3.0

#15
3.0

Švrdlíkův velký večer a záchranná brzda Beksy ve druhé půli

Pardubický tým byl po přestřelce a desetibodovém manku v první půli v kabině zřejmě hlasitě zpraven o tom, jakou obranou se po celou sezonu prezentoval, a po 49 bodech inkasovaných od zprvu žhnoucí SLUNETY za prvních 20 minut ji ve druhém poločase zavřel na pouhých 28, vyhrál jej rozdílem dvaceti bodů a po obratu uchvátil v parádní kulise 1200 fanoušků i celý úvodní čtvrtfinálový duel 87-77.

Beksa sice po oboustranném ohňostroji úvodních minut vedla rychle 21-14, jenže téměř se nevěnovala obraně, kam hbité americké Pandy vnikaly po jednoduchých pick-and-rollech nebo i obyčejných nájezdech jeden na jednoho, jak se jim zlíbilo, dunkovaly a létaly do brejků jako při All-Star a otočily na 23-26. U domácích v této sekvenci bylo znát vystřídání playmakerů Vyorala s Nealem, tým dovoloval Ústí až příliš snadno útočné doskoky a v obraně se cítil jako by nahý při absenci obra Rikiče, který lecjaký nájezd z perimetru svými dlouhými pažemi obvykle dokáže zaplašit. A když v posledních sedmi minutách poločasu opět zaúřadoval trojkově plodný Svejcar (17 bodů) i další guardi hostů, vedla SLUNETA 39-49.

Do třetí části už ale vstoupila docela jiná Beksa, mnohem víc znesnadňovala soupeřům nájezdy a z 41-53 se dostala k obratu na 65-64, kdy ji třemi tříbodovými akcemi za necelou minutu napojil guard Dickerson. Hostům tu vypadlo brejkové zřídlo, body Svejcara i Pecky a ve čtvrté čtvrtině už se zdálo, že v sedmi až osmi hrající sluneťané odpadají i fyzicky, byť se jim po dlouhé době vrátil do sestavy křídelník Dailey. A guardi Beksy, mezi nimiž byl po více než dvou měsících v akci i Šafarčík, spolu se skvěle hrajícím pivotem Švrdlíkem už pak kontrolovali výhru.

Vedli je Dickerson (19), Pekárek (16+9 doskoků), Švrdlík (16), Vyoral (10+7 asistencí) a Čolak (10). Za hosty kontrovali Svejcar (24+7 doskoků), Pecka (19), Hicks (12+9 asistencí na 7 ztrát) a Martin (12). Beksa byla lepší z trojek (24/9 - 28/6), v produkci laviček (30-4) a ve ztrátách (10-14), Ústí mělo na své straně body z brejků (8-23).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„První poločas nebyla cesta, jak jsme chtěli začít sérii, protože soupeř nám dal 49 bodů a my jsme udělali jen 9 faulů. Tohle musíme změnit, nemůžeme si myslet, že se nám pokaždé podaří vrátit do utkání z -12 bodů. Ve druhém poločase jsme bránili o dost lépe a Ústí nám dalo 28 bodů, díky lepší obraně jsme měli i víc šancí na jednoduché koše. Nemůžu říct, že to na konci byla jednoduchá výhra, ale je to +10 bodů, což je lepší, než s čím jsem před zápasem počítal.”

Kamil Švrdlík (pivot BK KVIS Pardubice): „Zhodnotil bych to tak, že to byl zápas dvou rozdílných poločasů. První nevypadal jako play-off, hrálo se hodně ofenzívně, my jsme nehráli dobrou obranu. Potom jsme si řekli, že takhle opravdu nevyhrajeme, že bychom mohli být z play-off velmi rychle venku a druhý poločas už byl úplně o něčem jiném. Je to ale jen jedna výhra. Plácli jsme si s fanoušky a teď už se musíme soustředit na sobotu, kdy potřebujeme navázat na výkon z druhého poločasu.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „V první řadě gratuluji domácím. Zápas se mi hodnotí složitě. Po 23 minut jsme hráli tak, jak jsme chtěli, měli jsme docela dobrý plán, který nám fungoval a vedli jsme až o 12 bodů. Pak Dickerson trefil dvě tři těžké střely, my jsme zazmatkovali, přestali hrát naši hru a odklonilo se od nás i štěstí: v poslední čtvrtině jsme nebyli schopni dát ani jednu trojku. Musíme se z toho dostat a zítra znovu bojovat o výhru, protože jsme si ukázali, že na Pardubice určitě máme.”

Kristopher Martin (guard SLUNETA Ústí): „Pro nás je to velmi těžiá prohra. Udělali jsme nějaké chyby a musíme do zítra zapracovat na zlepšení. Nemáme tolik času, hlavně bude potřeba vylepšit obranu. V sobotu budeme samozřejmě připraveni na 100 procent, abychom druhý zápas vyhráli.”

• hra guardů

Měla by to být ta vůbec nejvyrovnanější čtvrtfinálová série, což se od souboje čtvrtého s pátým, jež dělí jedna jediná výhra po dlouhodobé části, dá očekávat. Beksa, která si lepším závěrem nadstavby vydřela výhodnější postavení, má ovšem s Pandami letos lepší bilanci (3-1), zahrát tak na ně umí, ovšem jedinou porážku s nimi utrpěla doma, a to v rámci velkolepé série SLUNETY s 11 výhrami v řadě.

