Zisky

#5
2.0

Kolín je zpět v závodě!

Medvědi definitivně udělali tlustou čáru za úvodním kvartetem porážek a po čtyřech výhrách v řadě nad celky ze spodní poloviny tabulky přidali i skutečně velký zářez – skrze domácí skolení vicemistrů z Děčína 81-72. Ta druhá cifra znamená, že Středočeši opět stlačili dolů svůj zprvu astronomický průměr obdržených bodů, když aktuálně se dostali na 88,4, a už v tomto segmentu nejsou nejhorší (níž je Brno s 88,8). A to týmu stále chybí duo Číž – Horák.

Dlouho vyrovnaný duel začala ve prospěch domácích lámat osm minut do konce americká legie. A z ní čněl chlapík, který zatím zažívá sezonu snů. Garret Kerr, který „zahodil hokejové geny“, protože svého slavného otce by stejně jen těžko překonával, byl v utkání takřka u všeho. Skóroval z nejrůznějších pozic, vyzýval soupeře při každém útočném doskoku v jeho dosahu, asistoval a také precizně bránil. Jeho 22 bodů s 10 doskoky jsou jen nedokonalým vyjádřením více než 33minutového herního příspěvku.

Kerr vedl tým při pětiminutovém úniku (v první půlce 4. části) z 64-63 na 74-63. Hosté tu střelecky zcela vypadli z role, což se nejvíc týkalo obou rozehrávačů. Vyoral s Šiškou si v utkání vzali třetinu střel týmu, ale proměnili jen 3 z 26 projektilů (Vyoral trojky 10/0).

Děčín právě vinou střelecké marnosti nevyužil za stavu 76-70 4 šance dostat se ještě blíž a Machač po asistenci podkošového kolegy Skinnera minutu před koncem už zavíral zápas (na 78-70). Jeho tým si v zápase s extrémní péčí o míč (ztráty 4-3, z toho ve druhé půli 1-0!) pomohl přechodovou hrou (body z brejků 16-6), hosty nutil k distanční střelbě (body zpod koše 34-20) a hodně pokusů navíc solidními rotacemi dokázal soupeři ztížit. Děčín nakonec nezachránilo ani 8 druhopoločasových trojek (do půle 15/1).

Top skórery hostů byli Pavel Houška (20) s Pomikálkem (13+10 doskoků), kteří však oba skončili v minusu. Naopak v plusu (2) byl power forward Landa, který překvapil trojkovou bilancí 3/3. Z domácích vedle Kerra vynikli i Skinner (21+11 doskoků) a Bakič (16), nenápadný, ale důležitý výkon přidal před 610 diváky nový playmaker Dixon (9 bodů, bez ztráty a +17 za 17 minut).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Bylo to zajímavé utkání pro diváky. Skore bylo jako na houpačce a nakonec bylo šťastné pro nás. Bylo velmi těžké hrát s týmem, který z prvních osmi střel  promění sedm, nebo nám dá ve třetí čtvrtině sedm trojek. Kluci ale měli sílu, otočili vývoj zápasu a vyhráli. Musím pochválit všechny hráče za bojovnost. My jsme Děčínu nechtěli dovolit útočný doskok a větší počet doskočených míčů, než jsme měli my. O to byl největší boj a my ho vyhráli, a to má Děčín velmi silnou obranu.“

