Zisky

#1
4.0

Mysteriózní závěr pro Pandy!

Byla to krajně bizarní koncovka! Domácímu Kolínu v dohrávce sedmého kola zbývalo po timeoutu posledních 7 sekund zápasu na potenciálně vyrovnávací trojku. Po výhozu však za stavu 86-89 došlo jen k marnému nahození míče ke koši z rukou rozehrávače Číže. Medvědi ale zřejmě reklamovali faul a sudí se šli poradit s videem. Ještě než ale nastal čas konečného verdiktu k situaci, domácí lavička inkasovala technickou chybu nejspíš za verbální protesty a střelecký lídr SLUNETY Spencer Svejcar jednou šestkou definitivně stvrdil výhru hostů (86-90). Video nakonec dalo domácím jen výhoz z autu, ale Kolín už další body nepřidal a čtvrtou koncovku po sobě tak již nezvládl.

Před utkáním z ústeckého tábora znělo, že tým už zvedá slabou obranu. A z kolínského sídla se ozývalo, že se celek v posledních dnech před zápasem zaměřoval na obrannou činnost. V prvním poločase a i podle celkového výsledku to tak ale ani v podání jednoho týmu příliš nevypadalo. Prvních dvacet minut se totiž změnilo v nebývalou přestřelku (51-56), když oba celky pálily s nejméně 60procentní úspěšností, z dvojek dokonce se 70procentní, a Kolín se tak ani jednou nestihl podívat na trestnou linii. A i když zpod koše vládl 28-16, oproti minulým utkáním také od první čtvrtiny více ztrácel míče.

Od vedení 15-9 ledabylost jeho hry nabyla výraznějších rozměrů v řadě oblastí a hosté se z brejků i trojek poděkovali obratem na 17-25. Podobný trhák pak znovu rozdmýchali ve druhé čtvrtině a poté i ve třetí, kde se kralující ústecké duo Svejcar - Autrey při chřadnoucí a nedůrazné ofenzivě první kolínské vlny postaralo o odskok na 63-76, když hosté i po 30 minutách drželi skvělou 62procentní palbu z pole.

Ale to už se přiblížila poslední zatáčka do cílové rovinky, nad kolínskou střídačkou se rozblikal červený nápis ALARM a Medvědi jednou trojkou za druhou začali Pandám dýchat na záda. A po několika útočných doskocích se dokonce dostali minutu do konce k obratu na 86-85. Pak ale zónující domácí neuhlídali útočný doskok ústeckého Pecky, ve zdvojení faulovali Autreyho a ten díky opakované druhé šestce otočil. A když vzápětí domácí Machač minul zpod koše, Pecka už po povinném faulu Kolína zvýšil na tříbodový odstup…

V širší rotaci hrající Ústí mělo pětici dvojciferů v osmém ligovém střelci Svejcarovi (21+7 doskoků), dále v Autreym (19), Šotnarovi (13), Peckovi a Faitovi (po 11). Za domácí, točící šestičlennou rotaci, kontrovali Číž (22), Skinner (21+12 doskoků), ex-ústecký Wallace (17, trojky 11/5) a Jelínek (12+7 doskoků). Kolín sice přestřílel soupeře z trojek (14-10) i zpod koše (38-24), ale zaostal v šestkách (9/4 – 19/16) i v úspěšnosti dvojek a také více ztrácel (14-11).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Mrzí nás, že jsme nedokázali utkání dovést do vítězného konce i přes to, že jsme se v závěru zvládli dostat z -10 na +1. Závěr byl z mé strany divoký, ale to se nedá nic dělat. Ústí nás zlobilo hlavně v prvním poločase, kdy si myslím, že ani z jedné strany obrany nebyly. Teprve v druhém poločase se začalo bránit.“

