Zisky

#1
3.0

Duel top mužů NBL jasně pro Číže

Když tým, který už dvacet zápasů v řadě sází aspoň 10 trojek a skoro neztrácí, od konce ledna začal přidávat i nůše útočných doskoků, jeho soupeři už prakticky ztratili šanci, jak se mu postavit. A symbolem této nové dimenze medvědí hry není nikdo jiný než nenápadný, byť postavou hřmotný slovenský dělník Jakub Petráš. V posledních 9 zápasech, do nichž zasáhl aspoň na 16 minut, má průměr 4 útočných doskoků za 18 minut a už i tým, jakým je druhá Opava, nutí svou loveckou činností k oddechovým časům.

Byl to právě on, kdo už v první čtvrtině duelu třetího s druhým změnil ráz zápasu právě svou usilovnou prací pod oběma koši. Když v prvních minutách svou typickou aktivitou pod obručí ničil domácí Kolín nejlepší doskakovač ligy Petr Bohačík, byl na něj z lavičky vyslán právě Petráš, který nejenže zkušenějšího soupeře eliminoval ze hry, ale okamžitě sám začal úřadovat v útoku a po jeho rychlých šesti bodech s jedním útočným doskokem a obratu Kolína z 2-8 na 14-10 si hosté museli vzít poradní minutu.

Jenže už bylo pozdě. Momentum utkání se přelilo do kolínských rukou, domácí ještě do konce úvodního dějství odskočili na 21-13 a pak už začali bláznivými trojkami úřadovat snajpři Číž s Novotným, kterým jen dočasně dokázal odpovídat jediný výrazný úderník hostů Šiřina. I ten ale 16 body do půle vyčerpal svůj zásobník (ve druhé půli už jen 3 body), a jakmile power forward Jelínek dvakrát skóroval z útočných doskoků a Číž trojkou s klaksonem zavřel poločas na 45-28 (s dvojnásobně lepšími doskoky a body laviček 15-0), vyprchala z původně očekávaného utkání veškerá dramatičnost. A Kolín po výsledku 85-68 dorovnal Opavu na bilanci 18-8 a regulérně jí tak vyhlásil válku o druhé místo před play-off.

V dresu hostů byla pod košem znát absence Gniadka, ale při aktuální formě Kolína by měli Slezané těžkou šichtu i s ním.

Duel byl i velkým soubojem dvou top skórerů a nejužitečnějších hráčů soutěže. Domácí playmaker Číž přestřílel dosavadního lídra obou statistik Šiřinu 29-19 a ve střelecké tabulce nyní už zaostává jen o půl bodu a v užitečnosti je zpět o pouhé dvě setiny.

Adam Číž svých 29 bodů vysázel zejména díky trojkám 18/6, Skinner jej následoval s 19 body a 8 doskoky. U z pole 37procentních hostů Šiřinu výrazněji doprovodil jen Petr Bohačík (11+8 doskoků). Medvědi vládli na doskoku 48-34, z toho v útoku 17-12. A v trojkách přetlačili Opavu 13-12.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín):
”Hodnocení po vítězství s Opavou je samozřejmě radostné a veselé. Kdo by si na to před sezonou pomyslel, že doma porazíme dvakrát Opavu. Jsme za to nesmírně rádi. Chtěli jsme Opavu porazit o co nejvíc, protože může rozhodovat skore. Myslím, že od chvíle, kdy Opava vedla 2-8, jsme po celou dobu diktovali tempo utkání, my jsme byli těmi, co byli vepředu. V prvním poločase jsme si vybudovali 20bodový náskok a ve druhém poločase jsme ho pouze drželi. Škoda je, že jsme ho nenavýšili dál a že jsme nepokračovali ve výkonu z prvního poločasu a v závěru jsme si nechali dát zbytečně některé trojky, které nemusely být. Věděli jsme, že Opava musí zásadně něco změnit, aby se k nám přitáhla, ale myslím, že naše vítězství je zcela zasloužené.”

