27.0

#11
31.0

Děčín utloukl Medvědy po obratu z minus 16

Válečníci i po Vánocích začali tam, kde skončili před nimi, a získali další enormně těžce vydřené vítězství, tentokrát nad Medvědy (79-74). Jejich už čtvrtý úspěch v řadě znamená, že Děčín je pouhou jednu výhru za vedoucím Brnem. Kolín naopak po třetí porážce v řadě spadl za Beksu na páté místo.

Početná děčínská návštěva (1100) byla po většinu první půle zaskočena nepříznivým vývojem skore a často také dávala najevo nespokojenost s výroky arbitrů. Toho si ale vůbec nevšímali hosté, kterým i přes nános ztrát šla hra lépe od ruky, z útočných doskoků se vyšvihli do sedmibodového trháku, a když se domácí 12 body Matěje Svobody z prvních 14 bodů týmu dorovnali, vyskočili Medvědi ve druhém dějství až do 16bodového úniku (26-42 s 24 body zpod koše), když nervóznícímu Děčínu to nepadalo prakticky odnikud.

Domácí ale ještě do půle, po níž byli v úspěšnosti z pole o 18 procent zpět, srazili manko na 11 a od třetí čtvrtiny zahájili velký comeback. Při širší rotaci drtili Kolín v obraně, tlačili se do koše i za útočnými doskoky a přidávali už i více tref z dálky, což se nejvíc týkalo rozehrávače Waltona. A ve čtvrté části (19-10) už šli definitivně přes Kolín. Když Walton se Svobodou zosnovali únik na 73-66, Slavinskas s Petrášem ještě pomohli hosty uchytit na manku jediného bodu dvě minuty před koncem, pak ale Mach s Waltonem opět navýšili náskok domácích na pět a Medvědům už dvě ztráty znemožnily comeback.

Králi vítězů byli Matěj Svoboda (27) a Walton (19+8 doskoků a 6 asistencí), jedenácti body jim slušně sekundoval i Nichols. Za Kolín (bez Lošonského) odporovali Slavinskas (19+8 doskoků), Číž (14), Petráš (13) a Šiška (10+8 asistencí). Domácím patřily šestky (19-10), body z brejků (26-7) i laviček (22-11) a také nižší počet ztrát (15-17). Medvědy nespasily ani lepší útočné doskoky (7-14) a body z nich (6-13).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zápas jsme začali tak, jak jsme očekávali po naší devatenáctidenní pauze, která nás na Vánoce potkala. Na naše poměry opět velmi špatná střelecká produktivita, a to hlavně v prvním poločase. Ale obrovskou bojovností ve druhé půlce a tím, že hráči chtěli vyhrát, jsme zápas zvládli. V utkání jsme vedli jen asi devět minut, takže z toho pohledu to nevypadá moc zaslouženě, ale za to, jak jsme se ve druhé půlce rvali, máme dobrou a velmi cennou výhru. Nichols se vrátil z Ameriky nemocný a dnes se teprve zvedl z postele. Za to mu patří veliký dík, že vůbec nastoupil. Máme v této sezoně bojovné srdce, díky čemuž jsme byli schopni dnes velmi dobře hrající Kolín porazit.”

Adam Konvalinka (trenér BC GEOSAN Kolín): „Skvěle jsme začali, přesně jsme se drželi plánu, který chceme předvádět, a dobře jsme se připravili na agresivní obranu domácích. Z toho jsme dávali hodně jednoduchých košů. Pak jsme z toho vypadli, a to po dvaceti osmi, třiceti minutách, kdy jsme pustili Děčín do jeho jednoduché a rychlé hry. Bohužel, jakmile se Děčín dostane do rytmu a hraje rychle a jednoduše, těžko se zastavuje. Hodně domácím pomohl Matěj Svoboda, který ve druhém poločase trefoval skoro vše, na co sáhl. Vyhráli jsme sice na doskoku, ale žádnou výhodu jsme z toho neměli. Dalším klíčem bylo našich sedmnáct ztrát. S tím žádný vyrovnaný zápas nevyhrajeme. Gratuluji Děčínu za výkon ve druhém poločase, my si můžeme drbat hlavy, že jsme prohospodařili tak nadějné vedení.”

