20.0

#45
19.0

Drcení bankéřů pod vedením Kouřila s Mičkou

Opavě u Vajgaru stačila k ovládnutí scény první čtvrtina. Bez ohledu na nepřítomnost lídra Šiřiny a důležitého křídla Slavíka si ji Slezané při pěti ztrátách GBA (z toho 4 v posledních 90 sekundách) přivlastnili především zpod koše v poměru 14-32, když jejich šéfem byl podobně jako v úvodních sekvencích na Folimance ze řetězů utržený dirigent Kouřil. Ten ze startovního rostu vystřelil jako Max Verstappen a 10 body a 4 asistencemi za prvních deset minut určil ráz utkání.

K vítězství 69-103 Opavu sunul nejvíc právě on (17+12 asistencí), dále také Mička (16+7 doskoků), Švandrlík (14), Markusson (10+12 doskoků) a Gniadek (10). Jejich tým byl o parník vpředu z pole (v procentech 32-51), zpod koše (18-50) a v bodech laviček (22-40). Za bankéře (bez Dorna, Strawberryho) odpovídali Novotný (20, trojky 8/6), Brown (12), Victor (11+8 doskoků) a Borovka (11).

Jan Mička (forward BK Opava): „Přijeli jsme v roli favorita a tu roli jsme potvrdili. Celý zápas jsme hráli koncentrovaně a odvážíme si zasloužené vítězství.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Jsme moc rádi za vítězství, občas je pro nás těžké splnit roli favorita. Dnes se nám to povedlo hlavně díky tomu, že jsme byli schopni zastavit rychlý protiútok Jindřichova Hradce, ve kterém je velmi nebezpečný, protože má mladé atletické kluky. Za to bych naše kluky rád pochválil, dále bych pochválil Radovana Kouřila, který zahrál perfektní zápas. Dělal všechny své spoluhráče lepšími a tak by měl podle mě rozehrávač hrát a výborně zalepil zranění Kuby Šiřiny. Ještě chci hodně pochválit Honzu Mičku, který hrál velmi sebevědomě, odvážně, tvrdě a podle mě to byl jeho nejlepší zápas, který jsme ho viděli hrát.”

Filip Novotný (křídlo GBA Fio banka J. Hradec): „Od začátku jsme bojovali, ale bylo vidět, že hosté mají týmovou hru, hrají společně strašně dlouho a i bez klíčového hráče jsou schopni hezkých akcí založených na pohybu míče. My jsme bohužel nepokryli doskoky, máme před sebou práci, máme na čem stavět a budeme směřovat jen vzhůru.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): „Toto byl pravděpodobně náš nejhorší střelecký výkon. Za dva body jsme proměnili jen 25 procent pokusů a měli jsme 18 ztrát. Neodvedli jsme dobrou práci v zakončování jednoduchých střel z vymezeného území. V obraně jsme nedokázali zastavit nájezdy, ani bránit hru zády ke koši. Máme před sebou spoustu práce a potřebujeme v sestavě naše zraněné hráče. Chybí nám rozehrávač a očividně i nejlepší střelec celé ligy Torin Dorn. Těšíme se, až budeme opět v plné síle.”

• doskok

Na jihu Čech by se dala očekávat jednoznačná záležitost. Pokud by ovšem některé indicie nenaznačovaly její nabourání. Bankéři i v oslabení o dva hlavní guardy ve středu doma mířili za pohárovým setnutím Sov, na něž nedosáhli jen vlastní ofenzivní nevyzrálostí a míjením šestek v posledních minutách čtvrtého dějství. A už jen průběh tohoto zápasu by měl Opavanům ukázat, že ani poslední tým v jeho domácím prostředí nemohou brát na lehkou váhu.

O to víc, že slezský tým pocestuje bez ústředního režiséra Šiřiny a nadále i bez křídla Slavíka. V záloze má ovšem dalšího nyní výtečně se prezentujícího dirigenta Kouřila, který si to naposledy na Folimance rozdal do půle se Sovami na férovku prakticky sám.

První vzájemné utkání sezony: 71-95

Absence Opavy: křídlo Slavík (problémy se zády), rozehrávač Šiřina, křídlo Kavan (oba poraněný kotník z pohárového utkání v Brně)

Absence GBA: guard Dorn (zranění ruky), rozehrávač Strawberry (zranění v dolní polovině těla)

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec):  „Opava je jedním z nejzkušenějších týmů v lize. Hosté jsou vedeni ostříleným rozehrávačem Šiřinou a pivotem Markussonem. Jejich tým je plný zkušených hráčů, kteří velmi dobře chápou svou úlohu na hřišti a kteří dělají přesně to, co je třeba dělat, aby pomohli týmu k vítězství. Jako mladší a méně zkušený tým musíme hrát s velkou dávkou energie. V obraně musíme hrát extrémně disciplinovaně a to samé platí i o útoku. Vzhledem k našim zraněním na perimetru dostanou větší příležitost naši mladší hráči. Všichni naši hráči musí pochopit příležitost, která se jim dostává, a plně ji využít ke svému zlepšování. Jsme tým, který se progresivně zlepšuje a nabírá cenné zkušenosti navzdory naší bilanci. Musíme dále věřit v to, co děláme, a předvést výsledek našich tréninků v zápasech.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Zajíždíme k poslednímu týmu tabulky, který se však sehrává a zlepšuje. V pohárovém utkání dokázal dovést do prodloužení utkání s USK. My jsme dostali facku v Olomouci a to už nechceme zopakovat v Jindřichově Hradci.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava):  „GBA je útočný tým, který začíná být doma velmi nebezpečný. Výsledek bude hodně záviset na naší obraně. Chybí nám kapitán Jakub Šiřina, tak ostatní musí dokázat, že ho umí nahradit.”