Zisky

#24
3.0

Soví šňůra zmizela v historii

Mistr vlažnější druhou čtvrtinou mohl u Sov dočasně vzbudit dojem hratelného úvodního čtvrtfinále, leč všestranně ničivým startem do třetího dějství učinil na domácí půdě přítrž jakýmkoli pochybám a osmý celek po nadstavbě spláchnul 99-57 , čímž brutálně utnul sérii 17 výher USK v řadě.

Do utkání před necelými šesti stovkami fanoušků vstoupil v dobré střelecké formě, zejména z rukou guarda Gilyarda (11), a za šest a půl minuty vedl 21-7, když se v dresu hostů prakticky k ničemu nedostali přísně strážení top skóreři NBL Pipes a Okauru.

Sovy pak ale pozvedl odvážně pronikající playmaker Švec (13 bodů do půle), jehož tým byl snaživý na útočném doskoku (6 v první čtvrtině, ale téměř bez využití) a až příliš snadno byl z perimetru vpouštěn do vymezeného území. A když domácí čím dál víc ostřelovali koš z dálky bez podpory útočného doskoku, zasekl se až téměř do konce poločasu náskok obhájce trofeje na úrovni deseti bodů. V závěru druhé periody však zaktivizovali favorita Gilyard s Křížem a při nadále vychýlené soví mušce dospěl Nymburk k bezpečnému poločasovému náskoku (47-32 s 21 procenty náskoku v palbě z pole).

Třetí čtvrtinou (22-10) pak mladíky z hlavního města dorazil zcela. Zvýšenou aktivitou na obou stranách kurtu vysunul za dvě minuty náskok na 56-32 a za utkáním se tak zavřela voda. Nymburk po tomto dějství vedl 69-42, zpod koše kraloval 34-14, z druhých šancí 13-4 a z trojek 8-4, přičemž hosté už tady měli na kontě 12 šestkových minel.

V konečném účtování byli nejbodovějšími muži vítězů Gilyard (18), Kříž, Rylich (po 11 bodech a 7 doskocích) a Palyza (10). Za hosty, kteří minuli 18 z 36 šestek, byl jediným dvojciferou Švec (21, TH 14/7 z 10 získaných faulů). Z pole kralující Nymburk (v procentech 48-30) předčil Pražany v trojkách (12-5), zpod koše (46-22) i na doskoku (53-38, útočné 16-13, body z nich 18-7) a měl také o 16 střel z pole víc.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „První výhra je samozřejmě výborná. Ukázali jsme svou hrou, že jsme přišli koncentrovaní, ukázali jsme výborné nasazení. Jestli to byl náš nejlepší výkon, nechci polemizovat. Nicméně takto by mělo vypadat play-off. Věřím, že zítra přijdeme stejně koncentrovaní. Je to první výhra a my potřebujeme čtyři. Naším cílem bylo zastavit Pipese, Okauru a Böhma, což se, myslím, povedlo. Kluci na nich odvedli dobrou práci. Jediný, kdo nám trochu utekl, byl Švec. Nejde ubránit všechny hráče. Jeden z momentů, který stojí za zmínku, byl vstup Evana Gilyarda do první čtvrtiny, kdy jsme si vybudovali nějaký náskok. V tento okamžik nedovedu vyhodnotit, zda to byl ten klíčový bod. Mně se líbilo, že Evan bych schopný hrát i velmi dobře v obraně. Věřím, že bude-li hrát takto stále, hodně nám pomůže. Jestli jsem našel nějaké chyby? To je po takovém utkání těžká otázka. Asi by se tam nějaké chyby našly. Ukážeme si je zítra dopoledne před tréninkem na videu, abychom byli na druhé utkání zase dobře připraveni. Důležitá bude regenerace, ale protože jen Martin Kříž a Fanda Rylich hráli přes dvacet minut a ostatní méně, bude to podobné, jako bychom jeden den měli trénink pět na pět a druhý den to samé. Myslím si, že by regenerace problém být neměl.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dneska to byl jiný Nymburk než v základní části. Věřím, že v takovém módu teď budeme pokračovat. Všichni k play-off přistoupili zodpovědně, nevypustili žádný souboj. Vstup do play-off byl výborný, ale tato část sezony je nevyzpytatelná a zítra to bude jiný zápas. Když bychom někoho podcenili, mohou se dít věci. Jednou ze základních věcí bylo, že jsme odvedli dobrou práci na jejich třech stěžejních hráčích. Připravovali jsme se na to, že chceme co nejvíce znepříjemnit hru Pipesovi, Okaurovi a Böhmovi. Myslím, že se nám to dneska povedlo. Trochu jsme ještě čekali na druhou polovinu, ale všichni zahráli dobře i po změně stran. Ubránit tyto hráče bude jeden z klíčů k vítězství v každém utkání. V utkání jsme byli hodně bojovní. To ale souvisí s tím, že se hrají zápasy play-off. Takové zápasy se musí hrát na sto padesát nebo dvě stě procent. Dneska jsme potřebovali ukázat USK, že to nebudou mít jednoduché. Jejich přání, že chtějí být v semifinále, je krásné, ale postup do druhého kola je v našich rukou. Dneska to byl dobrý start, ale pokud udržíme výkony jako v prvním zápase, rozhodneme sérii rychle. Evanovi se povedla rychlá šňůra několika košů a to žádnému soupeři nepomůže a i on pochopil, že toto je play-off a podle toho se musí hrát. Doufejme, že mu to vydrží.”

