#1
4.0

Medvědi si vynutili zápas do dějin!

Jiří Jelínek, statný chlapík v play-off povyšující své výkony vysoko nade vše předtím, neproměnil zpod koše a vzápětí ani útočně nedoskočil. Jenže akci nevzdal a opavskému skokanovi Miroslavu Kvapilovi, který doskok uchvátil, pohotově sebral míč z chapadel, jako by nic nebylo snadnějšího. A dalším rychlým pohybem našel na oblouku volného rozehrávače Číže. Ten vyslal míč ke koši a oranžová koule se od desky odrazila do obruče.

V běžném zápase by se to nemohlo stát jen tak. Pro domácí Medvědy ale dnes hrály obě obroučky v jejich tělocvičně, jako by byly na dálkové ovládání. Takřka všechny poskakující míče se do nich nakonec skutálely, stejně jako trojrána kapitána Číže. Ten 12 minut do konce posouval kolínský trhák už na 69-43 a Slezané v tu chvíli věděli, že obrat nebude možný.

Medvědi svůj - vzhledem k okolnostem - výkon sezony dotáhli až k drtivému triumfu 108-84, jímž stále dramatičtější semifinálovou sérii transferovali tam, kde ji kolínští i mnozí nestranní příznivci chtěli mít - do nejatraktivnější bitvy play-off. Do utkání o všechno. Do Zápasu 5, jehož čas nadejde v pondělí ve 14:45 v dunící opavské aréně. A z něj se dostane dál buď do svého druhého finále za poslední tři dokončené sezony domácí tým, anebo vůbec poprvé kolínská kometa letošní sezony.

Čtvrtý duel nabídl všechno, co od řežby v play-off čekáte. A občas i něco víc. To když kapitán hostů Jakub Šiřina, který se i za dvacetibodového manka a s tentokrát zcela vychýleným trojkovým hledím stále odmítal vzdát, už měl dost toho, co slyšel od nejvokálnějších domácích příznivců, a hlasitě je odkázal k pondělnímu rozhodnému duelu. Chvíli nato se během šestek domácích pustil do ještě hutnější diskuse, až jej museli sudí vrátit zpět k soustředění na hru.

V Opavských (bez Zbránka a Klečky) tou dobou za velmi negativního skore musely emoce bublat víc než jen málo. Zaprvé kvůli nůším rozporovaných výroků, kterých dnes bylo na obou stranách nepočítaně. Zadruhé i proto, že ač tým od začátku vstoupil do zápasu s galaktickým úsilím v obraně i na útočném doskoku, skončilo to dvacetibodovou porážkou.

Slezané od prvních minut doslova sršeli energií. Kdekoli to jen trochu šlo, snažili se agresivně zdvojovat hráče s míčem, jenže domácí ani tak téměř nechybovali, za celý zápas ztratili jen 11 míčů a ze všech možných presinků se až na řídké výjimky dokázali vymanit.

Opavu navíc od prvních minut stejně jako ve včerejším duelu sráželo, že míjela i ty nejotevřenější trojky a o to víc sil pak musela spalovat v boji o útočný doskok. Jenže na něm ve velké části zápasu narážela na hráz z řady domácích bojovníků a ti 12 slezských bodů z druhých šancí do půle ještě mohli ustát.

Ani Kolínu nepadaly trojky závratným tempem a ani podruhé jich doma neproměnil ani deset, když dlouho byl jediným přesným snajprem Číž. Medvědi se však mnohem líp než ve třetím duelu dokázali dostávat do podkošových zakončení a vynucovaných šestek. A hlavně produkce dlouhých tu dělala rozdíl. Do půle ti domácí vedli v bodech 22-9 a tým na body zpod koše 24-14.

Opavský kouč Czudek držel vysoké rotační tempo svých vojsk a svého šéfa Šiřinu poprvé stáhl už po třech a půl minutách. Hosté tak do hry vrhali stále nové síly, ale na skore se to neodráželo dostatečně. A když domácí po pěti minutách odskočili na 13-7, hosté už přistoupili k zóně. Chytře, trpělivě a bez paniky hrajícím domácím to ale nevadilo a po třech akcích pod koš na slovenského siláka Petráše unikli už v osmé minutě na 23-10.

V 11. minutě bylo pro Opavu ještě hůř, když byl třetím faulem zatížen klíčový pivot Bohačík, jejž při chybějící produkci Gniadka hosté potřebovali ve hře i na doskoku. Veterán poté pokračoval na riziko i dál a - přežil. Třetí faul ovšem zanedlouho přistál i na kontě domácího Jelínka a Slezané se mezní agresí v obraně probili z -12 na 34-31, když se z dvojkoviště i nezvykle zády ke koši dařilo snajpru Jurečkovi.

