35.0
#44
16.0

Nymburk zničil Pandy obranou a šestkami. Je o výhru za Brnem

Obhájce trofeje využil reprezentační pauzu k ukrutné rekuperaci, v dohře 4. kola A1 smetl doma Pandy hromovou silou (96-58) a i bez power forwarda Boeheima snížil manko na vedoucí Brno na jedinou výhru. Naopak Ústečané, kterým chyběl jeden z lídrů Svejcar, padli podruhé za sebou, když opět inkasovali 90 bodů.

Domácí se od prvních momentů tlačili pod koš, prokládali to trojkami a hlavně ke všemu přidávali pevnou defenzivu. Ta za prvních devět minut vynutila devět ztrát a ustaveným vedením 23-13 (se 16 body lavičky) určil Nymburk další průběh duelu. Do poločasu (40-29) se sice útočný stroj mistra částečně zadrhl, nikoli ovšem obrana (do půle 10 zisků a 6 bloků), v níž Polabané po přebráních účinně rotovali, bránili od míče, dávali soupeři jen těžká zakončení a slušně si hlídali i doskok. Tahoun SLUNETY Hicks se tlačil do těžších a těžších střel, jeho muži míjeli i zpod koše a do půle poztráceli 13 míčů.

O všem pak definitivně rozhodly úvodní čtyři minuty třetí čtvrtiny, kdy hosté nebyli s to skórovat a neumdlévající domácí se z náskoku 47-29 odrazili ke klidnému zbytku utkání protkanému hromadou trestných hodů.

Hlavními tahouny vítězů byli Watson (21+9 doskoků, TH 12/7), Kovář (20+7 doskoků, TH 12/9), Tůma (13), Sehnal (12+7 asistencí) a Palyza (11). Za hosty střídmě odporovali jen Pecka (13+9 doskoků), Dailey (12) a Hicks (11), power forward Heinzl v premiéře za tým zvládl 2 body za 11 minut. Z pole úspěšnější Nymburk (v procentech 40-30) sklidil víc bodů zpod koše (36-26), z šestek (44/32 - 26/13), z trojek (21/8 - 21/3), z brejků (24-10) i z rukou náhradníků (53-20), navíc při poměru útočných doskoků 14-15 měl převahu z druhých šancí (15-3), také méně ztrácel (12-21) a měl 14 zisků a 9 bloků.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
 „Je to jen jedna výhra a pořád je na čem pracovat i když dnes si hráči zaslouží pochvalu. Předvedli týmový výkon s velkou intenzitou po celých 40 minut. bylo tam hodně pozitivní energie a drželi jsme vysoké tempo. V pauze nebyly ideální podmínky, protože kvůli pozvánkám do reprezentace a nemocím nás bylo na tréninku šest. O to více si dnešního výkonu cením. A byl bych rád, kdybychom něco podobného předvedli i v sobotu s Ostravou. Hráli jsme rychle, často jsme brzy zakončovali, proto bylo dnes hodně útoků a z toho pramenilo i tolik trestných hodů. Ale hlavně to bylo naší aktivitou směrem ke koši. Takhle by hra Nymburka měla vypadat. Od Natea Watsona chceme, aby hrál pod košem, protože s jeho postavou a silou je těžké ho ubránit. Luboš Kovář také hrál velmi dobře, byl v pohybu. Má na takové výkony, ale musí hrát takto aktivně každý zápas.”

Luboš Kovář (pivot ERA Basketball Nymburk): „Takovéhle vítězství jsme potřebovali. Řekli jsme si, že tak, jak jsme hráli před reprezentační přestávkou, tak že tak nemůžeme hrát. Bylo to pomalé, statické, jeden driloval a ostatní na něj koukali. Dnes to bylo o něčem jiném. Rozpohybovali jsme to, nacházeli jsme volné střely. Obrana dnes byla také neskutečná. Pokud budeme takhle pokračovat, tak můžeme porážet kohokoli. Bylo to jen o našem nasazení. Když jsme se dívali na náš předchozí zápas v Ústí, kde jsme prohrávali o 30 bodů, tak jsme vypadali jak ze třetí ligy. Řekli jsme si, že takhle to nejde a že musíme hrát s jinou intenzitou. Dodrželi jsme plán a na výsledku se to projevilo. Tolik trestných hodů jako dnes jsme střílel asi někdy v juniorech. Kluci mě pod košem velmi dobře hledali. Já na statistiky moc nekoukám, tak si nepamatuji, kdy jsme dal 20 bodů. Ale to je úplně jedno. Já jsem hlavně rád za to, jak jsme dnes hráli a ukázali jsme naší týmovou sílu.”

