Zisky

#7
3.0

Sovy zosnovaly senzaci sezony!

Běžnou slovní zásobou lze jen těžko popsat neuvěřitelné dění na palubovce mistra ve druhém duelu čtvrtfinále, po němž na hřišti křepčilo hejno šťastných Sov, jež právě dobylo to největší a nejnepředstavitelnější vítězství této sezony. Nejen své, ale celé ligy.

Poté, co Nymburk zlepšením výkonů i posílením vyšplhal k vítězství v dlouhodobé části, jako její nejúdernější tým v útoku i jeden z top celků v obraně, nečekaly se proti soupeři ze skupiny A2, který jako jeden z mála během dlouhodobé části Polabany nesložil, vážnější potíže. A už vůbec ne po den staré 42bodové demolici na stejném místě. V letošní sezoně je ale možné prakticky cokoli, a proto i Pražané dostali šanci na tento senzační výsledek.

Nejmladší celek ligy na půdě obhájce trofeje bez větších potíží vysázel 42 bodů zpod koše, dalších 20 z trestné linie a triumfoval 83-86 po velkém obratu v posledních čtyřech a půl minutách. Na startu tohoto úseku ztrácel 80-70, aby kontroval vítěznou šňůrou 3-16. Pipes s Okauruem, laborujícím celý zápas s fauly i ofenzivní potencí, stáhli manko po několika ztrátách soupeře z ataků koše na 82-81, po Švecově nájezdu vedli hosté 40 sekund před koncem už 83-84 a po ztrátě domácího Locketta Pipes ze dvou šestek získal USK tříbodový náskok. Nymburk se ještě pokusil o prodloužení, ale oba trojkové projektily Sehnala cíl minuly.

USK se držel na nadějné stezce od prvních minut, když zpod koše zremizoval první čtvrtinu a po přidání trojek uhrál i vyrovnaný poločas i bez produkce Okaurua. Ve třetí čtvrtině, v níž byl po technické chybě vyloučen domácí forward Kříž (už měl na kontě nesportovní faul), kraloval pod košem Nymburka soví power forward Petružela, který prakticky sám zařídil odskok na 42-49, ovšem domácí veterán Benda s Boeheimem a Lockettem pak díky chybám hostů vystříleli obrat na 67-60. Benda byl poté strůjcem i udržení náskoku domácích, ale od jeho vystřídání se začal datovat pád jeho mužů.

Sovy za vyrovnáním série táhli Pipes (22), Petružela (14, top nástřel sezony), Vyroubal a Švec (po 10). Z pole lepší USK (v procentech 40-49) byl napřed i zpod koše (36-42), z trestné linie (16-20) a i přes manko v útočných doskocích (18-10) také v bodech z nich (14-15), navíc i méně ztrácel (16-13). Za trojkově plodnější domácí (9-4) skore korigovali Boeheim (19), Gilyard (14), (Benda 12) a Lockett (11+8 doskoků a 6 asistencí).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes bylo vidět, že tým USK přijel s větší energií, nasazením a vůlí. Hrál jako tým. Aktivně v obraně i v útoku. nenechali se zatlačit jako v neděli, naopak přitlačili nás. A nás to rozhodilo a začali jsme přemýšlet o soubojích a přestali jsme hrát to, co jsme byli schopni hrát v neděli. Být rychlejší a mít lepší rozhodnutí. USK dnes bylo lepší a výhru si zasloužilo, i když v těchto koncovkách může vyhrát kdokoli. Oni byli víc jako tým. V koncovce jsme začali víc přemýšlet o tom, aby si jejich američtí hráči udělali pátý faul a nehráli jsme naší hru, která nám přinesla vedení. Dostávali jsme se do těžkých střel s klaksonem. Do toho přišly i chyby v obraně, dovolili jsme jim dát koš s faulem. Byli jsme na ně občas zbytečně nalepeni a měli jsme je nechat víc střílet z dálky. Ale to se dobře říká. V tom posledním útoku USK jsme nechtěli faulovat, protože tam pořád zbývalo dost času, nevím, možná Luboš Kovář někoho slyšel a fauloval. Ještě v tom Luboš není dost zkušený. Ten to bude na nás trenérech, abychom si to dobře zanalyzovali. Dnes USK více využíval pivoty po pick and rollu, tam je třeba se na to připravit a jedeme na Folimanku na další dva zápasy. To je play-off.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Asi jsme si mysleli, že to půjde samo. Vypadalo to na hřišti, že soupeř hraje s mnohem větší energií a trestal naše chyby v obraně. Změnili trochu věci v útoku, které jim nevycházely, a nám chyběla slabá strana, kam shazovali míče na jejich pivoty. Dali z toho skoro dvacet jednoduchých bodů, když byli sami pod košem. Ve druhém poločase, když jsme nad nimi měli navrch, jsme poslední tři a půl minuty nebyli schopní dát koš nebo maximálně jeden. A s tím se nedá vyhrát. Soupeř hrál konec v menší sestavě a my jsme špatně řešili clonu na hráče s míčem. Tam nás asi nejvíce trestali. Trojek moc nedali … Musíme to do dalšího zápasu zlepšit. Dneska museli všichni vidět, že nejsme v tom tempu jako včera, kdy jsme běhali nahoru a dolů. Hra plynula bez velkých přerušení průpovídkami s rozhodčími jako tomu bylo dnes. Pokud se z toho poučíme, věřím, že do příštích zápasů vstoupíme lépe a budeme chytřejší i v průběhu zápasu. Prohráli jsme, není to konec světa a já osobně jsem přesvědčen, že postoupíme. Fanda Rylich je výborný v obraně. Budu se opakovat, od Fandy už na takové nasazení v obraně čekám. On vytváří velký tlak na nejlepší hráče soupeře a dneska zase v důležitý moment potvrdil, že dokáže průběh zápasu obrátit skvělou obranou. V závěru byla naše hra hodně statická, často jsme hráli jedna na jedna. Tím, jak byl soupeř v malé sestavě, to dokázal pokrýt. Zítra zápas projedeme ne videu, podíváme se, kde jsme mohli být lepší v obraně a útoku a v dalších zápasech to bude daleko lepší.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Dnes jsme si výhru zasloužili a je to pro nás velký úspěch. Náš tým celou sezonu ukazuje obrovskou odolnost. V neděli jsme prohráli o 40 bodů, ale nepoložilo nás to a zvedli jsme se k dnešní výhře. Tihle hráči jsou opravdu odolní. Rád bych řekl jeden příběh. V sezoně jsem poměrně výrazně porazili Brno, velmi dobrý tým s trenérem, který získal cenu pro kouče roku. A když jsme pak jeli k nim, tak nás zničili. Přesně jak jsem čekal. Ono totiž porazit někoho výrazně je trochu zrádné. A to se teď znovu potvrdilo. Dnes můj tým předvedl mnohem lepší výkon, naopak domácí zas mnohem horší než v neděli. Porazit tým, který je větší, zkušenější, atletičtější a který má více hráčů, je opravdu velký úspěch. My se hlavně snažili vrátit do naší hry systém, protože v prvním zápase jsme po dlouhé době čelili tak dobré obraně a byli jsme z toho trochu v šoku. Dnes jsme si vedli mnohem lépe. V koncovce jsme si pomohli obranou a doskokem.”