Pavel Harčár (forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme věděli, že to bude těžké utkání, protože Děčín velmi tvrdě brání. Myslím, že jsme to dokázali zvládnout. Celý zápas nám vyšel docela dobře, až na začátky první a pak třetí čtvrtiny, ve které jsme soupeře nechali dát těch sedm trojek. Měli jsme ale za celý zápas pouze čtyři ztráty, což je dobré číslo.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Viděli jsme dramatické utkání. Co se týká hodnocení našeho výkonu, po herní stránce bych neměl svým klukům co vytknout. My jsme předvedli jeden z lepších výkonů na venkovních hřištích. Co se týká herní disciplíny, měli jsme pouze tři ztracené míče, což je pro nás naprosto skvělé. My jsme předpokládali, nebo spíš věděli, že Kolín nás nepustí do vnitřního prostoru, nepustí nás do skórování zevnitř, hermeticky uzavře vnitřní prostor a my se budeme muset chytit střelbou z dálky, aby nás obránci museli bránit těsněji. Dnes to pro nás bylo utkání takových střeleckých paradoxů. Utkání jsme otevřeli velmi dobře, kdy jsme dávali koše, ale měli jsme pouze jednu trojku z patnácti pokusů do poločasu, přestože jsme měli spoustu otevřených střel, ale bohužel jsme je neproměňovali. To je samozřejmě frustrující, když pak zahraniční hráči Kolína dokážou proměnit i velmi těžké střely. Klobouk dolů, jak jsou to schopni zakončovat. Hodně jsme si pak řekli v šatně, chtěli jsme se povzbudit. Potom ale nastal paradox číslo 2, že nám to ve třetí čtvrtině začalo lepit a dali jsme 7 trojek. A třetí paradox je, že jsme ve čtvrté čtvrtině nedali už žádnou trojku (pozn.: jednu dal Šiška). Hráči, kteří obvykle skórují, dnes neměli den: Vyoral 1 trefu z 15 pokusů, Šiška 2 z 11. Stále jsme se snažili, ale vždy jsme obdrželi koš poté, co jsme udělali nějakou chybu. Tím se Kolín dostal ve třetí čtvrtině z -6 na +8 a my jsme poté propadali frustraci, protože tam nebyl nikdo, kdo by byl schopen dát koš ze střední a dlouhé vzdálenosti a to je alarmující. Podali jsme dobrý výkon, ale chyběla nám větší produktivita.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Domácí měli lepší produktivitu a v pasážích zápasu, kdy to bylo na hraně, prokázali větší mentální sílu a to bylo v utkání klíčové.“

13 24 37 2 15 3 17 17 74 72

Absence Kolína: rozehrávač Číž (problémy s kolenem, délku jeho absence nyní nelze odhadnout), power forward Horák (zraněná zápěstí, léčba potrvá ještě asi tři týdny).

Kolínští vyhráli po nevydařeném vstupu do sezony čtyřikrát v řadě, naposledy ne zcela očekávaně i na Folimance, ale teď je čeká jiný kalibr. Třetí celek tabulky, který si v minulém kole docela v poklidu poradil i s Prostějovem. Středočeši potřebují znovu body od hlavních cizinců Bakiče, Skinnera a Kerra, kteří spolu s veteránem Davidem Machačem doručují 58 bodů.

Severočeši po vlažnějším vstupu do sezony, jenž vyvrcholil prohrou s USK, nabrali správný směr a po třech výhrách v řadě stoupají tabulkou vzhůru. V posledním utkání se nejvíce opírali o rozehrávače Vyorala a power forwarda Pavla Houšku, což jsou podle papírových předpokladů největší střelecké opory týmu.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Děčín má v týmu velmi slušné české hráče, do týmu se vrátili Pomikálek s Houškou z Nymburka, a to i díky tomu, že jim Děčín umí vytvořit solidní podmínky. Je tam znát dlouhodobá práce trenéra Budínského i velká konsolidovanost, kádr zůstává pohromadě a každý rok se jen minimálně mění. Je to atletický soupeř, velice pohyblivý a silný pod košem. Třeba Landu nikdo moc neregistruje, ale to je velmi důležitý a dobrý hráč pro určité situace. Každopádně my jsme čtyřikrát za sebou vyhráli a věříme si i na Děčín. Každý se dá porazit, ostatně loni jsme to v souboji s Děčínem ukázali. Takže chceme i tentokrát vyhrát.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Kolín se po sérii porážek odrazil k sérii vítězství, a to je silný signál, že nás čeká velmi těžký duel. Kvalita kádru Kolína je jasná, disponuje zkušenými hráči, z nichž může být kdokoli tahounem v jakémkoli utkání. Především v útočné fázi dokáže Kolín v domácí hale dostat pod tlak protivníka svojí produktivitou, která pramení z velkého střeleckého sebevědomí většiny hráčů. Proto nás čeká hodně práce na obranné polovině, kde musíme být skutečně precizní, abychom pak měli možnost využít naši útočnou fázi.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.