25.0

#33
10.0

Brno po dramatu přemohlo Beksu

V ohromné drama se proměnila předehra pátého kola skupiny A1 na brněnské palubovce, kde domácí lídr tabulky zdolal oslabenou Beksu o jediný bod (72-71), když posledních více než 100 sekund nepadl na jedné straně ani jeden bod.

Beksa si řekla o vedení 13-20 po první čtvrtině, když dokázala dobře bránit a bodovat z podkošových akcí. Po třech trojkách v úvodu druhého dějství vedla až 20-33, ale pak se domácí přes pardubické ztráty začaly kutat zpět a v poločase snížili na 38-43.

Zásadně si pomohli třetí čtvrtinou (16-7), v níž sice složitě dobíjeli každý bod, ale při vyhasnutí útoku Beksy se přece protlačili do vedení 54-50. V poslední čtvrtině ale hosty nakopli rozehrávači Vyoral s Burdou, kteří i s pomocí podkošových kolegů Rikiče a Čolaka dovedli svůj tým do vyrovnané koncovky. V té za stavu 69-69 už 2:16 před koncem rozhodl trojkou domácí Djuricic, načež Rikič vzápětí z šestek snížil na bod, ale pak dlouhé desítky sekund už neskóroval ani jeden tým.

Vítězové (bez Karnika) se ve skvělé kulise 1024 fanoušků opřeli o Chatmana (18), Půlpána (13), Djuricice (11+12 doskoků), Bálinta (11) a Krakoviče (10). Za hosty (bez Pekárka, Šafarčíka) odpovídali Vyoral (21+8 asistencí), Rikič (15+10 doskoků) a Burda (10). Domácí víc bodů vytěžili zpod koše (40-30) a z protiútoků (23-7) a také dvakrát méně ztráceli (9-18). Hostům nepomohl větší počet trojek (4-6), šestek (12-15), ani útočných doskoků (8-12).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„V první řadě jsme velmi rádi za vítězství, byl to pro nás těžký zápas. Měli jsme reprezentační pauzu, v tom měly Pardubice velkou výhodu, že hrály ten zápas ve středu a dostali se do tempa. První poločas nám chvíli trvalo, než jsme se dostali do tempa, naštěstí ve třetí čtvrtině jsme se dokázali dotáhnout na Pardubice, jednu dobu jsme už prohrávali o 13 bodů, ale zvládli jsme to. Ve druhém poločase jsme hráli tak, jak tady normálně hrajeme, což nám pomohlo, abychom v té koncovce měli nějaký náskok. Na konci to bylo trochu o štěstí, ale Kameron Chatman tam udělal dobrou práci v obraně a jsem rád, že jsme ten zápas zvládli a máme se od čeho odpíchnout do další práce.”

Matěj Dáňa (křídlo Basket Brno): „Byl to velmi těžký zápas, první poločas se nám moc nevydařil, netrefili jsme se vůbec z dálky, ale ve druhém poločase jsme začali hrát naši hru. Myslím si, že na konci to bylo trochu o štěstí, které jsme měli my. Jak jsem říkal, důležitá výhra a aspoň se máme od čeho odrazit do dalších zápasů a pokračovat v dalších vítězstvích. Musíme si připravit na další zápas, který hrajeme venku v Opavě.”

Vanja Miljkovič (asistent BK KVIS Pardubice): „Dnes vyhrál zápas šťastnější tým. Utkání možná nebylo úplně hezké pro diváky, ale my můžeme být spokojení, že jsme pokračovali v dobrém výkonu po předešlém zápase, který jsme doma vyhráli. Také jsem rád, že jsme zastavili útočnou sílu Brna. Měli jsme ale množství ztrát a to je jeden z důvodů, proč jsme to utkání nakonec prohráli. Možná větší koncentrace v útoku, lepší rozhodnutí v závěru a mohli jsme vyhrát.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Myslím, že jsme dnes začali dobře, vedli jsme už dvouciferným rozdílem, dobře jsme bránili. V obraně dnes nebyl problém, protože jsme Brno udrželi doma na 72 bodech, ale rozhodovaly detaily. V prvním poločase jsme nedali pár jednoduchých střel a poté jsme dostali nějaké protiútoky. Myslím si, že jsme trochu trpěli rychlé protiútoky od Brna a to si myslím, že rozhodlo. Bohužel jsme na konci byli ti méně šťastní.”