Kolín se ale nenechal přetlačit a hrou do koše a z šestek nastavil nový náskok, načež mu patřil závěr první půle (47-38), a to díky pěti bodům v zakončení jinak bázlivého playmakera Torreborreho a také díky trojce Pekárka.

Domácí, kteří si za celou druhou půli nevybrali ani jeden timeout, poté zápas definitivně utrhli ve třetí části, kdy Wallace s Čížem nastavili rozhodný trhák (69-43). Hosté si už při propadu skore nad 10 bodů začali brát střely na sílu, na rozdíl od domácích měli i smůlu na vykroucené pokusy, a když Medvědi překonávali i drtivý slezský presink (mířený zejména na Číže), Opavanům už docházel arzenál, jenž by jim ještě mohl pomoct k dramatizaci.

Přece však ve zbytku zápasu na jedno drama došlo. To když ve čtvrté části domácí křídelník Novotný po dopadu na záda ze souboje na doskoku zůstal nehybně ležet s vyraženým dechem. Po rychlé pomoci se ale jeho stav zlepšil a po zápase už byl v pořádku.

Vítěze sytili Číž (23+8 asistencí, trojky 7/5), Pekárek (19+7 doskoků), Petráš (14+10 doskoků), Wallace (12), Skinner (11) a Jelínek (10+9 doskoků). Za hosty odporovali Šiřina (22, trojky 12/1), Bohačík (12+8 doskoků), Švandrlík, Kouřil a Jurečka (po 10). Domácí dominovali palbou z pole (v procentech 55-37), body zpod koše (50-30) a nakonec i z brejků (24-12) a také trojkami (23/9 - 42/7). Opavě patřily útočné doskoky (10-19) a body z nich (11-20).

David Pekárek (křídlo BC GEOSAN Kolín):
”Stejně jako včera jsme začali výborně první čtvrtinu a od toho jsme se odpíchli do zbytku zápasu. Myslím, že jsme hráli s velkou energií. Zapojili se všichni z lavičky, takže jsme i pošetřili nějaké síly do pátého zápasu, a s tím jsme spokojení.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Za výhru nad Opavou jsme velice rádi. Odvrátili jsme i druhý mečbol a v pondělí nás čeká poslední zápas této série. Věřím, že zlomíme letošní prokletí proher v Opavě, kde jsme nedokázali zvítězit. Pouze v prvním utkání jsme byli více konkurenceschopní. Věřím, že se k tomu vrátíme. V pondělí se o všem rozhodne. Dnes přes to, že nás hosté přeskákali na útočném doskoku, jsme měli většinu zápasu v nějaké podobě pod kontrolou. Byli jsme lepším týmem a myslím, že výhra byla zasloužená.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Gratulace soupeři, využil domácí palubovku. Stav je 2-2.”

Petr Bohačík (centr BK Opava): ”Dnes jsme se bohužel opět nemohli opřít o naši silnou stránku – střelbu za tři body. Kdežto Kolín využil domácí prostředí. Teď nás soupeř oba zápasy porazil a to nás mrzí. V Opavě ale máme svoji halu, svoje koše, svoje fanoušky a bude to něco jiného. Navážeme na první dva zápasy série. Máme výhodu domácího prostředí, abychom tuhle sérii zvládli. Věřím v to.”

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forward Robenek

Domácí prostředí se zejména s návratem fanoušků, ale nejen s ním, zdá být klíčovým elementem série mezi třetím Kolínem a druhou Opavou a bude zajímavé sledovat, zda to bude na kolínské palubovce platit i v dnešním čtvrtém duelu semifinále (17:45 na TVCOM.cz), v němž mají Slezané za vdení 2-1 svůj druhý postupový mečbol.

Ten první jim Medvědi včera sebrali po zatím nejlepším výkonu v sérii, když se kouči Sodomovi odvděčily obě české pozdní posily této sezony Jan Křivánek a David Pekárek, kteří zazářili každý v jednom poločase. Klíčovému dirigentovi Čížovi, který nabral pět většinou přihrávkových ztrát, navíc dal ulevit jeho zástupce Torreborre a první rozehrávač tak mohl díky jen 27 minutám pošetřit síly i na dnešní zápas.

Medvědi většinu třetího utkání drželi Opavu od útočných doskoků a zejména od bodů z nich (jen 5 z 12 doskoků) a přestříleli soupeře z šestek i trojek. Navíc celý zápas nenechali i díky úpravě obrany rozběhnout lídra hostů Šiřinu a pomohl jim i trojkový výpadek Slezanů (37/5).

Ten se ale u druhých nejúdernějších trojkařů ligy těžko bude opakovat dva dny po sobě, stejně jako nevýrazný výkon reprezentanta Šiřiny. Opava se ze čtvrtečních nedostatků poučí a Kolín tak bude muset podat svůj áčkový výkon, aby dotáhl sérii až do páté bitvy.