16.0

Asistence

Ztráty

Sovy jsou po 17. výhře v řadě v play-off!

Ligový top skórer Pipes byl téměř neviditelný a v polovině třetí čtvrtiny navíc musel dočasně odstoupit pro zranění kotníku. Druhý střelec NBL Okauru byl jen o stupeň viditelnější a vyfaulovaný už po 18 minutách ve hře, 4:30 do konce. Problém pro USK v boji o postupový triumf ve druhém duelu předkola play-off?

Ani v nejmenším! Sovy se mocně opřely o 45bodové české trio Böhm, Vlk, Švec a zrušily doma nadále osabené Medvědy (bez Odomese) jednoznačně 83-66, když v posledních třech čtvtinách zavřel hosty na pouhých 42 bodů. USK se po druhé výhře v předkole, celkem čtvrté nad Kolínem v této sezoně a hlavně po už 17. vítězství v řadě může těšit na čtvrtfinále, byť stále neví, zda to bude proti Nymburku, nebo Brnu. Kolínu naopak už v předkole skončila sezona, od níž si sliboval mnohem víc než deváté místo.

Kolín po 10 bodech svého lídra Číže a všech čyřech trojkách v první půli vyrazil v první čtvrtině do vedení 18-24. Jenže pak neskóroval ani z druhých šnací a zdola velmi aktivní USK šel nejprve do vedení 29-26, aby v závěru půle dvěma trojkami unikl na 44-37, když už tady vedl tým 17 body Böhm, a soví lavička v kulise tiscícovky fanoušků obou táborů ničila tu kolínskou 13-0.

Ve třetí části Kolín, který si v duelu místy aspoň trochu pomáhal zónou, takřka vyprahl v útoku, míjel šestky i zpod koše, obruč ostřeloval hlavně z dálky a při vnicích aktivní USK v momentě, kdy za minimálního vedení musel odstoupit Pipes, povstal na ramenou tria Böhm - Okauru - Švec a po šňůře 16-0 unikl na rozhodných 67-48.

Böhm vedl USK 23 body a 14 doskoky, Okauru přidal 15 bodů, Vlk 12 a Švec 10. Za hosty Číž korigoval 26 body (trojky 14/6), Šiška jedenácti, Petráš deseti a 16 doskoky a Slavinskas deseti. Z pole v procentech lepší domácí (41-32) si pomohli zpod koše (30-20), produkcí lavičky (30-2), trojkami (27/10 - 34/8) a při poměru útočných doskoků 17-18 byli i lepší z druhých šancí (17-11). A ač dali méně šestek (14/11 - 28/16), Kolín srazilo 12 minel.

Adam Konvalinka (trenér GEOSAN Kolín): „Dneska bylo vidět, že jsme prakticky nervóznější a celou tu sérii asi rozhodl první poločas toho zápasu v Kolíně. Dneska USK hrál v laufu, využil té série výher, hrají nesmírně sebevědomě a nám to dali pocítit. My jsme od nějakou dekou, ta se bohužel nezvedla, netrefili jsme skoro nic dneska, bídná střelba z dálky a s tím pak nemáme plán B. Takže gratulace na USK a pro nás to hořce končí.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě musíme dát Kolínu kredit. Vím, že se jim v sezoně občas nedařilo, ale i tak bojovali, byli vždy těžkým soupeřem a mají náš respekt. Cítím, že když hodnotíš sezonu nebo šňůru výher, musíš mluvit o i o kontextu. Je rozdíl, když máte v týmu pět cizinců a zkušený tým, nebo nejmladší tým v lize, ve kterém jsou dva Američané. Dva, pro které je to první profesionální angažmá v jejich kariéře. I já jsem nováček a tohle je moje první sezona v roli hlavního trenéra. Získali jsme si respekt, který jsme si v průběhu sezony zasloužili. Říkal jsem hráčům, pokud vás někdo nerespektuje, běžte a získejte si ho. To také hráči udělali. Musíme zůstat pokorní, ale zároveň máme právo být zdravě sebevědomí. Sedmnáct výher je důvod k slavení, stejně jako postup do čtvrtfinále. Je to týmový úspěch. Hráčů jsem již poděkoval, ale je to zásluha i mých dvou asistentů Pospíšila a Bašty, fyzioterapeutů Anety a Honzy, managerů klubu Petra Jachana a Michala Šoba, stejně tak jako Adama Čepka a Michala Fabriciho. Všichni jsou úžasní. Tímto bych jim chtěl poděkovat za podporu.”

• hra pět na pět

Sovy mohou před kamerami ČT sport na domácí půdě dokončit svou misi, když jako tým ze skupiny A2 útočí po úvodní výhře v Kolíně na brány čtvrtfinále. Do série vstoupily lépe nastavené a zejména v první půli prvního utkání využily absence klíčového křídelníka soupeře Odomese, který byl s 21 body na zápas neoficiálním top skórerem dlouhodobé části NBL. USK zabraly všechny hlavní opory, měl skvělou úspěšnost trojek a neměl problém se prosazovat do propustné obrany Medvědů. Na domácí palubovce si bude ještě jistější, podpořen svými fanoušky, a pokud vydrží celý zápas běhat, měl by mít dobrý základ pro úspěšné utkání.

Pro GEOSAN bude naprosto zásadní, zda se podaří uzdravit Odomese, o jehož aktuální situaci není nic bližšího známo. Kolín musí zapnout na úroveň a intenzitu play-off už od prvních minut, což o prvním duelu neplatilo. USK si nejméně poločas chodil do koše, jak chtěl, Pipes s Okauruem měli spoustu prostoru ke hře a Sovy navíc získávaly i druhé šance. Nejstarší tým ligy také bude potřebovat co nejčastěji rozběhnout rychlé protiútoky, jež jsou naopak silnou stránkou nejmladší sestavy ligy, tedy USK.

Absence Kolína: možná nadále křídelník Odomes

Utkání 1: 102-96

Kurzy Chance na výhru: 1,46 - 2,97

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Postavíme se znovu zkušenému a fyzicky dobře disponovanému týmu. Budou chtít odvrátit konec série i sezóny. Našim úkolem v pondělí nebude jen to, abychom napravili, to co se nám nedařilo v sobotu, ale znovuvybudování toho odhodlání, které jsme měli před prvním zápasem. Bude se jednat o nové a jiné utkání. Máme za sebou sotva první poločas.”

Patrick Samoura (guard USK Praha): „V pondělí to bude neskutečný boj. Kolín se nenechá, hlavně potom, co stáhl 20bodové manko z prvního poločasu v prvním zápase. My však chceme využít domácího prostředí a dotáhnout tohle předkolo do vítězného konce.”

Michal Mareš (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Na Folimance bysme se chtěli prezentovat výkonem, který jsme předvedli ve druhém poločase sobotního zápasu. Budeme se snažit navázat na tento výkon. Dá se očekávat, že USK bude připravený a možná udělá nějaké úpravy ve hře. Ale to my uděláme také. Folimanka je specifická, ale myslím, že jsme dost zkušený tým, všichni jsme tam už hráli a víme, co od  toho očekávat. Doufám, že atmosféru Folimanky přijdou okusit i naši fanoušci, a že se s nimi uvidíme ještě na středečním utkání v Kolíně.”