35

15
13

Matěj Svoboda daroval Děčínu výhru v poslední vteřině!

Letní křídelní posila Válečníků Matěj Svoboda na Hané navázal na nejlepší klubové tradice v podání předchůdce Tomáše Vyorala a v poslední sekundě doslova vyrval výhru domácím Hanákům. Dvě a půl sekundy do konce se za vedení soupeře 84-83 uvolnil pod košem pro přihrávku z autového vhozu a jeho oblouček se po několika obkrouženích obruče nakonec rozhodl vklouznout do koše. K obří radosti poprvé vítězného Děčína a k obrovskému smutku už podruhé doma poraženého Olomoucka (84-85).

Hosté se v utkání poprvé přiblížili k úspěchu v závěru první půle, kdy jejich nový forward Gregg vedl obrat z 39-38 na 41-50. Při poločasovém vedení 44-50 Děčín ustál i velikou šestkovou převahu domácích (23/17 - 5/5), když jej 19 body vedl rozehrávač Šiška.

14 minut do konce byli Válečníci vpředu dokonce o 13 bodů, jenže pak osové podkošové duo domácích Wiggins - Vučkovič zahájilo stíhací jízdu a půl minuty do konce ji dotáhlo až k obratu na 82-81. Vzápětí ale z útočného doskoku otočil pro hosty Gregg, aby na druhé straně Wiggins rovněž z druhé šance získal trestné hody a jimi poslal zpět kupředu svůj tým. To už se ale chystal k rozhodnému úderu Matěj Svoboda.

Ten za Děčín (bez Pomikálka) doručil 22 bodů, rovnou třicítku zařídil Šiška a 10 přidal Gregg. Tým měl o 21 procent lepší dvojky, výrazněji si pomohl zpod koše (38-52) i produkcí lavičky (6-17), navíc přežil i manko v šestkách (39/31 - 18/13) a v bodech z druhých šancí (20-11). Domácí, kteří během utkání přišli o křídelníka Haladu, sytili Wiggins (30+12 doskoků, TH 13/12), Vučkovič (23+15 doskoků, TH 15/13) a Carpenter (15).

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Porážka je pro nás nepříjemná. Určitě jsme utkání neztratili poslední střelou, během zápasu jsme prohrávali i o třináct bodů, týmu se nedařilo. Poslední čtvrtina však opět ukázala, se můžeme hrát s každým. Bohužel to nestačilo na úspěch. Víc než porážka mě osobně mrzí zranění Filipa Halady, který musel odstoupil v průběhu prvního poločasu. To je pro nás velká ztráta.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): ”Za takové vítězství jsme hodně rádi, protože jsme úspěch už potřebovali. Na palubovkách soupeřů to pro nás nebude nikdy snadné, i z tohoto pohledu má velkou cenu. Zasloužili jsme si vyhrát, protože tři čtvrtiny jsme byli lepší. Domácí se ale zvedli a nakonec z toho bylo drama. Vyhrál šťastnější. Nám vyšla poslední střela, na kterou nebyl téměř žádný čas, to se nestává.”

Marek Sehnal (forward BK REDSTONE Olomoucko): ”Ani nejde popsat, jak taková porážka bolí. Dlouho jsme se trápili, přesto se tým dokázal za nepříznivého stavu zlepšit především v obraně a z jasného zápasu udělat drama, které jsme mohli vyhrát. Všem je to líto. Hned po zápase padl celý tým na palubovku. To zklamání je velké.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Na konci jsme měli strach o výsledek, přestože jsme byli dlouho lepší. Domácí v sobě v závěru našli velkou energii a obrátili výsledek. Štěstí se obrátilo k nám. Potřebovali jsme zabrat a jsem rád, že se to povedlo. Snaž už to bude v dalších zápasech lepší a do takovým koncovek nepůjdeme.”

• guardi Šiška s Kroutilem

Šance sáhnout si na výhru pro oba týmy, byť díky domácímu prostředí a po posledním slibném výkonu v Opavě má k úspěchu blíž nakročeno Olomoucko, jež jako třetí střelec ligy, druhý doskakovač i třetí závodník Kooperativa Faktoru vede americký power forward Wiggins. Tomu ovšem královsky sekunduje rozehrávač Carpenter i kolega zpod koše Vučkovič, což signalizuje dobrou práci klubu při skautingu.

Tým nemá problémy v útoku, kde ani příliš neztrácí, zato se bude muset zaměřit na zatím 97bodovou obranu, byť se na ní hodně podepsaly stříbrný a bronzový celek minulé sezony.

Děčín při delší absenci klíčové opory Pomikálka povolal do zbraně nového amerického power forwarda Gregga, který se v premiéře proti mistrovi příliš nerozohnil, ale víc jej prověří až další zápasy. Válečníci potřebují, aby se k ose Svoboda, Šiška, Dodd, Kroutil výrazněji přidával i někdo další. Tým bude muset také snížit ztrátovost a naopak pozvednout doskok.

Absence Děčína: forward Pomikálek (zlomeniny ruky po dopravní nehodě)

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Čeká nás soupeř prezentující se tvrdým basketbalem. I proto jsme v přípravě nastoupili proti některým polským týmům, kteří hrají podobně. Očekávám velký boj. Nemůžeme hrát systémem koš za koš. Pouze útokem se nedá vyhrávat. V minulých zápasech jsme v některých pasážích ukázali, že basketbal umíme, tak se ale potřebujeme prezentovat celých čtyřicet minut. Věřím, že se to podaří, nejlépe hned proti Děčínu.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Olomoucko je pasováno na černého koně soutěže. Tři zahraniční hráči Carpenter, Vučkovič a zejména Wiggins tvoří kostru tohoto týmu. Obzvláště Wiggins předvádí skvělé výkony a my se pokusíme tohoto hráče přibrzdit. Ale i další zkušení basketbalisté jako Feštr, Sehnal nebo Halada mají svoji kvalitu a my očekáváme velmi těžký zápas.”

Martin Mach (power forward BK ARMEX Děčín): ”My se budeme soustředit pouze na nás a na to, abychom přistoupili k utkání minimálně se stejnou agresivitou a energií jako v duelu s Nymburkem. Pokud tohle zvládneme, odejdeme ze střetnutí s hlavou vztyčenou a jako vítězové.”