Evan Gilyard (guard ERA Basketball Nymburk): „Šli jsme do toho naplno a drželi jsme se našeho herního plánu. Věděli jsme, kdo jsou jejich klíčoví hráči, a odvedli jsme na nich opravdu dobrou práci. Play off je něco úplně jiného, musíte hrát s ještě větším zápalem. Takže když jsme šel do hry, prostě jsem do toho vletěl a snažil se co nejvíce pomoci mým spoluhráčům. Obrana je vždy důležitá, zvláště v play off, kdy obrana vyhrává tituly. Když má tým dva hlavní skórery jako mají USK, tak je obrana o to potřebnější, aby se tito hráči nedostali do rytmu. Mám dost zkušeností se dvěma zápasy ve dvou dnech, v Asii jsme tak hráli často. Takže teď bude důležité si správně odpočinout, co nejvíce se protahovat a zítra na soupeře zase vletíme.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Vstoupili jsme do série a ten první krok byl opravdu tvrdý. Hlavní problém byl v tom, že soupeř hrál velmi fyzicky a agresivně a s velkou chutí, k čemuž jim musím pogratulovat. A my jsme na to po zápasech ve skupině A2 nebyli dostatečně připraveni. Takže nám to trochu nabouralo naší hru a trápili jsme se. Neměli jsme dostatek psychické odolnosti, abychom se udrželi v zápase. Ale je to jen jeden zápas v sérii. Nikdo nechce prohrávat vysokým rozdílem, ale v play off se počítá jen výhra a nikoli rozdíl. Takže zítra se vrátíme a budeme se chtít ukázat v lepším světle. Jsem si jistý, že budeme hrát lépe. Nymburk dnes odvedl velmi dobrou práci na našich klíčových ofenzivních hráčích, ale nebylo to tím, že by se trápili, ale spíše o tom, že naši hráči teď nebyli zvyklí na takový tlak od obrany. Zítra to bude lepší. Švec je velký talent a neustále se zlepšuje, ale po prohře o 40 bod bych nerad mluvil jen o jednom hráči.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Skončila naše vítězná šňůra, ale v play-off se na žádnou šňůru nehraje, tam to vždy začíná 0-0. Samozřejmě nám to dodávalo sebevědomí, jenže dnes to nevyšlo. Neplnili jsme věci, které jsme měli plnit jak v obraně tak i v útoku. Proto to skončilo takovým rozdílem. Z osobního hlediska to sice patřilo mezi mé lepší zápasy, ale mnohem raději bych byl, kdybychom vyhráli a já nedal nic. Zítra máme další šanci, tak se pokusíme tady uhrát alespoň jednu výhru. Obrana soupeře se vždy zaměřuje na Pipese s Okaurem, protože jsou to nejlepší střelci ligy, dnes proto bylo třeba, abych vzal odpovědnost na sebe já. Zítra to zas může být někdo jiný.”

• rychlá hra

Dlouhých 22 let, od zisku titulu z roku 2001, už chybí pražské Sovy v semifinále ligového play-off. Změnit se to chtějí pokusit i letos, byť jim ve čtvrtfinále v cestě stojí ten nejtěžší možný protivník, majitel 18 titulů v řadě ERA Basketball Nymburk. Ten ovšem letos celou sezonu kolísá na obou nohou, padl skoro s celou ligou aspoň jednou, zaznamenal celkem 11 porážek, byl Brnem vyřazen i z poháru a jeho další oslavný ryk na konci play-off už není žádnou jistotou.

Tým USK navíc vstupuje do čtvrtfinále po rekordní sérii nejen této sezony, jež čítá už 17 vítězství v řadě, včetně dvou posledních z předkola play-off proti Kolínu. I druhý vzájemný zápas této sezny vyzněl pro Sovy poměrně nadějně, když doma padly až v koncovce rozdílem pouhých dvou bodů. Z druhé strany vzato - Pražané Nymburk za posledních dvacet let porazili jen jednou, a to doma v listopadu 2020.