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Pro nás je to velmi důležitý výsledek a dodá nám sílu do dalších zápasů. Po dvou porážkách v řadě jsme během pauzy hodně potrénovali, něco si řekli a dnes jsme ukázali naší sílu. Chceme rychle běhat, na každém tréninku necháváme na hřišti všechno a chceme hrát rychle do koše. Přestože na nás rozhodčí neodpískali hodně faulů, tak i tak se v zápase házelo 70 trestných hodů. Nepamatuji si, že bych někdy hrál zápas s tolika trestnými hody. Jen to ukazuje, jak to bylo fyzické utkání. Už jsme si zvykl, že se tu toho moc nepíská a že souboje pod košem jsou často jak z amerického fotbalu. My se tomu musíme přizpůsobit a prostě hrát fyzicky a být připraveni na bitvu. V Ústí to byl od nás hodně špatný zápas a dnes jsme chtěli odvetu a ukázat, že jsme jiným týmem, než který v Ústí prohrával o 30 bodů.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Nymburk dnes hrál s velkou energií a intenzitou a bylo na nich vidět, že chtějí vyhrát. Zároveň se ale chci omluvit našim fanouškům, protože v tom, co jsme my dnes předvedli nebylo vůbec nic, co nám přineslo třináct výher z předchozích 14 zápasů. Tedy intenzita, energie, basketbalovost. A buď to pro nás bude facka a probudíme se, nebo nás to pošle dolu a nemáme ve skupině A1 co dělat. Dnes to klidně mohlo být o 50 bodů, kdyby byl Nymburk ve větší pohodě. Od nás to bylo místy až trapné. Byl to jeden z našich nejhorších výkonů v sezoně.”

Martin Nábělek (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Oproti té naší poslední výhře nad Nymburkem doma byl dnes hlavní rozdíl v našem nasazení. Dnes jsme byli úplně bez tváře a nebyli jsme ta Sluneta, na kterou si lidi poslední dva měsíce zvykli. Buď nám to dá lekci a poučíme se, nebo nás to srazí dolu. Ale já věřím, že to bude lekce. Dnes jsme vypadali, jak kdybychom hráli šestý zápas v jednom dnu.”

• organizace útoku

K atraktivní dohře 4. kola A1 dnes do Nymburka přijíždí posílená ústecká SLUNETA (18:00), která poprvé představí podkošovou posilu z Olomoucka Dominika Heinzla. Mistr má Pandám co vracet, když v posledním souboji na severu ztrácel až třicet bodů a padl rozdílem třídy - po předchozích 60 výhrách ve vzájemných zápasech v řadě.

V nadcházejícím duelu má vůbec co napravovat - z posledních pěti ligových zápasů stržil jen tři výhry, naposledy podlehl v Děčíně a k tomu schroustává bolestivé vyřazení z Českého poháru od Brna. Vzhledem k pokročilé fázi sezony už má tým kouče Sokolovského nejvyšší čas, aby naladil top formu na finiš v play-off. Musí tak zvýšit svou nebezpečnost v útoku, pevnost obrany, přesvědčivost na doskoku a po posledních utkáních i údernost trojek.

Ústečanům před reprezentační pauzou skončila famózní vítězná šňůra na 11 utkáních, když svého kata našli na druhý pokus v Pardubicích, které jim na třetím místě začínají unikat. Pandám by mohlo pomoct vyztužení podkošové sestavy, a pokud jim tradičně zafungují všechny opory, nejspíš Polabanům pořádně zatopí.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 83-69, 83-96

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Během pauzy jsme se snažili pracovat na věcech, ve kterých jsme měli nedostatky. Pořádně jsme potrénovali, něco si vyříkali a teď to budeme chtít ukázat na hřišti. Ústí má teď dobrou formu a musíme si na něj dát pozor, hlavně se ale chceme soustředit sami na sebe, abychom hráli tak, jak jsme si řekli. Teď nastává čas, abychom začali předvádět výkony, které se od nás očekávají.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Všechno špatné, co se nám zatím v sezoně stalo, je třeba nechat za námi a teď v té poslední třetině sezony ukázat, co v nás je. Uvidíme, z jaké pozice do play off půjdeme, ale ty zbylé zápasy v nadstavbě musíme využít k tomu, abychom ukázali výrazné zlepšení ve všech aspektech hry a vrátit se zpět na vítěznou vlnu. Pauzu jsme využili na potrénování, trochu jsme si vyčistili hlavy a teď do toho šlápneme. Ústí máme co vracet. Nepamatuji si, že by nad námi někdo vedl o třicet bodů, jak se nám to stalo v prosinci v Ústí. Pak jsme to stáhli, takže se ukázalo, že je to hlavně o nás. Bude záležet na tom, jak k tomu zápasu přistoupíme a jak zápas začneme a nenecháme soupeře rozjet. Ústí předvádí skvělé výsledky, hráči si tam sedli. Stálice dobře doplnili a funguje jim to. Nepříjemný soupeř, ale my se musíme koukat hlavně na sebe a plnit to, co si řekneme.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Budeme se chtít prezentovat stejným basketbalem jak v posledních dvou měsících. Nymburk je favorit, ale pokud se budeme držet našeho plánu, můžeme pomýšlet na vítězství.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „I přes několik porážek v této sezoně je Nymburk stále pojem a velmi silný soupeř, obzvláště na domácí palubovce. Tam moc týmů nevyhrává, ale my se o to jedeme pokusit. V posledním zápase už bylo vidět, že nám chybí síly, ale ty jsme během reprezentačního okna měli možnost nabrat a nyní věříme, že dokážeme navázat na výkony, které nám přinesly tu rekordní vítěznou šňůru.”

Atrakce utkání: děti do 15 let mohou přijít na utkání zcela zdarma a jako bonus si mohou vzít zdarma i jednoho dospělého jako doprovod.