15.0

#1
8.0

Medvědi na Hané udeřili ve středních čtvrtinách

Když to Kolínu nevyšlo napoprvé s mistrem, stržil úvodní výhru (87-98) na druhý pokus v Olomouci, když za zápas vzal během středních dvou čtvrtin. Zlom nastal v posledních čtyřech minutách první půle, kdy hosté z 39-39 vystoupali zásluhou útočných doskoků a produkce slovenského výškového dua Petráš - Lošonský do poločasového trháku 48-59. Hanákům tu pranic nepomohlo, že už po 20 minutách měli hned kvartet dvojciferných střelců.

Ve třetí části Lošonský s Čížem navýšili náskok Medvědů až na 20 bodů, ale pak se Olomoucko začalo pomalu posouvat zpět a Wiggins jej pět minut před koncem přiblížil na 79-83. To už ale za hosty povstali Petráš s Marešem a jejich tým šel do závěru v relativním klidu. O kolínský útok se nejvíc starali Číž (19+8 asistencí), Petráš (18+15 doskoků (8 v útoku)), Lošonský (17+13 doskoků), Mareš a Rožánek (po 14). Tým vysázel víc trojek (7-13) i šestek (12-19) a sklidil i víc útočných doskoků (8-17) a bodů z nich (6-15). Za domácí se prosadili Wiggins (27+14 doskoků), Halada (19), Carpenter (18+12 asistencí) a Vučkovič (16).

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Největší rozdíl mezi soupeři byl v obraně. Dostali jsme téměř sto bodů, to se nám nemůže stávat. První poločas se nepovedl. Padlo hodně košů, což se divákům muselo líbit, jako trenér se ale na to nechci dívat. Náš potenciál jsme ukázali někdy od 25. minuty. Tak ovšem potřebujeme hrát celých čtyřicet minut a ne pouze část utkání. Musíme to změnit, to je moje práce. Věřím, že se nám to povede.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Pochopitelně máme radost z vítězství. Až na prvních pět minut jsme byli o kousek před naším soupeřem, proto si myslím, že jde o zasloužené vítězství. Soutěž bude vyrovnaná, nikdo nikoho nebude porážet o dvacet nebo třicet bodů. Z tohoto pohledu bude každý úspěch na palubovce soupeře hodně cenný a tak vnímám i náš výsledek na půdě Olomoucka.”

Filip Halada (křídlo BK REDSTONE Olomoucko): ”Jsem hodně zklamaný, protože jsme předvedli něco jiného, než bylo v plánu. V obraně to bylo špatné. Chybí nám hráč, který by byl na černou práci, třeba i za cenu, že by se vyfauloval. To se musí změnit. Nemůžeme soupeře přestřílet. Osobně se mi sice zatím střelecky daří, ale to zklamání nepřebije. Nepřišel jsem ukazovat, že umím dávat body, chci být úspěšný s týmem.”

Pavol Lošonský (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Soupeři patří uznání, že se do zápasu dokázal vrátit, i když už prohrával o dvacet bodů. Třicet minut do bylo z naší strany dobré, i tak Olomoucko svoji ztrátu stáhlo. Koncovku jsme ale zvládli, i když měli pivoti problémy s fauly. Chce to hrát chytře, někdy i ubrat v obraně a pak to jde. Máme už nějaké zkušenosti, i proto máme z tohoto zápasu vítězství.”

• kvalitní posily

Bronzový celek z minulé sezony už v prvním kole s Nymburkem opět ukázal ostré medvědí drápy a 14 trojkami naznačil, že nehodlá ustoupit z úspěšného stylu hry z minulé sezony. A s mistrem ještě v poslední čtvrtině vedl o šest bodů. Kolínskému týmu už sice chybí všestranný forward Skinner, ale trio Lošonský, Mareš, Rožánek bude podle všeho dostatečně úderné, což ukázal už úvodní duel.

Nový olomoucký kouč Skibniewski je z polské ligy zvyklý na spíše defenzivní pojetí zápasů, leč Jihočeši na úvod jeho týmu zle zatápěli z brejků a celkově vysázeli 92 bodů. Hanáci sice sami rovněž ukázali stovkou produktivní útok, když řádilo zejména duo Wiggins - Carpenter, ale obrana bude po prvním kole určitě v ohnisku zájmu trenérského štábu. Přijíždí totiž snajpři z pěkné roviny a ti vědí, jak propustnější obranu potrestat.

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Musíme si pohlídat kolínskou střelbu z dálky. Díky úspěšným trojkovým pokusům se v minulé sezoně soupeř dostal až na třetí místo a bude v tom pokračovat. Potvrdilo se to hned v prvním zápase, kdy dal čtrnáct trojek z pětatřiceti pokusů. Nesmíme soupeře pustit k otevřeným a snadným střelám. Doma chceme být nepříjemní a vyhrávat. V úvodním kole se to povedlo, budeme se snažit přidat další úspěch.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Po vyrovnané domácí bitvě s Nymburkem, kterou jsme mohli dotáhnout do zdárného konce, se teď již plně soustředíme na utkání v Olomouci, kde chceme jednoznačně uspět. Hlavním úkolem našich hráčů bude zastavit přechodovou fázi soupeře a zamezit rychlému protiútoku se snadným zakončením, a také eliminovat kombinaci pick-and-roll dvojice Carpenter - Wiggins.”