#24
41.0

Zisky

Šiřina v prodloužení spasil Opavu v divadle pro 1500

Epické derby v po poslední schod napěchovaném Tatranu (1500 fanoušků) nasměrovalo definitivně do náruče opavských hostů až poslední video, jež jen dokumentovalo, jak důležitý je mnohdy každičký detail utkání.

Pouhých 12 sekund před koncem prodloužení za vedení Opavy 95-98 u postranní čáry bránící playmaker Slezanů Kouřil zatáhl za ruku driblujícího soupeře Weavera, ten se nataženou paží prudčeji ohnal, zasáhl Kouřila do obličeje a sudí odpískali faul Kouřila. Kouč hostů Czudek si však vzal challenge (od této sezony si trenér smí vzít i druhou, pokud při první uspěje, nebo je neprůkazná, nicméně pro Czudka to byla podle komisaře utkání v zápase teprve první, neboť předchozí situaci s tečí pod košem kontrolovali sudí z vlastního rozhodnutí) a arbitři po přezkumu přidali i nesportovní faul Weaverovi. Pro něj to byla pátá chyba a šestky tak za něj musel házet střídající Čank, v 16 letech debutující v NBL.

Rozehrávač proměnil jen jeden trestný hod, načež hosté ze dvou šestek a následného útoku stvrdili první výhru nové sezony (96-102), pro niž si došli 40 úspěšnými šestkami (ze 46 pokusů při 30 získaných faulech, NH 28/22) a drtivými brejky (11-30). Jejich do půle jen dvoubodový lídr Šiřina si vzal po změně stran tým na ramena a vypracoval se až na 28 bodů a 8 asistencí bez ztráty, když šestky měl 19/16 z 11 získaných faulů. Dvojcifernými body jej doprovodili zejména v úvodu duelu aktivní Mokráň (17), dále Kouřil (13), Slavík a Jurečka (po 12). Nový pivot Puršl se zlepšeným výkonem v závěru utkání vyšplhal na 7 bodů a 8 doskoků a poslední akvizice pod koš Pecháček stihl pět minut se dvěma body.

Za NH (bez Michala Svobody) odpovídaly zejména nové posily Jeter (20+8 doskoků, 6 ztrát), Weaver (19) a Williams (16+10 doskoků), jimž sekundovali Štěpán Svoboda (11) s Týmlem (10).

Úvod derby, hraného v hromové atmosféře tvořené tábory obou týmů, patřil Opavě, která opakovanými bodovými vlnami odskočila až na 16-26. Domácí tu sráželo příliš vlažné krytí trojkaře Jurečky i laciné ztráty, když se nechávali uvězňovat ve zdvojováních pod košem.

Vzápětí ale kontrovali třemi trojkami v řadě a dirigováni statným a všehoschopným forwardem Williamsem rozjeli šňůru 15-0 až na 31-26. Druhou čtvrtinu po eliminaci ztrát a zlepšení obrany ovládli 27-9 a v poločase vedli 43-33 i přes velké brejkové manko (3-16).

Po třech slepených trojkách Štěpána Svobody vedla NH v polovině třetí čtvrtiny už 57-43, jenže pak přestala být důsledná i na obranném doskoku, zejména rozehrávač Weaver propadl až příliš hrdinské hře a Kouřil, Slavík a Šiřina začali od závěru této čtvrtky hosty vracet do hry. Po 35 minutách už překlopili skore a šlo se do dramatické koncovky. V té se domácí ještě ze 73-79 dvě minuty do konce dokázali vymanit až k prodloužení, zejména díky vyrovnávací trojce Týmla půl minuty před koncem, ale v prodloužení už nezvládli zužitkovat obrat z 84-88 na 91-88, když se pro Opavu postaral o většinu důležitého Šiřina.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Cením si tohoto vítězství. Máme ale na čem pracovat. Přestali jsme hrát agresivně. Když jsme se netrefili, nešli jsme za doskokem. Ostravu jsme nechali rozehrát. Hlavně si musíme říci, co chceme, jak chceme. Určité pasáže nebyly optimální. Pozitivum je to, že jsme se dokázali do zápasu vrátit. V závěru rozhodlo i štěstí.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Byl to parádní zápas. Z naší strany se mi to líbilo, proháněli jsme mistra. Pro některé kluky u nás to byly první velké minuty. Opava byla v koncovce šťastnější. Musíme pracovat celých čtyřicet minut, až potom můžeme být úspěšní. Na tomto výkonu ale můžeme stavět.”

• playmaker Šiřina

Absence Ostravy: křídelník Michal Svoboda (po únavové zlomenině nohy)

Kurzy Chance na vítěze: 3,84 - 1,31

Nový ročník zahájí na ostravském Tatranu pěkně zostra televizní derby s mistrovskou Opavou. Domácí tým, slavící letos 70 let nepřetržitého účinkování v nejvyšší domácí soutěži, to bude mít na úvod pořádně těžké. Sestavil prakticky zbrusu nový tým, z jehož základu z minulé sezony zbyl jen rozehrávač Majerčák, a po výsledcích z přípravy je znát, že kouče Cholevu čeká ještě hodně práce, aby vyladil svou mašinu do obrátek uplynulého ročníku, v němž dosáhl nejlepšího výsledku NH za deset let. Ostrava bude spoléhat na novou americkou osu, z níž možná největší pozornost se soustředí na fyzicky nadupaného univerzálního forwarda Williamse.

Opava udržela kádr, který navíc vyztužila pod košem novým a na ligu nadstandardním výškovým duem Puršl - Pecháček. V přípravě ji prověřovali ponejvíce polští a slovenští soupeři, ovšem už Federální pohár, který obhájila, ukázal, že neztratila nic ze své mistrovské formy a v derby je zjevným favoritem.

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Už všichni vyhlížíme start soutěže, i přesto, že k nám přijíždí mistr z Opavy, my slavíme 70 let klubu a hostíme také legendy ostravského basketbalu. Pro zápas v krajském derby jde vše stranou a budou rozhodovat maličkosti. Kdo bude vice bojovat, kdo bude více chtít. Samozřejmě si uvědomujeme sílu Opavy, její dlouholetou sehranost a zkušenost, naopak my můžeme pouze překvapit. Proto pevně věřím, že všichni moji borci se už těší a jsou nažhaveni na plný Tatran, předvést maximální koncentrovaný výkon, vycházející z obrany. To totiž bude jediný klíč k úspěchu.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Konečně začíná další ročník NBL. Hrát hned na začátku  derby není pro nás příliš výhodné, neb zde není nikdo favoritem. Utkání se hraje při příležitosti oslav sedmdesátin ostravského klubu. Budeme chtít oslavu trochu narušit a zahájit sezonu výhrou. Máme Ostravě co oplácet za nepříznivé skore vzájemných zápasů z minulé sezony.”