropském poháru ENBL. Už delší dobu ukazujeme dobrou výkonnost. My jsme před sezonou netrénovali kompletní a do plného stavu jsme se dostali až 20. října, odkdy trénujeme všichni. Pokud budeme zdraví, budeme v dobrých výkonech pokračovat.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Jsme rádi za výkon, který jsme zde předvedli i přes absenci Romana Marka a Jakuba Krakoviče, který jede tak napůl. Myslím si, že rozhodně máme na čem stavět, protože takový výkon nás může odrazit dál. Pokud se takového stylu hry budeme držet, můžeme být hodně úspěšní. Je pozitivní, že se i mladší hráči dokázali chopit příležitosti, kterou jim zdravotní stav jejich spoluhráčů nabízel. Dnešní zápas i zápas v Ostravě byl z naší strany povedený. V prvním polovině jsme získali dvakrát až jedenáctibodový náskok a důležité bylo, že jsme se nezalekli, pokračovali jsme ve stylu hry, který nám přinášel ovoce. Klíčové bylo, že jsme si dokázali půjčit míč. Ve třetí čtvrtině se možná projevila širší rotace Nymburka. I když jsme tuto část zápase nezvládli podle našich představ, můžeme odjíždět se vztyčenou hlavou. Na konci jsme ztráceli šest bodů a věřili jsme si, že kdyby nám padla nějaké střela a pohlídali jsme si doskok, mohlo to být ještě vyrovnanější a zajímavější. Bohužel domácí ukázali sílu na útočném doskoku, kde nás potrestali několika body a to jim zase pomohlo vybudovat náskok zpátky.“

• podkošová síla

Souboj prvního se sdíleně třetím se odehraje netradičně v pondělí, kam najíždí aktuálně oslabený Basket Brno. Ten zatím ani v jednom z dosavadních 23 vzájemných duelů v NBL nedokázal multišampiony porazit a těžkou kartu bude mít i dnes od 18 hodin, neboť mu nadále bude chybět ústřední režisér Roman Marko.

Nymburk od porážky v Opavě stržil tři jednoznačné výhry nad Olomouckem, Pardubicemi a Ústím, když na rozdíl od duelu ve Slezsku dal už mnohem větší péči obraně, v níž postupně inkasoval 63, 78 a 78 bodů.

Brňané, kteří se aktuálně bijí o třetí příčku se Sovami, zažívají úspěšný úsek sezony, kdy nebýt faux pas s Děčínem, mohli mít z posledních 9 utkání dokonce 8 vítězství. I sedmička je ale pro tým toužící po semifinále velmi dobrá vizitka. V Nymburce bude ale muset látat díru po Markovi a otázkou také bude, jak se jeho solidní obrana (81,1) vyrovná s nejlepším útokem soutěže (Nymburk 99,3).

První vzájemné utkání sezony: 88-70

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (dlouhodobé zranění kolena)

Absence Brna: rozehrávači Marko a Křivánek (oba zranění ve spodní části těla)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Očekáváme, že hosté proti nám půjdou jako rovnocenný soupeř a my se na to těšíme, protože potřebujeme tyto výzvy a tyto zápasy na nejvyšší úrovni. Věřím, že zápas s Brnem nám pomůže se ještě zlepšovat jako tým. Brno teď mělo zdravotní problémy, tak uvidíme, v jaké sestavě přijede k nám, ale rozhodně nás nečeká nic snadného.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Brno je tým z popředí tabulky. Uvidíme, jestli budou hrát klíčoví hráči Roman Marko a Jakub Krakovič, kteří měli zdravotní potíže, ale i bez nich mají dost hráčů, kteří je dokáží nahradit. Takže rozhodně nepůjde o snadný zápas. My ale chceme každý zápas vyhrát. Teď je to navíc poslední utkání v Nymburce v tomto roce, tak věřím, že dorazí naši fanoušci a přijdou si to s námi užít.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Když se řekne Nymburk, tak se řekne výzva. V prvním letošním vzájemném zápase jsme hráli proti úřadujícím mistrům s přehnaným respektem. Myslím, že se naše hra obecně od té doby zlepšila. Budeme mít sice absence, ale pro každého zápas na palubovce týmu z Ligy mistrů musí být především zdravou motivací ukázat to nejlepší, co v něm je.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Čeká nás hodně těžký zápas, navíc ještě venku. Musíme celou dobu udržet koncentraci a hrát na 100 procent. Bez hloupých ztrát, které Nymburk hned trestá. A potom budeme mít šanci na dobrý výsledek.“