Doskoky

Asistence

Ztráty

Tony Hicks Výkonem NBL vyčaroval Game 7!

Na jevišti napěchovaného ústeckého divadla zážitků (1350) se odehrál jeden z nejpodivuhodnějších zápasů této sezony a rozhodně jeden z nejzásadnějších ve zcela nepředvídatelném play-off. Oslabený domácí tým (bez Daileyho a Maděry) v rotaci šesti až sedmi statečných proti devítce pardubických hostů měl na své straně jen dvě důležitá statistická čísla, byť jedny z těch nejdůležitějších.

Z pole převýšil Beksu o 15 procent (52-37) a také ji přestřílel z trojek (26/11 - 32/8). Jinak byl ale prakticky ve všem horší. Ze svých silných protiútoků vytěžil jen 11 bodů a byl o pět zpět, na útočném doskoku zaostal o šest míčů, nicméně v bodech z druhých šancích přežil na remíze 4-4, ve ztrátách byl horší dvojnásobně (20-11) a hosté měli při stejném počtu trestných hodů i o 14 pokusů z pole víc. Ale nic z toho jim nepomohlo a v polovině třetí čtvrtiny se propadli dokonce na 65-45!

A důvod byl jediný - domácí vedle nadšení a bojovnosti měli na své straně nejdůležitějšího aktéra celého představení - rozehrávače Tonyho Hickse, který v nejtěžším duelu doručil nejhodnotnější výkon sezony v celé NBL - s ratingem 44! Vysázel 37 bodů (čtvrtý top výkon), přidal i 8 doskoků, 7 asistencí, 8 získaných faulů a z pole to měl 23/14. Nebýt jeho, SLUNETA by tento zápas nikdy nemohla vyhrát, ale teď po triumfu 92-84 a srovnání na 3-3 míří do města perníku k rozhodné čtvrtfinálové bitvě.

Ústecký dirigent spolu s hlavním pobočníkem Peckou utrhli domácí už v úvodu na 16-8, jenže hosté kontrovali na 21-19. Ústřední domácí duo ale vytáhlo další trumfy a Beksa měla plné ruce práce se snížením na 30-29 díky podkošové hře. Poslední čtyři minuty poločasu ale zvládla jen čtyři body a trio Hicks - Pecka - Martin odpoutalo domácí na 46-37. Hicks pak rozpoutal vlastní show i v úvodu druhé půle, kde 12 body zařídil únik na dvacet.

Tým KVIS ale stále měl svého mikrovlnného guarda Dickersona, který si naložil hosty na záda a při krátkém odpočinku Hickse rozdmýchal návrat na 70-68. Až tam zakročili američtí guardi domácích, kteří trojkami zařídili útěk na 81-73, kterému již nestačil ani Dickerson. A protože jeho parťáci až příliš míjeli či ztráceli míče, Pardubice už nedostaly další šanci na návrat.

Vítěze dvojcifrně nasytili i Pecka (16+8 doskoků), Svejcar (15) a Martin (13), kteří tak zaretušovali statistickou neviditelnost prvního pivota Johnsona (1+7 doskoků za 30 minut). Hosty výrazněji drželi jen Dickerson (21+7 doskoků), Potoček (13) a Pekárek (10).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Já musím dnes smeknout klobouk před našimi hráči, protože opět ukázali charakter. Už poněkolikáté v této sezoně jsme měli nůž na krku, a znovu jsme to zvládli. Pro nás to byl velký zápas, neskutečná energie, bojovnost, z mého pohledu je už teď velký úspěch, že jsme to s Pardubicemi dotáhli do sedmého zápasu. Když se na tyto dva týmy podívají odborníci, tak jsou neporovnatelné, a my přesto budeme hrát rozhodující duel, kde už se může stát cokoliv. Je to padesát na padesát, věřím, že dobře zregenerujeme, a že si přeneseme do utkání to momentum z dnešního zápasu a přijedou nás podpořit i naši fanoušci. Máme dva dny, připravíme se na to a pojedeme do Pardubic vyhrát.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Pro nás důležité a vydřené vítězství. Teď pojedeme do Pardubic, kde už to bude jen o tom, kdo bude bojovat víc. Doufám, že vyhrajeme.”

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji Ústí k výhře. Myslím, že dnes rozhodl první poločas, kdy mělo Ústí lepší pasáže v útoku. Druhá půle byla z naší strany výborná, měli jsme dvakrát tříbodovou střelu na vedení v zápase, ale nedali jsme, Ústí pak trefilo těžké koše přes naši zónovou obranu. Oba celky bojovaly, jsou tam i nějaké provokace, ale to je zkrátka play-off, pro mě to není nic nového. To byl důvod, proč jsem kluky v závěru odvolal do šaten, aby nebyly další problémy mezi hráči.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Dnes se mi to hodnotí hůř, protože prvních 25 minut to byl spíš takový hurá basket, který svědčí víc SLUNETĚ a my se tím nechali strhnout. Sice jsme se dokázali do zápasu vrátit z dvacetibodové ztráty, ale po takové stíhací jízdě je vždy těžké se dostat ještě přes soupeře do vedení. Musíme se vrátit ke hře, se kterou jsme slavili úspěchy. Jediné, co si můžeme z dneška vzít, je to odhodlání, že jsme to nevzdali ani za stavu mínus dvacet.”

