4

#32
26.0

Razítko na postup po změně stran

Druhé semifinále Louda Auto FINAL 4 proti sobě svedlo BC GEOSAN Kolín a BK ARMEX Děčín. V roli mírného favorita vstupovali do utkání Severočeši, protože jejich soupeř se aktuálně trápí s horší výsledkovou formou, když z posledních deseti ligových střetnutí uspěl pouze proti Nymburku.

Podle stylů, které oba týmy vyznávají, se dal očekávat zcela odlišný charakter oproti úvodnímu semifinálovému souboji, kde po ofenzivním představení kraloval ligový lídr z Brna. No a průběh úvodních minut dal predikcím za pravdu. Na hřišti se odehrávala neúprosná, ale férová bitva o každý míč.

Střelci obou týmů hledali recept na specifické obroučky na Královce. No a možná i proto, že děčínští basketbalisté dokázali během první desetiminutovky dvakrát přesně zamířit za tři body, vypracovali si tak trochu nenápadně zajímavý náskok. Stojaté kolínské střelecké vody rozvířil Michal Mareš, který trefil dvě důležité trojky a udržel tak svůj tým v kontaktu.

Kolínští ale nutně potřebovali bodový příspěvek od svých dvou lídrů na rozehrávce Číže se Šiškou. Nejprve se trefil druhý jmenovaný, jenž zakončoval rychlý protiútok v 17. minutě a dotáhl medvědy na rozdíl tří bodů. Zahájil tak kolínskou cestu do vedení. Sám se na ní podílel šesti body. Závěr poločasu ale patřil znovu válečníkům, kteří uhájili mírný náskok.

Do druhé půle vletěli děčínští basketbalisté jako uragán. V prvních minutách nedali medvědům vůbec dýchat. Sami pak valili dopředu jeden protiútok za druhým. Třemi body ukončil střeleckou nulu na svém kontě Číž, ale Kolín zoufale potřeboval jeho větší aktivitu a přesnost. Ondřej Šiška se snažil hecovat své spoluhráče, jenže Děčín byl ve velkém laufu.

Když závěrečné dějství zahájil Ty Nichols neuvěřitelným buzzerem za tři body přes ruce obránce a po kolínské minele zapsal těžký koš s faulem Pomikálek, bylo to razítko na propustku do pohárového finále. To odvysílá od 19:40 v přímém přenosu ČT sport. Utkání o bronz bude možné sledovat na TVCom, webu a sociálních sítích @cz.basketball nebo ČT sport Plus.

BC GEOSAN Kolín – BK ARMEX Děčín 65:88 (10:18 35:38 51:67)
Odomes 16, Petráš 14, Mareš 12, Slavinskas 7, Číž a Šiška po 6, Lošonský 4, Novotný, Jelínek a Stegbauer 0 – Walton 21, Nichols 19, Svoboda 17, Pomikálek 10, Bruner 8, Kroutil 7, Macháč 6, Jansa, Mach a Josipovič 0
TH: 18/27 – 21/30
Trojky: 5 – 7
Doskoky: 40 – 37
Zisky: 2 – 10
Asistence: 16 – 18
Fauly: 23 – 24

Jakub Petráš: „My začátky druhých poločasů nemáme v posledních zápasech pod kontrolou. Stává se nám skoro v každém druhém zápase, že to promrháme. Pak je z toho dnešní prohra ve třetí čtvrtině o 13 bodů. V tom nám ujede celý zápas. V prvním poločase se snažím, držíme se soupeřem krok a ve druhém poločase nám to vždy po přestávce uteče.

Pro nás bude i zápas o bronz motivace. Druhá polovina sezony se nám moc nedaří v A1. Tohle bude první vrchol naší sezony. Doufám, že se nám to podaří dotáhnout do vítězného konce, abychom se odrazili ode dna a začali i v nadstavbě působit trochu lépe.“

Tomáš Pomikálek: „Na začátku druhého poločasu jsme dodrželi přesně to, co jsme chtěli. V prvním poločase jsme hořeli na obranném doskoku. Oni měli hrozně moc druhých šancí. Hodně nás tam trápil Petráš. Jednoduchými koši se drželi v zápase. My jsme si dobře pohlídali jejich střelce.

Na Ondru Šišku a Adama Číže se připravujeme primárně. Víme, že jak jeden, tak druhý dokáže strhnout celý tým a dát přes 20 bodů.

Já chci našim fanouškům strašně poděkovat. I když díky je málo, ale nic víc teď nemůžu udělat. Jsou skvělí. Do Prahy na Královku za námi přijeli v takovém počtu a s takovou podporou. Doufám, že zítra přijedou znovu, ještě ve větším počtu a bude je to ještě víc bavit.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Já v téhle hale od rekonstrukce trénoval jen jednou, ještě na USK, a hráči tu dnes nastoupili úplně poprvé. Vsadili jsme na to, že před turnajem zůstaneme na přípravu doma a pojedeme rovnou z fleku hrát na Královku semifinále. Samozřejmě kdybychom prohráli, tak bychom si mohli říkat, jestli jsme tu nemohli spát, hráčům to tak ale vyhovovalo a nakonec se to ukázalo jako dobrý krok. My za sebou včetně přípravy máme v sezoně už asi pět zápasů na pražské Slavii, která je tím prostorovým vnímáním podobná a spoléhali jsme se na to, že to zvládneme. Nicméně první poločas byl zadřený, nic jsme netrefili zvenku, ale nad vodou nás držela obrana, protože nikdo z kolínských hráčů s jejich obrovskou útočnou kvalitou nám neuletěl do velkých čísel, snad kromě dvou slepených trojek Mareše. A druhý poločas už jsme hru dokázali rozběhnout. Pokud zvládneme hrát rychle, můžeme hrát i velmi efektivně, což se tam ukázalo. A pokud jde o finále, my si to s Brnem dali v týdnu nanečisto doma v lize, kde to byl velmi obranný zápas, který rozhodl Djuricic. V tom zápase mě překvapil, jak těžké střely na sebe byl ochotný brát a dokonce i proměnit. Bude to vyrovnané, a podle toho, který hráč z jakého týmu vyletí bodově nahoru, může být X-faktorem. A dalším důležitým faktorem byl obranný doskok - ten, kdo vyhraje útočný doskok, bude mít mnohem větší šanci uspět.”

1 Adam Číž 30:09 0 /2 2 /7 0 0 3 3 0 5 0 1 2 1 7 6
3 Ondřej Šiška 26:19 1 /2 0 /4 4 /4 3 1 4 0 1 0 4 3 3 2 6
4 Rashard Marque Odomes 29:25 5 /8 0 6 /11 1 3 4 2 2 0 0 7 3 20 16
8 Pavol Lošonský 13:57 1 /2 0 /2 2 /2 0 1 1 0 0 0 2 3 2 1 4
9 Filip Novotný 14:46 0 0 /4 0 1 0 1 0 1 0 0 1 3 -4 0
10 Michal Mareš 21:36 1 /1 3 /10 1 /2 0 0 0 0 2 0 1 2 2 5 12
12 Theodor Dlugoš 0:00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Jan Křivánek 0:00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0