12.0

#1
5.0

Medvědi po pěti letech dobyli Opavu!

Kolínu to po Novém roce na severu Moravy svědčí. Velmi svědčí. Mnohem víc než v domácí tvrzi. Medvědi - vedeni 30bodovým a 40minutovým výkonem svého lídra Číže - po ostravském Tatranu dobyli po více než pěti letech i pevnost Opavy (89-94) a zápas do konce základní části dorovnali bilanci sdíleně čtvrtých Pardubic a USK (12-9). A to týmu chyběl důležitý křídelník Mareš. Rovněž oslabení Slezané (bez Slavíka, Gniadka a bez využití Kvapila) naopak po čtvrté porážce v řadě ztratili svůj luxusní předvánoční náskok na druhé příčce, již nyní už sdílejí s Brnem (14-7).

Kolíňané rehabilitaci za neplnokrevný domácí výkon s Děčínem začali zostra a po čtyřech trojkách vedli za prvních šest minut 13-16. Na od prvních minut silné sekvence Číže ovšem neméně zdatně odpovídal šéf Slezanů Šiřina, který do půle vedl nad sokem na body 18-16.

První poločas (49-47) byl poločasem rozehrávačů, když v dresu Opavy (počtvrté v řadě vedené asistentem Vlčkem) i díky Kouřilovi s Klečkou dirigenti zaknihovali 33 bodů, a u hostů se Číž, Rožánek a Dlugoš postarali o 29 bodů. Hosté se tu vyrovnali doskakovacím lídrům ligy v loupení odražených míčů a po změně stran je v tom dokonce předčili, jen se jim nedařilo využívat moře druhých šancí.

V úvodu třetí čtvrtiny se začalo zdát, že bez pauzy hrajícímu Čížovi a jeho mužům v utkání úzkých rotací pomalu dochází kyslík. A záplava odpalovaných projektilů z jumpů a obavy zakončovat zpod koše přes „jeřábníka” Markussona daly dočasný vítr do plachet domácím (54-47). Jenže to už se Medvědi chytali dobrými obrannými zákroky a rázem se jim dařilo dostávat i pod koš na opačné straně. A když Číž rozjel i jejich palbu z dálky, dostali se domácí do problémů.

Rozhodla střední pasáž posledního dějství, kde Kolín ze 70-67 při ofenzivní marnosti soupeře z trojek i útočných doskoků vylétl do trháku 70-82. Pak pivot hostů Jelínek pomohl několika neuváženostmi domácím k návratu na tři body, aby kolegové Číž s Dlugošem navýšili vedení jeho týmu na pět, a když domácí několik útoků nebyli s to skórovat, závěrečné desítky sekund už si Medvědi i přes řadu minel došestkovali až k vítězství. Čtvrtou čtvrtinu ovládli 21-28.

Za jejich lídra Číže (30+9 doskoků a 5 asistencí, trojky 6/4) se rovněž dvojciferně zařadili Petráš (17+12 doskoků) a Dlugoš (15). Jejich tým víc těžil z šestek (13/9 - 24/16), z doskoku (40-54, útočné 11-18, body z nich 7-11) a z produkce lavičky (17-31). Za domácí odpovídali Šiřina (28 bez trefené trojky), Zbránek (16), Švandrlík (14+7 doskoků, trojky 13/4) a Kouřil (14). Slezané dali víc trojek, ale s nevalným procentem (42/12 - 29/10).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Prohra hodně mrzí, opět jsme dostali hrozně moc bodů ve čtvrté čtvrtině. Chvílemi jsme dobře bránili a z toho jsme v obraně úplně propadali. Pro mne dnes bylo překvapením vystoupení kolínského Dlugoše, s jehož body jsme vůbec nepočítali. Samozřejmě, porazil nás Číž, který odehrál čtyřicet minut a dal nám 30 bodů. Beru porážku na sebe, máme výborné hráče a tým, ale já jsem to nezvládl.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Po prohře se utkání hodnotí velmi špatně. Už poněkolikáté jsme utkání prohráli ve čtvrté čtvrtině. Nechápu to, Kolín měl po Vánocích stejnou porci utkání a hraje v užší rotaci. Přesto nám dal ve čtvrté části 28 bodů. Nemáme se na co vymlouvat, musíme prokletí posledních čtyř zápasů zlomit.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Přeji trenérovi domácích Petru Czudkovi brzké uzdravení. V Opavě jsme už nevyhráli hodně let. Dnes se potkaly dva týmy, které momentálně neoplývají top formou. My jsme snad víc chtěli, o čemž svědčí převaha na doskoku.”

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Jsem hrozně rád za dnešní výhru. V minulém kole jsme prohráli doma a tak po dnešku je vše zapomenuto. Bylo to vyrovnané utkání se šťastným koncem pro nás.”

• forma centra Petráše

Málokoho by na Nový rok napadlo, že by Opava mohla ještě do konce základní části přijít o druhé místo. A i když tato varianta stále není příliš pravděpodobná, v teorii k ní dojít může. Pokud by dnes již třikrát v řadě poražení Slezané nezvládli ani domácí bitvu s Kolínem v rámci dohrávky 19. kola a poté ani závěrečný duel základní části doma s Novou hutí, a Brno by naopak dobylo Hradec Králové, vystřídalo by Opavu na druhé pozici.

Vicemistr se nenachází po téměř třítýdenní vánoční pauze v dobrém rozpoložení, což je po silném podzimu jeho téměř každosezonní evergreen, navíc bude už počtvrté bez kouče Czudka, jejž skolil streptokok. Asistent Vlček, který nyní tým vede, bude i proti Medvědům postrádat podstatné hráče, a to hned trio forwardů Slavík, Zbránek, Gniadek.

Opavě ve tech posledních venkovních zápasech zásadně vynechával útok (65, 65 a 73 bodů), údernost střelby (4, 9 a 7 trojek) a po delší pauze jí v posledních čtvrtinách i docházel dech. Ztratila tak zápasy v Děčíně i Pardubicích. V posledních dvou utkáních ji střelecky držel jen guard Klečka a pod košem byl stabilním pilířem Markusson.

Slezany s Kolínem čeká čtvrtý zápas v osmi dnech, Kolín po covidové odstávce třetí v šesti. Medvědi po dobytí Ostravy vzápětí nezvládli domácí duel s extrémně motivovaným Děčínem a nyní je před nimi další těžká šichta. Otázkou je, jak se po dvou dnech a daleké cestě dokážou sebrat. Motivovat by je mohl fakt, že v případě výhry by dorovnali USK a Pardubice, dělící se o čtvrté místo.

První vzájemný zápas sezony: 81-92

Absence Opavy: křídlo Slavík (problémy se zády), power forward Gniadek, forward Zbránek (oba virové onemocnění)

David Zach (asistent BK Opava): „Po třech prohrách v řadě na hřištích soupeřů chceme doma sérii obrátit. Přestože máme několik nemocných a zraněných hráčů, budeme bojovat o získání sebevědomí a udržení druhého místa před začátkem skupiny A1.”

Radim Klečka (guard BK Opava): „Po vánoční pauze jsme se zasekli a ještě nedokázali vyhrát. Doma to chceme zlomit a konečně v roce 2022 zvítězit. Jsme v okleštěné sestavě, ale snad nás fanoušci poženou dopředu.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Čeká nás třetí utkání v rychlém sledu, a to na opavské palubovce. V zápase nemáme co ztratit a chceme bojovat o vylepšení současné bilance.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.