Zisky

#4
2.0

Mistr přežil duel s Beksou až k vítězství

Nepřesvědčivý Nymburk musel být na domácím kurtu hodně rád, že hostům z Pardubic nadále chybělo zásadní perimetrové duo Pekárek - Šafarčík a že soupeř nevyužil spoustu z 19 druhých šancí, což v souhrnu umožnilo domácím po velmi vyrovnaném průběhu uchvátit koncovku až k vítězství 87-80, které Polabany minimálně do neděle zarovnalo na 20 výhrách s vedoucím Brnem.

Obr Rikič vytáhl Pardubice k úvodnímu vedení 5-12, načež tentokrát velmi plodný veterán Benda trojkami vrátil domácí zpět, aby na přelomu prvních dvou čtvrtin aktivní hosté vystřelili do nejvyššího vedení 22-33. Body Bendy i trojky kolegů ale pomohly Nymburk zpátky a těsně před poločasem i k náskoku 47-42.

Vyoral s Rikičem ovšem ani ve třetí čtvrtině nedovolili na obranném doskoku laxním domácím žádné odloučení ve skore, jejich tým dál trápil protivníka útočným doskokem a hrou do koše, a tak se rozhodovalo až v koncovce. Tam hosty zlomila nižší výtěžnost z druhých šancí, Nymburk získal těsný náskok a ten hodně díky dvěma důležitým košům Locketta v samém závěru udržel.

Americký křídelník táhl vítěze 24 body a 12 doskoky, Benda přidal 21 bodů, Sehnal 15 s 8 asistencemi a Kříž 10 bodů. Hosté spoléhali především na Rikiče (23+10 doskoků, TH 12/9) s Vyoralem (21+6 asistencí). Z pole lepší domácí (v procentech 44-35) si víc pomohli z brejků (14-3), body lavičky (46-20), nižším počtem ztrát (7-10) a při útočných doskocích 10-19 i plusovým poměrem jejich využívání (16-12).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Nerozumím tomu úvodu utkání. Když se podíváme na prvních pět minut a na kterýchkoli jiných pět minut e druhém poločase, tak uvidíme obrovský rozdíl v nasazení a obraně. Bez toho to nepůjde. Kdybychom měli začátek víc pod kontrolou a začali lépe, tak by se nám hrálo lépe. Takto nás stálo hodně energie dostat se zpět do zápasu. Takto to bylo otevřené až do konce. Doby, kdy Nymburk mohl hrát v lize na 80 procent, jsou pryč. Musíme hrát na sto procent. Ale výhru jsme si zasloužili vzhledem k nasazení od druhé čtvrtiny. Teď máme deset dní bez zápasu a musíme zapracovat na útoku. Dnes jsme klidně mohli dát přes sto bodů, kdybychom se dostali do pohody. Pardubice odehrály slušné utkání, Vyoral s Rikičem zahráli velmi dobře. A to si nemyslím, že bychom Vya bránili nějak špatně. Nerad se bavím o individualitách v našem týmu, ale dnes to rád poruším, protože Benďák (Petr Benda) tam odvedl neuvěřitelný kus práce. Sám moc nechápu, jak to ve svém věku dokáže. Nejen v útoku, ale i v obraně. Měl dobrou souhru s Ondrou Sehnalem. A je třeba také poukázat na výkon Erica Locketta, který také odehrál velmi dobré utkání. Měl dobré situace v dolním postavení, kde využíval nižších obránců na křídle.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice):
„I v oslabení jsme dokázali překvapit a odehráli jsme vyrovnaný zápas. Reagovali jsme tak na špatný výkon z domácího duelu s Děčínem. Nakonec sice musíme gratulovat Nymburku, ale hodně jsme bojovali. Hráli jsme bez dvou hráčů základní sestavy, ale taková je teď situace a musíme bojovat dál. Jeden z důležitých momentů nastal ve druhé čtvrtině, kdy jsme vedli o deset bodů, nedali jsme jednoduchou střelu z pod koše a Nymburk naopak trefil trojku z protiútoku. Tím se Nymburk vrátil do hry. Škoda, že jsme to vedení neudrželi do poločasu. Pak rozhodl pátý faul Vyorala. Také jsme měli problém s popováním Petra Bendy, když pivoti museli pomáhat pod košem. Zkusili jsme to zastavit přebíráním, ale Petr Benda má velkou kvalitu a jeto pro Nymburk stále velmi důležitý hráč.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Nepamatuji si, kdy naposledy fanoušci vyvolávali moje jméno po zápase. Bylo to ale příjemné. Ale nezasloužím si to jen já, ale celý tým, i když nám to haprovalo a máme co zlepšovat, ale když jezdíme po hřišti a bojujeme, tak ty chyby schováme. Nepamatuji si, kdy jsem dal naposledy přes dvacet bodů. Ale není to o mě, ale o týmu. Každý zápas vyskočí někdo jiný, v tom je naše síla. Minule to byl Jimmy Boeheim, dnes já s Ericem Lockettem. Hodně to bylo obranou, kterou na mě soupeř hrál, že se mnou nechodil nahoru a zůstával pod košem. Měl jsem tak celkem volné střely. První padla, druhá také, tak jsem o tom pak už moc nepřemýšlel a dál střílel. Naší zbraní pak byla i převaha na křídlech. Snažili jsme se vytvářet tlak na Neala, který je hodně malý. Dařilo se to Ericovi, ale i „Palymu” (Palyzovi) či Ondrovi Sehnalovi. Pak z toho byly i volné střely, když soupeř vypomáhal. Jen mě mrzí, že jsme nechali rozehrát Rikiče, který je však hodně silný pod košem. jak dostane míč, tak je jak Nate, že se těžko zastavuje. Držel je v zápase. Důležitý moment bylo vyfaulování Tomáše Vyorala, který si bral hodně střel a měli jsme problém ho pokrýt, protože dával i těžké střely. Hodně nám pomohlo, že pak v závěru nebyl na hřišti.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Máme teď problém na křídle, kde zraněné hráče suplujeme trochu menšími, a Nymburk to dobře využíval. Také tam byla menší rotace, což spolu s vyfaulováním Tomáše Vyorala rozhodlo. Hráli jsme ale dobře a rozhodly detaily. Petr Benda mě nepřekvapil. Vím, v jaké fazoně se udržuje. Dobře využil toho, že jsme se my pivoti museli víc zatahovat kvůli těm našim problémům na křídle. Pořád je to podle mě nejlepší pivot Nymburka a dnes to ukázal. Já dnes hrál 300. zápas v řadě. jsem rád, že se mi vyhýbají nějaká větší zranění. Snažím se vždy být připravený na zápas a teď už je to docela velké kulaté číslo. A budu ho rád prodlužovat dál. Já prostě chci furt hrát, proto se mi moc nelíbí, když si v NBA vybírají, které zápasy budou hrát a často odpočívají. To já bych nemohl, protože mě basket hodně baví. Až mě bavit nebude, tak se na to vykašlu.”

