Zisky

#1
3.0

Hvězdné odpoledne Javiona Blakea

Kolínským Medvědům skončila série 20 ligových zápasů s nejméně 10 trojkami a bilance 42/8 jim na výhru tentokrát nestačila. Brno doma po změně stran plně využilo prvního utkání soupeře po 24denní covidové pauze a zesíleným úsilím při přechodu do útoku a také na doskoku přetlačilo GEOSAN 84-77, čímž o něco vylepšilo svou šanci na dobytí čtvrté příčky.

Po přestřelce první čtvrtiny (25-28) se spoustou trojek (5/5 - 7/5) a 19 body tažného dua hostů Číž - Skinner se ve druhém dějství začali trhat Medvědi, kteří zejména díky Skinnerovi byli obrovsky aktivní na útočném doskoku (z 13 možností však do půle vytěžili jen 9 bodů) a získávali spoustu bodů ze snadných pick-and-rollů, jimiž nahrazovali váznoucí trojkovou mušku.

Po poločase 35-44 se ale šestky míjející (celkem 12krát) a na doskoku dlouho velmi nedůrazní domácí zkonsolidovali, zvýšili rychlost protiútoků a zvedli i aktivitu na doskoku pod oběma koši. Brzy se probili do mírného vedení, jež už pak nepustili. A to především díky přesné mušce a palbě ze všech pozic amerického křídla Javiona Blakea, který Brňany dotlačil k výhře. Hostům postupně docházely síly, což bylo nejvíc znát při palbě z dálky, kde se marně snažil zlomit střelecké trápení především rozehrávač Číž (z oblouku 15/2).

Blake vedl střelecké pole vítězů 22 body, činili se i Puršl (14+10 doskoků) a Půlpán (12+7 asistencí). Za z pole 34procentní Kolín kontrovali Skinner (23 (18 do půle)+9 doskoků), Číž (19+7f+), Novotný a Jelínek (po 10).  Domácím patřily trojky (24/11 - 42/8), body z brejků (25-9) i produkce laviček (42-18). Hotům nestačily lepší útočné doskoky (10-21) a body z nich (5-20).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Náš největší problém byl útočný doskok soupeře, po pauze jsme utáhli šrouby v obraně a využili nucené přestávky, kterou Kolín měl, a vyhráli jsme druhý poločas o 16 bodů. V tom prvním měl Kolín ještě síly, trefoval střely, začal ve velkém stylu, ale postupem času mu docházel kyslík. Za druhý poločas jsem rád, ten první je pro nás mementem do další přípravy. Dobře ve druhé půli zahrál Blake, k němu se přidali i další hráči. Jsme rádi, že se hraje, měli jsme pár přeložených utkání, takže tyto zbývající zápasy bereme jako přípravu na play-off.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pokud delší dobu netrénujete, tak vám zákonitě musí někdy dojít síly. Neodehráli jsme špatný zápas, Brno nás nahánělo celý čas a únava se projevila hlavně ve střelbě. Ve druhém poločase nám odešla střelba z dálky, na níž máme založenou naši hru. Bojovali jsme, ale Brno bylo lepší. Body nám chyběly od každého hráče, i tak jsme nebyli daleko od výhry.

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Po druhé čtvrtině, kdy jsme měli katastrofální doskok, jsme si řekli, že jestli takhle budeme bránit, nemáme šanci na úspěch. Jsem rád, že jsme se zvedli a ve druhé půli odvedli solidní práci. Pomohli jsme si i jednoduchými koši z brejků. Výhra nám pomůže, ale stále je co zlepšovat.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Neodehráli jsme dobré utkání, pauza se na nás podepsala. Brno hrálo v širší rotaci, ve druhém poločase jsme odešli fyzicky. Nepadlo mi tam pár střel, je třeba se vrátit k tréninku a do formy.“

Vzájemné zápasy této sezony: 78-61, 64-83

Absence Kolína: rozehrávač Somberg (nebyla ukončena karanténa), křídlo Vacek (poraněný loket)

Kolín má na kontě už 10 výher z posledních 11 utkání, ale po 23denní covidové pauze je forma jeho mužů neznámá, zejména pokud byl nákazou zasažen větší počet opěrných hráčů. O to zajímavější je čerstvě doplněná posila Medvědů, 185 vysoký belgický rozehrávač Francis Torreborre. Přichází po sezoně ve druhé rakouské lize, kde zapisoval 23 bodů, 6 asistencí a takřka 7 doskoků na zápas. Minulou sezonu strávil v belgické nejvyšší soutěži v týmu Liege.

”Jsme si vědomi toho, že náš kapitán a ústřední rozehrávač Adam Číž nemůže vydržet v každém zápase 40 minut, a tak jsme angažovali Francise. Jedná se o hráče z Evropy, takže podle našeho názoru nebude problém s jeho zapracováním do týmu. Navíc ví, co se od něho očekává, a chápe svou roli,” pochvaluje si generální manažer BC GEOSAN a v tomto ročníku i kormidelník týmu Miroslav Sodoma.

Ovšem ani Brno, táhnoucí za sebou šňůru už pěti porážek, nespalo a na křídlo si přivedlo dokonce finského reprezentanta Aapeliho Alanena, který v letošní sezoně finské ligy doručoval téměř 14 bodů na utkání. Otázkou je, která z obou posil zasáhne do vzájemného utkání, a hlavně s jakým efektem.

Největší hádankou je nicméně to, s jakou trojkovou formou se Medvědi vrátí do akce. Pokud totiž budou dlouho drolit ze svých rukou rez, budou si muset víc než hodně pomáhat svou stále silnější disciplínou, jíž je útočný doskok. Brno, jemuž se už vrátí do hry rozehrávač Půlpán, mělo v poslední době vyjma specifických duelů s Nymburkem potíže skórovat a nemohlo se opřít ani o svou silnou podkošovou vozbu. Proto bude zajímavé sledovat, zda se v tomto ohledu dokáže zvednout.

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „V sezoně to máme s Kolínem 1-1, ale od prvního zápasu se kolínský tým výrazně zvedl. Vede ho zkušený rozehrávač Číž, který hraje ve skvělé formě. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, musíme na tohoto hráče vytvářet neustálý tlak a dostávat ho do těžkých pozic. V posledních dnech jsme hodně pracovali na našem herním projevu v útočné fázi, čehož se budeme snažit využít v zápase s Kolínem.“

Petr Křivánek (rozehrávač Basket Brno): „Pro Kolín to bude první zápas po karanténě, proto se budeme snažit držet vysoké tempo a hrát rychle. Nesmíme Kolín nechat dostat se lehce do zápasového tempa. Musíme bránit tak, aby se na každý koš hráči nadřeli a podat soustředěný a týmový výkon.“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”V Brně chceme určitě vyhrát a navázat na dobré výkony ze zápasů ve skupině A1, ovšem víme, že to pro nás bude velmi těžké utkání, jelikož po týmové karanténě člověk nikdy neví, co očekávat. Naším hlavním úkolem bude zastavit Brnu přechodovou fázi a kontrolovat obranný doskok.”