• jeřábník Rikič

Velká páteční výzva dnes večer od 18:30 bude čekat na palubovce vedoucích Brňanů pardubickou Beksu. Ta půjde do souboje prvního s třetím jako aktuálně nejvíc horký tým ligy, ovšem předehra 5. kola A1 pro ni bude při trvajícím oslabení i druhým duelem během 48 hodin, což bude pro fyzické schránky hráčů proti široké rotaci soupeře představovat velice složitý úkol.

Beksa sklidila už 7 výher z 8 posledních zápasů, když v této sérii jen naposledy inkasovala od Kolína přes 80 bodů. Medvědi jsou také jediný tým, který Pardubicím z posledních 18 ligových utkání dokázal vstřelit právě přes 80 bodů, a to dokonce dvakrát. Tentokrát ale KVIS se svou nejlepší obranou NBL narazí na nejúdernější útok, který už Beksu v této sezoně dvakrát přemohl, byť ani jednou to nebylo s více než 80 vsítěnými body.

Brno před reprezentační přestávkou dokázalo na porážky s Děčínem a Nymburkem zareagovat přesvědčivými výhrami nad Ostravou a Kolínem i pohárovým vyřazením Nymburka a udrželo se v ligovém čele. Dnešní výhru by také hodně potřebovalo, jinak by jej už v sobotu mohl dorovnat druhý Nymburk.

Absence Brna: power forward Karnik (rodinné důvody), křídlo Nečas (nemoc)

Absence Pardubic: křídlo Pekárek (zranění), guard Šafarčík (zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 75-65, 80-65

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Pardubice se zlepšují zápas od zápasu. Jejich výhodou bude, že ve středu odehrály utkání s Kolínem, takže už jsou zpátky v zápasovém rytmu. My jsme ale velmi dobře trénovali a na utkání jsme natěšení. Pokud se budeme držet naší hry a vnutíme Bekse náš styl hry, budeme v zápase úspěšní. Věřím, že nás znovu přijdou podpořit naši fanoušci a poženou nás za další domácí výhrou.”

Matěj Dáňa (křídlo Basket Brno): „Pardubice jsou silný tým, ale zápas bude hlavně o nás a o naší hře. Na utkání se těšíme a věřím, že nás fanoušci poženou za vítězstvím.”

Vanja Miljkovič (asistent BK KVIS Pardubice): „Čeká nás náročný zápas, a to hned z několika důvodů. Brno je na první příčce, má velmi kvalitní tým, oproti našemu poslednímu vzájemnému utkání doplněný o dva nové hráče Culpeppera s Karnikem, naopak my postrádáme dva klíčové hráče ze základní pětky. Po středeční dohrávce s Kolínem navíc nemáme tolik času na regeneraci a na přípravu. Náš soupeř má silné individuality, zároveň hraje dobře jako tým a bývá velice dobře připraven od svého trenéra. V této souvislosti je třeba říci, že důležité budou nejen kvalita obranné fáze a držení našeho tempa hry, ale zápas bude hodně i o taktice. Jak už jsem zmínil, pojedeme do Brna v očekávání těžkého utkání, ovšem nedávno jsme po kvalitním výkonu uspěli v Opavě a velkou motivaci vyhrát budeme mít pochopitelně i v Brně.”

Jan Štěrba (forward BK KVIS Pardubice): „Nad Brnem jsme v letošní sezoně ještě nezvítězili. Brno vyhrává většinu svých zápasů díky široké rotaci, dobrému doskoku a agresivitě po celých 40 minut. Důležité bude, abychom hráli s maximální intenzitou od 1. do 40. minuty, protože kdybychom předvedli takový první poločas jako proti Kolínu, nemáme šanci vyhrát. Nemůžeme domácí tým nechat ujet do dvouciferného vedení. Potřebujeme kontrolovat doskok: je jedno, kdo získá míč, hlavně aby ho doskočil někdo z našeho týmu, protože jedině tak se můžeme rozeběhnout do protiútoku. Pokud domácím necháme druhé šance ke skórování, budeme to mít velice složité.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro diváky, vystoupení taneční skupiny Oneclub Brno.