6.0

#1
4.0

Nymburk bez hvězd musel do koncovky

I ve své jako pas modelky úzké rotaci, dokonce bez věčného diamantu Davida Machače, vrhli kolínští Medvědi veškeré síly do dosud největší letošní šance zlomit české hegemony. A ještě dvě minuty do poslední sirény byli v Nymburce zpět jen 84-80, ale pak Jiří Jelínek minul otevřenou trojku, Lee Skinner fauloval při vlastním úniku do brejku a zbývající minuté střely už v sedmi hrající hosté neměli sílu lovit na doskoku. Družina kouče Orena Amiela tak i bez šetřených lídrů reprezentací Belgie a Česka Retina Obasohana a Vojtěcha Hrubana vyvázla v předehře druhého kola nadstavbové skupiny A1 s výhrou 93-82, vedena 24 body (včetně čtyř trojek) Omara Prewitta.

Ve clonách přebíraní a v obličejích bránění hosté sice minuli prvních pět trojek, ale jakmile se guard Wallace po čtyřech minutách z oblouku jako první trefil, vedl už jeho tým 5-8. A když Kolín ještě do konce úvodního dějství posadil do obruče další tři trojky, vládl po 10 minutách 11-21, tažen 10bodovým MVP ledna Skinnerem. Domácím tu nepadala střelba (20/4) a i kvůli dvěma útočným faulům ztratili tři míče (hosté 0).

V úvodu druhé části však ještě víc utáhli obranu, donutili soupeře k prvním ztrátám a díky zpřesněné mušce otočili, když na útočném doskoku výkonnějším Medvědům dočasně nechutnala zónová obrana. I když ale míjeli i zpod koše, i po 19 minutách byli zpět jen o bod a až zelenáč Rylich pěti body utrhl poločas na 41-35 pro domácí, kteří tu museli být rádi zejména za 12 brejkových bodů a 16 bodů křídla Prewitta.

Třetí čtvrtinu pak proměnili ve spanilou jízdu i proti celoplošnému „forčekingu“ téměř nechybující hostující trojkobijci, kteří tu po šikovných kombinacích či přes ruce obránců prohnali obručí 7 z 11 pokusů. A domácí udrželi těsné vedení 64-62 jen díky hře do vymezeného území, kde sytili především centra Zimmermana.

V rozhodné poslední části už se zdálo, že proti v deseti rotujícím domácím Kolínu dochází palivové články, jenže za stavu 75-66 explodoval čtyřmi těžkými trojprojektily v řadě tradičně nestřídající Číž a 4:20 do konce ještě na chvíli otevřel nový zápas (80-78). Jenže to už žhavil motory guard Harding, který v závěru oba týmy oddělil deseti z posledních 13 nymburských bodů.

Vítěze vedle Prewitta a právě Hardinga (21) dvojciferně tlačili i další členové americké divize Dalton (16+14 doskoků) a Zimmerman (10). Za Medvědy odpovídali Číž (26, trojky 15/8, 7 doskoků a 6 asistencí), Skinner (22+7 doskoků za 40 minut, trojky 8/4) a Wallace (13). Z trojek (18/10 – 47/17) a z druhých šancí (4-15, útočné doskoky 6-13, hosté +17 střel) dominující Kolín přemohli domácí zpod koše (42-20), z brejků (24-6) a z šestek (17/11 – 4/1).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po pauze jsme těžko hledali rytmus. Kolín hraje unikátním stylem. Já osobně asi nikdy nečelil týmu, který vystřelí 47 trojek za zápas. A to ještě s dobrou úspěšností, i když to byly často těžké střely přes obránce. My byli v první půli takoví ploší, bez ostrosti. Ale povedlo se nám to zvládnout do vítězného konce. Teď nás čeká náročný březen, kdy budeme hrát téměř každý druhý den, takže je dobře, že jsem dnes mohli více zapojit i další hráče, které teď budeme potřebovat. Dnes nám dva hráči chyběli, ale my jsme tým a každý hráč je důležitý. Není to tak, že když nejsou Vojta a Retin, že by za nimi bylo vakuum. Musíme se na vše dívat ze širšího pohledu a správně rozkládat zátěž, abychom vydrželi zdraví až do konce sezony. Proto jsme nenasadili hráče, kteří teď měli velkou zátěž v reprezentaci, a naopak jsme jiné hráče potřebovali dostat do formy. Třeba Petra Šafarčíka, který s námi nebyl několik měsíců. Jerrick Harding nezačal zápas dobře, ale my ho potřebujeme, protože je to velmi unikátní hráč. A proto jsem s ním měl velkou trpělivost, držel jsem ho na hřišti, aby znovu našel svou hru a to se povedlo na konci.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „My dělali vše pro to, aby Nymburk cestu k vítězství neměl jednoduchou. Někdy se nám to dařilo více, někdy méně. Hlavním rozdílem byly rychlé protiútoky, tam jsme prohráli 24-6. Nymburk si tak pomohl lehkými koši. Jsme si vědomi, že Nymburk hrál bez Hrubana a Obasohana, ale má tak široký kádr, že i tyhle hráče nahradí. My hráli v užší rotaci a Nymburk to nestačilo. My chtěli vyhrát a věřili jsme, že dnes k poražení byl, ale rozhodli drobnosti. Nám chyběl David Machač, který má drobné zranění. Jeho absence na naší hře ale vidět nebyla. Zvládli jsme to i se třemi pivoty. V první půli jsme střelbu neměli dobrou, ale pak jsme se právě střelbou zvedli a začali jsme věřit, že dnes můžeme vyhrát."