• jeřábník Rikič

Mistr má v duelu s Beksou co napravovat. Musí se rehabilitovat za už třetí porážku s Kolínem v této sezoně a Pardubicím bude chtít splatit předchozí prohru z domácí palubovky, kde KVIS uspěl jako jeden z už tří celků v této sezoně vedle Kolína a Brna. Po dvou slibných výhrách s dobrou obranou v Kolíně Nymburk zcela propadl v defenzivě a v útoku byl jeho jediným nebezpečným hráčem Boeheim, což je na tým aspirující na nejvyšší příčky na pováženou.

Nejlépě bránící celek ligy z Pardubic se sbírá ze dvou porážek v Brně a doma s Děčínem, když mu nadále citelně chybí dvojice Pekárek - Šafarčík. Zúžená rotace je znát na nyní neproduktivním útoku, který v obou posledních utkáních nastřílel pouhých sedmdesát bodů, navíc v první půli s Děčínem se Beksa porazila sama obří záplavou ztrát, které si ve skupině A1 nemůže dovolit.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění)

Absence Pardubic: křídlo Pekárek, guard Šafarčík (oba zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 76-73, 68-76

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Chceme se vrátit ke hře, kterou jsme předvedli v předchozích dvou domácích zápasech. Tedy dobrou obranu a následně rychlý přechod do protiútoku. Právě protiútoky byly hlavní zbraní Děčína v posledním utkání s Pardubicemi, a to chceme využít i my. Ve středu jsme v Kolíně zklamali a to nehodláme opakovat.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Při zranění Petra Šafarčíka bude největším nebezpečím ze strany Pardubic pick-and-roll mezi Tomášem Vyoralem a Robertem Rikičem. Ten musíme zastavit. Vyo je mentalitou zabiják, své střely si vezme, umí číst hru. Je to jeden z nejlepších českých rozehrávačů. Rikič je i na svou výšku velmi dobře pohyblivý a je také velmi chytrý. Umí velmi dobře přihrát a je také dobrý střelec. Pro mě je to jeden z nejoblíbenějších pivotů, s jakými jsem kdy hrál. V Kolíně to z naší strany nebyl povedený zápas, bylo to i dobrou hrou Kolína, který proměňoval střely a nepouštěl nás do  naší rychlé hry. V tom se chceme zlepšit a navázat na předchozí domácí zápasy, kdy jsme předváděli hru, jakou bychom chtěli hrát. Chceme se vrátit na vítěznou vlnu.“

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Nymburk je momentálně o dost lepším týmem, než když jsme v jeho hale na konci roku vyhráli. Přišli nějací noví hráči, celkově hraje lépe. Dominuje na útočném doskoku a hraje rychle dopředu, podobně jako Děčín, který nám dal ve středu 26 bodů z protiútoků, takže v přechodu z útoku do obrany musíme odvést mnohem lepší práci. V minulém kole jsme prohráli, ale život má dost horších věcí, než prohrát zápas. Čeká nás nový den a musíme pokračovat dál. V současné zdravotní situaci je pro nás každé utkání velice těžké, ale musíme bojovat až do konce, dát do toho naprosté maximum a zkusit překvapit.”

Nicka Neal (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Já osobně jsem proti Nymburku ještě nehrál, ale co jsem slyšel od spoluhráčů a podle toho, co jsem viděl, očekávám náročný zápas. Domácí hrají velmi agresivně v obraně, mají rychlou přechodovou fázi a v útoku si dobře půjčují míč. My se ale potřebujeme soustředit spíš na nás, na naši hru. Je dobře, že po porážce s Děčínem hrajeme hned třetí den, a nezbývá nám tak nic jiného, než ji hodit za hlavu a soustředit se na Nymburk. My, co jsme zdraví, musíme v každém případě předvést mnohem lepší výkon než ve středu a zabojovat o vítězství.”

Atrakce utkání: děti do 15 let mohou přijít na utkání zdarma a jako bonus si mohou vzít zdarma i jednoho dospělého jako doprovod.