Play-off NBL 2023 však bude psát svou vlastní kroniku, v níž dva ligoví top skóreři Pipes a Okauru, skládající se na téměř 39 bodů USK, a také nejlepščí český hráč ligy do 22 let David Böhm budou muset v útoku ukázat veškeré své umění, aby se vyrovnali top ofenzivě dlouhodobé části a také třetí nejlepší obraně, což vše patří do nymburské stáje. USK měl po nadstavbě dokonce druhou nejméně propustnou obranu, již ale posledních 12 zápasů prověřovali jen protivníci ze skupiny A2.

Zajímavou zkouškou bude série pro bývalého lídra Pražanů Ondřeje Sehnala, který nyní povede útok obhájce trofeje.

Absence Nymburka: křídlo Novák (poraněný kotník)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 105-84, 87-85

Kurzy Chance na výhru: 1,16 - 5,87

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Všechny týmy chtějí vyhrát ligu, ale my samozřejmě chceme pokračovat v naší sérii titulů. Prvním soupeřem je USK, respektujeme, že mají 17 výher za sebou, ale vidím, že naši hráči jsou nažhaveni a věřím, že si s USK poradíme. V sezoně jsme spolu hráli dvakrát, ale v době, kdy jsme zrovna procházeli obměnou. Teď jsme na tyhle zápasy mnohem více připraveni. Budeme chtít hrát rychle nahoru dolu, pro nás je to účelný styl hry a chceme se toho držet i proto, že máme mnohem větší rotaci hráčů, než má USK. Zápasy jsou rychle po sobě, takže každý kvalitní hráč navíc je velmi cenný.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Bude to pro mě určitě speciální. Ani mě nenapadlo, když jsme se vracel do české ligy, že by to takhle mohlo dopadnout, že půjdu v play off proti USK. Ale o to zajímavější to bude. USK je teď hodně sebevědomý tým, vyhráli 17 zápasů v řadě, takže se nás určitě bát nebudou. Nebude to nic snadného, ale my jsme připraveni, abychom čtyřikrát ukázali naší kvalitu. Na jejich českých hráčích je to sebevědomí vidět, k tomu jsou tam dva velmi dobří Američané, kteří poutají pozornost a právě Češi pak mají více prostoru. Musíme si to pohlídat. Měl by se hrát rychlý basket, což nám bude sedět, oba týmy hrají podobný styl. My jdeme do play-off s jasnou myšlenkou jako každý rok projít play-off s bilancí 11-0 až k titulu. Já osobně s žádnou prohrou nepočítám. Teď se soustředíme jen na USK a chceme tu sérii co nejrychleji ukončit.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Máme velkou radost, že se můžeme zapojit do play-off Kooperativa NBL. Je to pro každý tým pocta. My se musíme pokusit udržet náš přístup kolektivního a vítězného basketu. Proti Nymburku to bude chtít zvláštní úsilí. Zároveň si to budeme chtít užít. O našem soupeři nemá smysl se bavit. Jsou úspěšní a zkušení. Všichni to vědí. Od momentu, kdy víme, že se utkáme ve čtvrtfinále s Nymburkem máme sen. Není velký, je obrovský.”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „V play-off poměříme své síly s obhájcem titulu z Nymburka. Jsme si vědomi síly našeho soupeře, ale chceme ukázat, že postup do semifinále nebude přes nás jednoduchý. Už několikrát jsme v této sezóně dokázali překvapil, tak proč to neudělat znovu. V posledním vzájemném zápase v základní části jsme s Nymburkem dokázali držet krok po celých 40 minut a to bude klíč k vítězství v této sérii. Nesmíme si dovolit žádné slabší úseky, protože je budou ihned trestat. Důležité bude přibrzdit stěžejní hráče soupeře, vyvarovat se chyb na doskoku a zastavit jejich přechod do rychlého protiútoku. My chceme předvést náš nejlepší basketbal, hrát naši hru a dostat všechny zápasy do vyrovnané koncovky, kde se může stát cokoliv. Ať už tato série dopadne jakkoliv, jsem si jistý, že bude lahodící oku diváka, jelikož oba týmy se chtějí prezentovat rychlým basketbalem a agresivní obranou.”

Atrakce utkání: děti do 15 let mají vstup zdarma stejně jako jejich dospělý doprovod, v hale bude stánek s basketbalovými kartičkami od Card Nation, které budou i cenou v poločasové soutěži, 13. května navíc přoběhne v nymburském Sportovním centru velké setkání sběratelů těchto kartiček.