Filip Petružela (power forward USK Praha): „Největší změna byla v tom, že jsme do zápasu vstoupili agresivně a odhodlaní vyhrát. Je rozdíl hrát v A2 a pak proti Nymburku. V prvním zápase jsme ještě nebyli zvyklí na tu jejich obranu a bylo to od nás špatné. Dnes už jsme byli lépe připraveni, ukázali jsme si něco na tréninku a bylo to mnohem lepší. Pro mě osobně to byl jeden z lepších zápasů v sezoně. Měli jsme tam dobré řešení na pick and rollu. Pipes tam měl vždy možnost mi to dát nebo mít lehký lay up. V koncovce jsme měli agresivní obranu a měli jsme každý doskok a nenechali jsme si to vzít. Chtěli jsme prostě za každou cenu vyhrát.”

• hra 1 na 1

První duel série obhájce trofeje s účastníkem skupiny A2 měl jen jednu zápletku, a to, jak dlouho bude trvat, než se favorit Sovám definitivně odpoutá. Poté, co v druhé čtvrtině nebyl důsledný na obranném i útočném doskoku a při napichování své obrany šikovnými guardy hostů, zlepšil od třetí čtvrtiny i tyto činnosti a USK věděl, že nastává konec jeho 17zápasové výherní série.

Nymburk si poradil s opěrným triem Sov, když Pipes, Okauru a Böhm měli po třech čtvrtinách na kontě dohromady jen deset bodů, a pokud v této obraně bude pokračovat i v Zápase 2, budou Pražané těžko hledat schůdné cesty ke koši.

Absence Nymburka: křídlo Novák (poraněný kotník)

První zápas série: 99-57

Kurzy Chance na výhru: 1,11 - 7,17

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Věřím, že v pondělí přijdeme stejně koncentrovaní. Naším cílem před sérií bylo zastavit Pipese, Okaurua a Böhma, což se, myslím, na úvod povedlo. Kluci na nich odvedli dobrou práci. Jediný, kdo nám trochu utekl, byl Švec. Nejde ubránit všechny hráče. Důležitá bude regenerace, ale protože jen Martin Kříž a Fanda Rylich hráli přes dvacet minut a ostatní méně, bude to podobné, jako bychom jeden den měli trénink pět na pět a druhý den to samé. Myslím, že by regenerace problémem být neměla.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Je třeba očekávat, že druhý zápas bude úplně jiný než ten předchozí. Moje zkušenost z Nymburka je, že když jsme někoho výrazně přejeli, tak ten další zápas byl úplně jiný, protože soupeři nejsou hloupí a vymyslí taktické prvky, jak si s tím příště poradit lépe. Musíme být proto mentálně připraveni, že se zápas bude vyvíjet jinak než v neděli. Že třeba USK bude hrát úplně jinou obranu. Jejich klíčoví hráči do toho půjdou s jinou energií a budou zakončovat i na hraně rizika. Musíme držet koncentraci. U nás je to o tom, aby se povedlo sedm až deset minut a vytvořili jsme si náskok.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V pondělí se budeme chtít ukázat v lepším světle. Jsem si jistý, že budeme hrát lépe. Nymburk na úvod odvedl velmi dobrou práci na našich klíčových ofenzivních hráčích, ale nebylo to tím, že by se trápili, ale spíše o tom, že naši hráči teď nebyli po zápasech ve skupině A2 zvyklí na takový tlak od obrany. V pondělí to bude lepší.”