Doskoky

Zisky

Ztráty

NH je díky procitnutí Morgana poprvé v A1!

Ostrava před skvělou návštěvou 1000 fanoušků dopsala jednu zásadní kapitolu svých dějin. Poprvé od zavedení nadstavbových skupin v sezoně 2016/17 se probojovala do elitního oddělení A1. Definitivně to stvrdila domácím vítězstvím nad nadále oslabenými Sokoly (83-68), které naopak čeká Nové huti z posledních let dobře známá skupina A2.

Domácí se začali trhat už v závěru první čtvrtiny (26-17). Díky salvě pěti trojek a probuzení snajpra Morgana, který se po pěti hluchých utkáních probral ke kvalitnímu dvojcifernému výkonu, NH ovládla první půli 53-37, pak se ale ještě zaktivizovali hosté a vyhranou třetí částí se stále drželi kolem deficitu deseti bodů. To platilo ještě čtyři minuty před koncem, ale pak si vzal naposledy slovo Morgan a zažehl ohňostroj ostravské radosti.

Celkem vysázel 25 bodů s trojkami 12/5, Mathon dodal 19 bodů s 12 doskoky a Radukič 12 s 13 doskoky. Za Sokoly (bez Autreyho, Mandaliniče, Svojanovského, Kábrta) kontrovali Škranc (17), Šturanovič (16+15 doskoků), Solevič (16) a Prskalo (15). Z pole přesnější NH (v procentech 47-37) dala víc trojek (28/10 - 17/2), bodů z brejků (20-10) i bodů náhradníků (19-2) a víc měla i doskoků (49-34).

• trojkový křídelník Škranc

Napěchovaný Tatran bude zřejmě svědkem strhující bitvy a možná i zápisu do dějin Nové huti. Ta s v případě výhry, anebo za případné porážky a souběžného zaváhání USK vůbec poprvé podívá do  nadstavbové skupiny A1, což je pro tým maximální motivací. Tradičně se bude chtít opřít o svou podkošovou vozbu, doskoky a spoustu šestek, ale přidat by se z perimetru měli i rozehrávač Majerčák a zejména guard Morgan, který ještě před koncem roku patřil mezi tři top střelce ligy, ale posledních pět zápasů ani jednou nebyl dvojciferný.

Sokoli sice stále postrádají záplavu perimetrových mužů včetně největších opor, ovšem příchod playmakera Šoleviče a power forwarda Prskala jim vlil do žil novou krev a v posledním utkání tým už dal hodně zabrat Bekse. Pokud s NH udrží vyrovnaný poločas, může ji dostat pod tlak a pak už se může stát leccos.

Absence Sokolů: guardi Mandalinič, Autrey, Svojanovský (všichni zranění kotníku), křídlo Kábrt (zranění třísel)

První vzájemný zápas sezony: 85-83

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Víme, o co hrajeme a tak úkol zní jasně - vyhrát!”

Matěj Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Všichni víme, jak důležitý zápas nás čeká proti Hradci. Jde nám o postup do A1 a to znamená jediné - nechat na hřišti všechno a budeme o to bojovat do poslední vteřiny. Věřím, že týmovým výkonem a bojovností budeme úspěšní a vybojujeme si tak postup do A1.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „V Pardubicích jsme v minulém kole odehráli velmi dobré utkání. Po zranění Lamba Aurteyho se dobře zapracoval nový rozehrávač Aleksa Šolevič, což týmu velmi prospělo. To samé platí o příchodu Marka Prskala na pozici 4. Sice jsme hráli v úzké rotaci, ale vypadá to, že hra týmu dostává svou tvář a doufám, že to tak bude pokračovat. Pevně věřím, že i přes naší úzkou rotaci, pokud předvedou hráči výkon, který jsme ukázali v Pardubicích, tak ta šance na výhru je poměrně dobrá. Nutné je však dodat, že hrajeme venku. Čeká nás dlouhá cesta a specifické prostředí. Uděláme všechno pro to, abychom brali vítězství.”