Theodor Dlugoš (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Dnes nám bohužel nevyšlo to, pro co jsme sem přijeli, tedy pro vítězství. V prvním poločase jsme předváděli to, co jsme chtěli, bohužel ve druhém poločase soupeř trefil nějaké trojky a nám navíc asi došly síly. Prostě to dnes nevyšlo. Zlomilo se to asi ve třetí čtvrtině, ale koncovka byla ještě otevřená.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nezačali jsme ideálně a dovolili Kolínu bodovou šňůru. Možná nám chyběla trochu koncentrace, možná jsme se nevyrovnali s bojovností soupeře, který měl občas váhovou i výškovou převahu. Ale naštěstí nás to nezlomilo, do druhého poločasu jsme vstoupili jako jiný tým, bojovali jsme, jezdili a jsem moc rád, že jsme výhru urvali. Se svým vstupem do zápasu jsem nebyl moc spokojen, udělal jsem dvě hloupé chyby, ale ve druhé půli už to bylo lepší a řekl bych, že jsem týmu dodal nějakou energii. Ale důležitější je, že jsme to týmově ubojovali a dovedli zápas do vítězství. V prvním poločase nám možná trochu chyběl doskok, ale ve druhém poločase jsme to vykompenzovali bojovností a míče, které byly padesát na padesát, končily v náš prospěch. To trochu soupeře deptalo. Veliké díky patří našim fanouškům, kteří nás podporovali. Bylo to něco neskutečného. Prostě super výhra na konec roku.”

• hra bez ztrát

Další čtvrteční atrakci nabídne duel třetího se čtvrtým, v němž se poprvé po mnoha letech představí rozehrávač Ondřej Šiška jako soupeř domácích Válečníků. A právě on bude muset hodně zabrat, aby jeho tým nenabral už třetí porážku v řadě, která by jej už pomalu posouvala až do blízkosti osmé pozice stále našlapanější tabulky.

Medvědi na posledních porážkách v Opavě a s Ústím kromě nízkého počtu ztrát a také útočného doskoku s Pandami nemohli nalézt mnoho pozitiv, navíc se v posledních utkáních kamsi vytratila jejich dlouho velmi solidní obrana.

Děčín má za sebou složitý úsek sezony, z nějž však i bez velké pomoci útočných doskoků vyválčil tři velecenné výhry v řadě nad Opavou, v Pardubicích a doma v derby a nyní má šanci se ještě víc přiblížit čelu tabulky. Klíčem bude, aby se dokázal dostávat do podkošového prostoru, k trestným hodům a protiútokům, což bude zároveň top výzva pro hosty.

První vzájemný zápas sezony: 73-74

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Kolín před letošní sezonou svůj tým hodně posílil na různých pozicích a zároveň dokázal udržet loňské opory, takže nás čeká silný a zkušený soupeř. Kolín poslední dvě ligová kola prohrál a určitě si bude chtít v Děčíně spravit chuť. Naším cílem bude jít do vzájemného zápasu komplet a v co nejlepší formě ve specifickém povánočním termínu a bojovat o domácí výhru od samého začátku až do konce.”

Petr Macháč (pivot BK ARMEX Děčín): „Kolín má sice dvě porážky v řadě, ale to především znamená, že o to víc bude chtít urvat výhru. My jim to ale rozhodně nechceme dovolit. Věřím, že pokud si pohlídáme obranný doskok, pokryjeme střelce a dostaneme v obraně pod tlak dvojici Šiška a Číž, budeme schopni dát našim skvělým fanouškům opožděný dárek v podobě výhry.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „V posledních utkáních jsme bohužel nepředváděli dobré výkony, zejména na obranné polovině. V Děčíně rozhodně nebudeme favority utkání, ale uděláme všechno pro to, abychom se s rokem 2022 rozloučili vítězstvím.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Těším se na tento zápas už od mého odchodu z Děčína, věřím, že jsme se na utkání dobře připravili a zvítězíme.”