Jakub Petráš (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Dneska jsme věděli, že to bude náročný zápas, byl to šlágr kola, derby o druhé místo v tabulce. Snažili jsme se zachytit začátek zápasu a to nám vyšlo. Bodový rozdíl z první čtvrtiny se přenášel do dalších čtvrtin a jsem rád, že jsme vyhráli a děkujeme všem, kteří koukali na zápas online.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Dnes jsme byli lepší v prvních pěti minutách, ale to nestačilo. Soupeř hraje v obrovské pohodě, dvojice Číž - Skinner si z nás dělala srandu. Efektivita 100-55 hovoří za vše. My jsme se v prvním poločase trošku drželi díky trojkám Jakuba Šiřiny, ale herní inteligence na straně Kolína byla lepší. My jsme neměli co nabídnout, Kolín je momentálně lepší než my.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Do zápasu jsme nevstoupili moc dobře. Kolín nás přejel hlavně na doskoku, dával těžké střely, takže když jsme se vždy vraceli do zápasu a přibližovali se na dostřel ve skore, tak jsme dostali nějakou těžkou střelu. Ale to není to, co nás porazilo. Byl to hlavně doskok a špatná obrana.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 72-82, 93-80

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forward Robenek, power forwardi P-Bohačík (natažené tříslo, start nejistý), Gniadek (naražená pata, start nejistý)

Ve stále složitější situaci se před hitovým duelem třetího s druhým nachází opavský tábor. Zranění jednoho hráče stíhá zdravotní obtíže jiného, jen přišel tým pod koš posílit Petr Bohačík, už z rotace vypadl, při obtížích Gniadka hrozí dokonce dvojité podkošové oslabení a do toho přichází souboj na kolínské palubovce, v době, kdy se třetí Medvědi dotáhli už na rozdíl jediné výhry a vítězstvím už by tak Slezany dorovnali. Navíc by ještě zvýšili šanci na lepší vzájemné skore po nadstavbě, když aktuálně jsou 3 body v plusu.

Zatímco Kolín počítá už 9 výher z posledních 10 utkání, Opavu ve stejném úseku zatížilo šest porážek. Nejhůř třetí místo už zřejmě uhájí, ale momentálně má největší starosti s ubráněním druhé příčky, již ještě nedávno držela takřka neotřesitelně. Různá zranění i pokles formy od Nového roku ale znamenaly i propad výsledkový. Množí se zápasy, kdy tým končí pod 40 doskoky, a výpadky má při absencích důležitých mužů i výstavní disciplína útočného doskoku. Obvyklé porce bodů z první poloviny sezony pak nedodává ani ústřední ligový střelec Šiřina, který se za posledních 11 zápasů jen dvakrát dostal aspoň na 20 bodů.

GEOSAN už 19 zápasů v řadě dokázal sesměroval do obruče dvojciferný počet trojek a nově se stal i hrozbou na útočném doskoku. Jeho klíčový dirigent Číž je s průměrem 20,5 bodu už jen o 9 desetin druhým skórerem ligy za Šiřinou a ještě o menší dílek je druhý i v užitečnosti. V utkání tak bude v sázce i pozice nejužitečnějšího hráče celé NBL.

Filip Rytina (asistent trenéra BC GEOSAN Kolín): ”Všichni víme, že nás čeká prakticky nejdůležitější utkání sezony. Pokud ho zvládneme, můžeme pomýšlet na druhé místo tabulky a my do utkání jdeme s jasným cílem zvítězit.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Kolín je rozjetý a v ohromné pohodě. Pokud chceme udržet druhé místo v A1, nemůžeme si dovolit zaváhat. Největší hrozbou soupeře je dvojice Číž - Skinner, která útočným kouzlům vévodí.”

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): ”Víme, že nás čeká těžké utkání proti týmu s ohromným sebevědomím. Nejsme sice kompletní, ale jedeme se poprat o udržení druhého místa v tabulce. Už jsme Kolín na jeho palubovce dokázali porazit a teď to chceme zopakovat.”