I když však Pardubičtí na závěr nadstavby doma zničili mistra, nejsou na Dašické nesmrtelní, když doma ztratili hned 6 z 18 utkání, tedy třetinu všech. Může jim navíc chybět i ústřední pivot Rikič, což by byla ohromná ztráta pro útok, ale ještě větší pro obranu a doskok. Na druhé straně tým v útoku nakopl nedávný příchod guarda Dickersona, který nahradil zraněného reprezentanta Šafarčíka, což potvrdilo i 105 bodů do koše Nymburka.

Tato série bude soubojem nejlepší obrany ligy v podání Pardubic s druhým útokem Ústí, což slibuje velmi atraktivní podívanou. Pandy sázejí na protiútoky, rychlé zakončování a spoustu trojek, když prim na útočné polovině hraje rozehrávač Hicks s dalšími guardy Martinem a Svejcarem. Zejména ve druhém utkání během 24 hodin může být pro SLUNETU limitem užší rotace, zejména pokud bude dál chybět křídelník Dailey, zraněný už během FINAL 4 domácího poháru.

Absence Pardubic: guard Šafarčík (zranění prstu na ruce, start nejistý), pivot Rikič (start nejistý)

Absence Ústí: křídelník Dailey (zranění v dolní polovině těla, start nejistý)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 81-71, 77-79, 90-74, 98-85

Kurzy Chance na výhru: 1,41 - 3,23

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Ústí je velmi talentovaný tým. Jako každý rok, i tentokrát má pět kvalitních cizinců a k nim několik velice zajímavých českých hráčů. Pro příznivý vývoj série bude zásadní, jestli se nám podaří zastavit hru 1 na 1 klíčových ústeckých hráčů. Musíme se maximálně koncentrovat pouze na první utkání. Platí, co jsem říkal už loni, že i když nějaký tým povede 2-0 na zápasy, nemusí to být klíčové. Loňská série s Brnem se rozhodovala až v poslední čtvrtině sedmého zápasu. Pro nás je nejdůležitější, aby všichni hráči byli natolik zdravotně v pořádku, aby mohli nastoupit. Pevně věřím, že pokud tomu tak bude, máme obrovskou šanci postoupit dál.”

Kamil Švrdlík (pivot BK KVIS Pardubice): „Ústí jsme sice v dlouhodobé části třikrát porazili, což nám může dodat nějaké sebevědomí, ale na základě mých zkušeností bych to rozhodně nijak víc neřešil a nepřeceňoval. Musíme si to odmakat na hřišti! Klíčové budou faktory, které nám vynesly poslední výhry v nadstavbové části, díky nimž jsme se dostali na 4. příčku. Zmínil bych hlavně agresivnější pojetí hry v obraně i v útoku, určitě budeme potřebovat i doskok, který vždycky rozhoduje, a pro nás platí i kontrola ztrát míče. Pokaždé, když jsme v této sezoně měli horší sérii a prohráli pár zápasů za sebou, to bylo způsobené tím, že jsme ztráceli spoustu balónů a soupeři z toho dávali jednoduché koše. Pokud omezíme míčové ztráty, máme velkou šanci v této sérii uspět a postoupit v play-off dál.”

Nick Neal (rozehrávač BK KVIS Paardubice): „Víme, co od Ústí očekávat. Mají ve svém středu několik výborných střelců, také mají velmi dobrý protiútok, takže náš primární cíl bude zastavit jejich přechodovou fázi z obranné na útočnou polovinu hřiště. Musíme se co nejrychleji vracet do obrany a donutit je k pomalejší hře 5 na 5. Věřím, že velkou roli bude hrát naše domácí prostředí, protože v sezoně jsme odehráli několik zápasů, kdy nás dotlačili k výhře naši fanoušci. Jsem přesvědčený o tom, že fakt, že budeme začínat v Pardubicích, nám hodně pomůže do celé série.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Při pohledu na soupisku Pardubic je jasné, že tenhle tým se nebude chtít po brzkém vypadnutí z Českého poháru i Alpe Adria Cupu spokojit pouze s ligovým čtvrtfinále. Očekávám, že proti nám bude stát motivovaný a dobře připravený soupeř s kvalitní a širokou soupiskou. Na druhou stranu bude na Pardubice určitě větší tlak než na náš tým, čehož budeme chtít využít hned v prvních utkáních na půdě soupeře. My se cítíme ve velmi dobré formě, během pauzy jsme se dobře připravili a do série jdeme s odhodláním postoupit. V týmu zůstalo dost hráčů, kteří zažili loňský historický postup do semifinále a umí se v těchto soubojích orientovat.”

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Bude to opět tvrdá, ale také taktická bitva. Naštěstí jsme se vyhnuli předkolu play-off, takže jsme měli čas zkonsolidovat síly, což by mohl být důležitý faktor, protože Pardubice mají širší rotaci, a pokud by se série zase rozhodovala až v 7. zápase, byl by soupeř ve výhodě. Věřím, že jsme na bitvu připraveni a jdeme do ní s jasným cílem – postoupit!”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, poločasová divácká soutěž o voucher v hodnotě 1000 korun do prodejny Intersport.