3.0

#1
6.0

Zkušení Medvědi řádili!

Je to skutečně znát, že kolínským veteránům už je pár pátků. Nebo že mezi sebou mají dva bývalé MVP měsíce NBL. Právě jejich zkušenosti a přednosti byly výrazně cítit na svitavské palubovce, kde si Medvědi silnou první půlí (37-52) – v prvním utkání po téměř měsíční odstávce - řekli o úvodní výhru sezony a odsunuli Tury po jejich už čtvrté porážce v řadě na poslední místo tabulky. Kolínský kouč Miroslav Sodoma tak už v pátém zápase své rozvíjející se ligové kariéry zapsal své první vítězství (79-89) v NBL.

O Bujnocha, Dragouna a Křivánka oslabení Tuři i přes dílčí zlepšení (43 doskoků) pokračují ve hledání vnitřní chemie, což začalo být znát už od prvních minut utkání. Hosté si rychle vzali vedení a od stavu 14-12 se domácí začali ve skore propadat. Celé utkání víc ztráceli (18-11), do půle se prakticky nepodívali na trestnou linii a soupeři při nepostíhaných rotacích nechávali velmi otevřené trojky. A ten nepohrdl, když už do půle 9 zásahy z 19 pokusů nad domácími čněl (14/4), veden dvojciferným triem Jelínek, Novotný, Wallace. Právě čtyřmi trojkami v řadě si v závěru poločasu vybudoval i svůj největší náskok.

Tuři se však nevzdali, celý druhý poločas v obraně vsadili na zónu a několika trojkovými zásahy z levé strany se v úvodu třetí čtvrtiny vrátili až na 53-54. To je však také stálo spoustu sil, postupně přestali vyrážet do protiútoků a hosté hnáni Wallacem, Jelínkem a Skinnerem byli stále mírně vpředu. A když i v závěru domácí zůstávali v zóně, Medvědi je dorazili z útočných doskoků.

Vítězové byli syceni extrémně motivovaným ex-Turem Jelínkem (22+10 doskoků), dále Wallacem (22, trojky 14/5), Skinnerem (18+8 doskoků a 7 asistencí) a Novotným (17), za Svitavy odpovídali Marek Sehnal (19+7 doskoků), Welsch (19), Proleta (13), Matěj Svoboda (12+9 doskoků) a Marko (10+9 asistencí a 7 doskoků). Méně chybující Kolín byl lepší i z trojek (27/8 – 43/12) a šestek (14/7 – 18/17).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dá se říct opět zasloužené vítězství soupeře. Díky prvnímu poločasu, kdy jsme šli opět s nějakou taktikou na obranné polovině. Že budeme agresivní, s tím, že budeme zahušťovat bednu a lítat s míčem, když se pohybuje. Bohužel míč letí do rohu na střelce, ten míč letí a my se na něj díváme, místo toho, abychom tam šli. Opět to v prvním poločase nebyla týmová obrana. A ve druhém poločase naštěstí díky zóně, snad poprvé tuto sezonu kdy jsme začali komunikovat, hrát jako jeden tým a pomáhat si, jsme Kolín zpomalili a dostali se na dostřel. Rozhodla naše naprostá nemohoucnost na trojkové čáře. My si ty šance vytvoříme, my ty šance máme a potom je nedáme. Padesát procent střelba trestných hodů, celková úspěšnost střelby... A k tomu 18 velmi stupidních ztrát, jež Kolín potrestal 20 body.“

Marek Welsch (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první půlce jsme byli hodně špatní v obraně. Hlavně při řešení pick-and-rollu, kdy jsme buď dostávali jednoduché koše, nebo jsme blbě rotovali a Kolín měl spoustu volných střel, které bohužel pro nás proměnil. Ve druhé půli jsme přešli do zónové obrany, která fungovala, a dotáhli jsme se ze ztráty 16 bodů na jeden. Ale měli jsme hodně špatných ztrát, které Kolín trestal, a neproměňovali jsme jednoduché pozice. Bohužel jsme se nedokázali na Kolín dotáhnout a prohráli.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „My samozřejmě jsme za vítězství velmi rádi. Nehráli jsme totiž měsíc soutěžní utkání. Po karanténě jsme chtěli něco odehrát, ale bohužel jsme nenašli soupeře. A teď nás mrzí, že soutěž nepokračuje. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, koncentrovaní. A myslím, že o celkovém úspěchu rozhodl první poločas, kdy jsme si vytvořili náskok. Do druhého poločasu jsme si řekli, že Svitavy něco musí změnit, protože nebudou chtít prohrát. Změnily, hrály zónu. Jsem přesvědčený, že jsme na ni byli připraveni, ale bohužel, když jsme potom do ní použili další věc, tak ta už nám nezafungovala. Myslím, že jsme si vítězství zasloužili, protože jsme ve třech čtvrtinách zvítězili. Bojovali jsme o každý míč a pokud takhle budeme bojovat, a my budeme, tak se můžeme těšit na další výhry.