• tažní guardi

Kooperativa NBL dnes večer nabídne další velkou atrakci. Od 18 hodin se na ústecké palubovce (přenos na webu ČT sport plus) rozehraje bitva o atraktivní Zápas 7 i o postup do semifinále. K němu má blíž za vedení 3-2 pardubická Beksa, která bude chtít navázat na úspěch na stejném místě v Utkání 4. Naopak domácí SLUNETA udělá první poslední pro návrat na východ Čech k soudnému souboji.

Po pátém utkání a obratu v sérii na 3-2 má opticky navrch tým KVIS. Ten v posledních dvou utkáních i díky návratu sošného pivota Rikiče opět našel svou elitní obranu, zastavil rozlet klíčových pandích bodovačů a ve druhém poločase pátého duelu vypadal lépe i fyzicky, jistě i díky tomu, že hra mu šla od ruky. Skoro pokaždé se může spolehnout na body guarda Dickersona, a když mu soupeř zavře dveře ke skórování, rozešle 10 asistencí, jako tomu bylo naposledy při 27bodové výhře. Velmi dobrou sérii hraje i podkošový veterán Švrdlík, který v pátém utkání explodoval na míle osobním střeleckým výkonem sezony (23) a při výhrách byl bodově vždy dvojciferný.

Před Ústím stojí na domácí půdě těžký úkol. Ví, že během sezony se tu Bekse nebývale daří, aktuálně těžko hledá cestu k větším bodovým erupcím a po vykloubení ramena křídelníka Maděry se mu zřejmě ještě víc zúží sestava. Její páteř dostala sice nyní dva dny volna, ale po pěti těžkých zápasech už Hicks, Svejcar a spol. musí cítit každý sval v těle. V posledních dvou utkáních kromě plodnější ofenzivy týmu chybělo i víc doskoků a zejména životodárné brejkové body (8 a 11), které při menším počtu trojek SLUNETĚ zásadně chybějí. Vyhecuje-li se ale tým k ještě jednomu extrovnímu domácímu výkonu, nemusí to být v úterý jeho poslední utkání sezony.

Absence Ústí: křídla Dailey (zraněný kotník, start nejistý), Maděra (zraněné rameno, start nejistý)

Absence Pardubic: guard Šafarčík (zranění prstu ruky, start nejistý)

Předchozí zápasy série: 77-87, 96-83, 93-85, 73-77, 71-98

Kurzy Chance na vítěze: 1,64 - 2,48

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Vracíme se na domácí palubovku. V předešlém utkání Pardubice ukázaly svoji sílu a jasné nás přehrály. My však uděláme vše pro to, abychom si vynutili sedmé, rozhodující utkání. Budeme bojovat!”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Poslední utkání nám vůbec nevyšlo, ale tak to holt někdy chodí, nechali jsme se zaskočit a vlastně po celou dobu utkání jsme nebyli schopni se s tím srovnat, a navíc jsme se nechali přeskákat na doskoku. Doma to zlepšíme a bude to úplně jiný zápas. Věřím, že nás v tom fanoušci nenechají a přijdou nás podpořit v hojném počtu.”

Vanja Miljkovič (asistent BK KVIS Pardubice): „Z našeho pohledu je dobré, že jsme v pátém utkání série mohli rozložit síly mezi více hráčů, nikdo nemusel hrát nějaké větší minuty, takže fyzicky bychom na tom měli být dobře. Právě to, jakou energii vložíme do šestého zápasu, bude jedním z klíčových faktorů, dalším bude naše hra na obranné polovině hřiště. Ve druhém poločase předcházejícího zápasu jsme ji výrazně zlepšili a díky tomu jsme získali třetí bod v sérii. Naše obrana byla na takové úrovni, jako během dlouhodobé části sezony, a když na to navážeme i nyní v Ústí, věřím, že dosáhneme na úspěšný výsledek. Samozřejmě bychom velice rádi ukončili sérii už v šestém utkání, ale zároveň jsme si velmi dobře vědomi toho, že musíme předvést náš nejlepší basketbal.”

Mateo Čolak (power forward BK KVIS Pardubice): „Myslím si, že třetí výhru v sérii jsme si zasloužili, protože od 1. minuty pátého zápasu jsme hráli výborně. Postupně jsme si vybudovali výrazný náskok, podíl na tom měla především naše zlepšená obrana. Takhle chceme hrát i dál, potřebujeme navázat na náš výkon na obou polovinách hřiště i v šestém utkání. Důležité bude, abychom si dali pozor na útočné doskoky soupeře. Vzhledem k tomu, že Ústí je střelecky velmi zdatným týmem, nemůžeme si dovolit dávat  mu druhé či třetí šance ke skórování a nechat domácí, aby se rozstříleli. V sérii vedeme 3-2 a máme tím mírnou výhodu, ale pořád musíme zůstat maximálně koncentrovaní. Očekáváme bojovné utkání, které vyhraje ten, kdo bude chtít víc.”