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Před zápasem jsme se dozvěděli, že nebude hrát Vojta Hruban s Retinem Obasohanem, takže jsme si na ně věřili. Chtěli jsme vyhrát a doufali jsme, že by nás Nymburk mohl trochu podcenit s tím, že nás porazil v poháru. Do zápasu jsme dobře vstoupili, vedli jsme dvouciferným rozdílem, ale pak nám nevydrželi síly a trochu jsme odpadli. Domácí si to pak pohlídali. Trefil jsem nějaké těžší střely, ale chtělo to také na druhé straně ubránit, jenže Nymburk nám pokaždé odpověděl a trestal všechny naše chyby. Nymburk má kádr velmi vyrovnaný. Když prostřídají, tak to pro ně není žádná citelná ztráta. My tohle bohužel říci nemůžeme."

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): „Naposledy jsme hrál 2. října, takže jsme byl mimo skoro pět měsíců. Hrozně jsem se na to už poslední dva týdny těšil a užil jsem si to. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům, trenérům a všem v klubu, jak mě podporovali a snažili se, abych se co nejrychleji vrátil zpátky. Dnes to bylo takové vyvrcholení celé té dřiny a teď už se mohu soustředit jen na to, abych začal zlepšovat své výkony a mohl týmu pomáhat co nejvíce. Byl jsem hrozně natěšený, snažil jsem si i vizualizovat, jak to bude vypadat, až tam vlétnu. Ale neměl jsem žádná přehnaná očekávání. Všichni mi říkali, ať si to hlavně užiju. Přirozeně jsem do toho vletěl, jak jsem chtěl. Obrovský klobouk dolů před Adamem Čížem. pro mě je to teď jasný MVP sezony. Asi o to bude bojovat s Jakubem Šiřinou a Ondrou Sehnalem, ale Adam je teď ve velké fazoně. Já mu to přeju, mám ho rád, ale když hraje proti nám, tak mu to nepřeju. Snažil jsem se proti němu dělat maximum, být na něj nalepený, co to šlo, ale on je teď schopný vystřelit i z půlky a dát koš. Jde mu to jen ztížit, ale ne překazit. Celý Kolín ukázal, že je to zaslouženě třetí tým tabulky.“

• schopnost rychlých bodových šňůr

V nečekaný ligový hit se v této sezoně přeměňují polabská derby mezi Nymburkem a Kolínem. Dnešní předehrávka 2. kola nadstavby (17:00 na TVCOM.cz), jež odpálí druhou fázi tohoto ročníku, bude nejen duelem prvního s třetím, ale také „remakem“ 11 dní starého finále Českého poháru.

Díky reprezentační pauze odpočatí Medvědi přijíždějí na palubovku šampionů hned se dvěma MVP měsíce této sezony Adamem Čížem a Lee Skinnerem a po famózní sekvenci s 9 výhrami v posledních 10 zápasech jsou nabuzeni k ještě lepšímu výkonu, než jaký předvedli v pohárovém finále. Domácí poprvé po čtyřech měsících nasadí guarda Šafarčíka, naopak po úterním návratu z Vilniusu budou možná minutově šetřeni zejména vytíženější reprezentanti Hruban, Kříž a Obasohan, na nichž ležela tíha sobotních a pondělních bitev evropské kvalifikace. I to může zvýšit zajímavost a vyrovnanost dnešního derby.

Otázkou však je, s jakou formou se oba týmy po 11 dnech bez ligových či pohárových utkání vrátí do hry. Zejména Kolín by rád předvedl lepší trojkové představení než ve finále poháru (45/11). Bez něj by s favoritem jen těžko držel krok, byť ve finále Hyundai FINAL 8 to dokázal dvě a půl čtvrtiny i při druhém utkání ve dvou dnech a proti plné sestavě soupeře na jeho hřišti.

Dá se očekávat, že kouč Sodoma opět naplno využije své opěrné hráče, kteří půjdou duo utkání s otevřeným hledím. Domácí hráči tak budou mít plní ruce i nohy práce, aby nedopustili domácí porážku v českých soutěžích, což se jim naposledy stalo před dlouhými 11 lety s Pardubicemi v semifinále ligy.

Stephen Zimmerman (centr ERA Basketball Nymburk): „Tréninky jsou dobré, makali jsme, ale už se všichni zase těšíme na zápas. Snad v něm ukážeme, na čem jsme během reprezentační přestávky pracovali. Tím, že hrajeme proti stejnému soupeři, kterého jsme měli i v našem posledním zápase před pauzou, tak nám to hodně usnadňuje, protože ho máme stále v hlavách a víme, co od něj čekat. Budeme na Kolín dobře připraveni. Má dobrý tým, hodně střelců a jen tak se nevzdává. Především my pivoti si musíme dávat pozor na kolínské pivoty, aby při clonách neodskakovali a neměli volné střely. Všichni také máme radost z toho, že Petr Šafarčík už je připravený hrát. Po pravdě já už si ani pořádně nepamatuju, jaké to je s ním hrát. Na tréninku ukazuje, že už je naplno zpátky, takže věřím, že mu trenér dá šanci se po dlouhé době ukázat.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Kolín je velmi nebezpečný tým, během jedné minuty může úplně změnit běh zápasu. A Adam Číž je jedinečný playmaker, který hraje fantastickou sezonu. Možná nejlepší v životě, hrál dobře proti nám i ve finále poháru. Pokud někdo v této sezoně Kolín a jeho kouče podceňoval, pak je to proto, že nechápe, jakou hrozbou je. Je to nebezpečný tým, má zkušené veterány, kteří jsou pro mladé výbornými vzory, a Skinner je jedna z hvězd soutěže. K zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát a zároveň se opět sehrát s reprezentanty před blížícím se zápasem Ligy mistrů.“