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Pro mě velmi těžký zápas, po dlouhé pauze. Před zápasem jsem absolutně netušil, co od toho čekat. Svitavy, kterým se zatím nedaří, a my po dlouhé pauze. Já osobně jsem teď velmi nadšený. Za mě super, kromě třetí čtvrtiny, kdy jsme byli zaskočeni zónou. Jinak jsme hráli, co jsme chtěli. A měli jsme i štěstí.“

9 32 41 1 26 9 11 21 18 112 89

Absence Svitav: forward Křivánek (zraněný kotník), guard Dragoun, power forward Bujnoch (zraněný kotník)

Patálie úvodní fáze sezony pro svitavské Tury nekončí. Jako by po už třetí porážce v řadě nestačila jejich kritická bilance 1-5, dál se vrší i počet jejich zraněných. Už druhý zdravotní problém sezony čerstvě potkal klíčového power forwarda Bujnocha, jehož zraněný kotník dělá kouči Pivodovi na čele hluboké vrásky. Už tak postrádá dva hráče z rotace, a tak byl do zbraně nouzově povolán i asistent Martin Novák, který už na ligové úrovni své působení završil, a kterému tak k podkošovému posílení musel být vyřízen přestup z prvoligové Jihlavy.

Turům se podkošových hráčů zatím stále nedostávalo, a tak byl angažován Američan Johnson, jehož premiéra doma s Hradcem ale skončila bez bodu za 18 minut. Tým trápí zatím velmi děravá obrana, stejně jako slabý doskok, což jsou dvě činnosti, které musí k úspěchu s Medvědy dramaticky zlepšit.

Hosté z Kolína se na poslední zápas před novou koronavirovou pauzou musí nesmírně těšit, neboť kvůli prodloužené vlastní karanténě i následné karanténě Ústí nemohli hrát ligový duel už celý měsíc a jejich forma je tak zcela neznámá. S týmem plným zkušených hráčů, vyztuženým o dva bývalé americké MVP měsíce Skinnera s Wallacem, však budou na východě Čech nemálo kousat a v utkání nejsou bez šance.

I ve Svitavách se kvůli nařízení vlády musí hrát bez diváků v hledišti.

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do utkání jdeme s jasným cílem. Zlepšit náš herní projev, a to zejména na obranné polovině. Musíme hrát s mnohem větším nasazením a agresivitou, pomáhat si jeden druhému a působit kompaktněji. Kolín je útočně laděný tým, který má ve svém týmu velmi zkušené hráče - Machače, Jelínka nebo Číže. Příchodem Skinnera se ještě vyztužila podkošová sestava, ve které se momentálně nachází hodně fyzična. Zapomenout nesmíme ani na střelce Novotného a dravé mládí na perimetru. Jak jsem již předeslal, klíč k našemu vítězství povede přes obranu, ve které musíme být mnohem lepší než v předešlých utkáních.“

Václav Bujnoch (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po dalším zklamání s Hradcem je naše situace velmi nepříjemná. Naše dosavadní výsledky a hlavně předváděná hra jsou zklamáním. Proti Kolínu nám nezbývá nic jiného než začít poradně bránit, bojovat a před vynucenou pauzou alespoň trochu napravit nepovedený začátek sezóny.“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Dlouhé čekání našeho týmu na další zápas končí a všichni se už do Svitav těšíme. Věřím, že jsme se na Tury dobře připravili a že se budeme prezentovat v dobrém světle, i když jsme teď prakticky měsíc nehráli.“