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Dnes jsme bohužel celý zápas tahali za kratší konec. Netrefovali jsme se. Ve druhém poločase jsme začali se zónou, což soupeře zaskočilo. Dotáhli jsme to, koncovka byla vyrovnaná, bohužel to ale nevyšlo. Musíme se z toho poučit a připravit se na další zápas s Děčínem.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Viděli jsme zápas dvou odlišných poločasů. První úplně bez obran, oba týmy praktikovaly osobku a byla tam spousta chyb z obou stran. Obdrželi jsme spoustu neakceptovatelných košů. Tři dny jsme trénovali věci, které tu dnes byly, co se týče kolínského útoku a naší obrany, a neplnili jsme nic. Do druhého poločasu jsme vstoupili mnohem líp. Udrželi jsme Kolín na méně bodech a kolínská reakce se zónovou obranou nás potrápila. Nebyli jsme se schopni trefit, v útoku to nešlo, položili jsme hlavy a Kolín se na nás dotáhl. Dokázali jsme si poradit i s výškovou převahou, kdy Miroslav Sodoma pustil na hřiště tři pivoty a snažili se vytvořit nebezpečné situace pod košem, nutili nás do rotací a pouštění balonu z ruky do volných střel. Naštěstí jsme to ustáli a vezeme si vítězství.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Je to pro nás cenné vítězství, v Kolíně se vyhrává těžko. Myslím, že jsme měli většinu zápasu pod kontrolou, až do čtvrté čtvrtiny, kdy začal soupeř bránit v zóně. Měli jsme tam jít více dovnitř. Za první polovinu jsme dostali 51 bodů a nakonec 86, takže jsme ve druhé půli odvedli dobrý výkon.“

• návrat pivota Rakočeviče

Říct, že dohrávka sedmého kola v oboustranně kompletním složení mezi Medvědy a Pandami bude velice pikantní, je to nejmenší, čím lze popsat páteční duel následující hned po televizní reprezentační bitvě Čechů s Belgičany. A důvod je jediný. Po karanténě se vracející americký guard Kolína Devante Wallace byl totiž před rokem a půl vypoklonkován z ústeckého týmu pro hrubé porušení vnitřních řádů klubu, a proto je dnešní střet obr výbušný už před úvodním rozskokem.

Kolín hraje počtvrté v řadě doma a bude chtít rozšířit svou sérii tří vítězství. Jeho perimetrová osa se rozšíří právě o Wallace a rozehrávač Číž s mladým křídelníkem Novotným tak už nebudou muset natočit další 40minutovou šichtu. S podkošovou silou Medvědů a jejich minimální ztrátovostí i schopností zvládat koncové fáze utkání budou domácí pro SLUNETU složitým oříškem k rozlousknutí.

Pandy si oddechly po složení Svitav, že nenaberou už třetí porážku v řadě a nyní zřejmě už s ústředním pivotem Rakočevičem (vrací se po zlomenině nosu), jejž budou hodně potřebovat na obou koncích hřiště, budou toužit po vylepšení své vyrovnané bilance. Podle hlasů zevnitř týmu si už hráči vysvětlili, jak zlepšit defenzivní bídu, a pokud jim budou pršet trojky aspoň jako v posledním utkání (24/9), a zejména v tomto duelu omezí na minimum ztráty, nebudou při individuální kvalitě Autreyho, Svejcara, Pecky a spol. bez šance na veliký lup.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Chceme navázat na předešlá vítězná utkání, jsme rádi, že již budeme mít k dispozici Devanteho Wallace, díky kterému rozšíříme naši rotaci a zejména útočný potenciál. Jsme si však vědomi kvalit ústeckého týmu a odrazit se chceme hlavně od obranné činnosti, na kterou jsme se v minulých dnech při tréninku zaměřili.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Náš soupeř je dalším týmem, který výrazně obměnil svou sestavu včetně nového trenéra (Miroslav Sodoma v Kolíně dokončoval už minulou sezonu – pozn.). Návrat Skinnera a příchod nám dobře známého Wallace posouvají Kolín na jinou úroveň, než jsme byli zvyklí. Pokud neopomeneme podkošové posily v podobě Jelínka a Petráše, návrat Novotného a dvě kolínské stálice Machače a Číže, pak získáme vcelku snadnou odpověď na výsledkové úspěchy Medvědů z posledních zápasů. Naše veškeré úsilí musí být upřeno především na obrannou polovinu. Kolínští patří mezi pár týmů naší soutěže, které si berou více střel za tři body než za dva. Pokud je necháme chytit z delší vzdálenosti, budeme mít problém.“

Jan Maděra (křídlo SLUNETA Ústí): „Kolín je ve velké herní pohodě a nečeká nás nic lehkého. Tým je poskládaný ze skvělých individualit, doplněný o mladé hráče. Důkazem herní pohody soupeře jsou výsledky posledních zápasů. My jsme konečně urvali výhru se Svitavami, ale všichni víme, že to bylo se štěstím. Klíčem k úspěchu v Kolíně bude zastavit jeho útok.“