USK Praha

#18
3.0

Velký obrat Velkého tria!

Po famózní bitvě na Folimance už bez ztráty pokračuje pouze mistr z Nymburka. „Velké trio“ USK nakonec dokonalo velký obrat druhé půle a v prodloužení složilo děčínské vicemistry 87-84. V sedmi hrající Sovy se plně spolehly na svou základní pětici (85 bodů) a především ovládly podkošový prostor: doskoky vyhrály 37-26, na body zpod koše 44-36 a na šestky 18-8.

Válečníkům sice patřil po řadě minutých trojek domácích úvod (2-12), ale USK udržel ve hře centr Primorac, který po 8 minutách sám prohrával s hosty 11-14, když se před 550 diváky postaral o všechny soví body. Děčín v 15. minutě po smršti svých trojek a také chyb USK unikl až na 21-38, jenže právě tam opožděně vystartoval z bloků Fin Madsen, ještě do půle stihl 9 bodů a s 15 body Primorace přisál tým až na rozdíl pěti bodů.

Ve třetím dějství USK spustil hurikán a z 37-49 otočil na 57-51 (šňůra 20-2) po směsici 6 děčínských ztrát během 7,5 minuty. 12 body v této části úřadoval Jaromír Bohačík, který v reprezentačním souboji ničil Pomikálka, a to i trojkou přímo „do obličeje“.

Ani stav 63-53 ale ještě jeho tým nespasil. Děčín zapnul nejvyšší rychlost, přitlačil v obraně, útok domácích začal drhnout (ve čtvrté čtvrtině 5 ztrát) a distančním střelám se nechtělo do koše. Pavel Houška dostal hosty až na bod, a když v závěru Bohačík ze 2 šestek proměnil jen jednu, Jakub Houška srovnal na 75-75 a poslal duel do prodloužení.

V něm už to byl totální zmar Děčína – po první trefě Pavla Houšky s faulem na 75-78 zůstal tým 4,5 minuty bez bodu a USK odskočil na osudových 85-78. Šiky vítězů vedli Bohačík (26), Primorac (21+9 doskoků) a Madsen (20+8 doskoků). Trio spolu nasbíralo 15F+ a mělo pouhé 2 ztráty.

Děčín držel střelec kola Vyoral (29+6 asistencí, trojky 8/4) spolu s Pavlem Houškou (20, +15 za 29 minut). Vzhledem k tomu, že kolega zpod koše Jakub Houška byl +13 za 32 minut, hosté zápas prohráli, když byli pod košem Krakovič s Landou (oba -17) a na perimetru playmaker Šiška (-14). Hluchý zápas zažil i Pomikálek (2+3 doskoky za 22 minut).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Bylo to zajímavé utkání. V rámci našich vzájemných soubojů bylo až moc ofenzivní. Bylo to i díky velkému představení některých hráčů. V prvním poločase jsme měli velké procento střelby, tam jsme trefovali i těžké střely, nebo jsme rychle zakončovali a hra měla tempo. Dostali jsme se do vedení, ale to mělo jepičí život. USK nesložil zbraně a v poločase jsme byli plus 8. Důvod, proč jsme prohráli, byť v prodloužení, vidím ve třetí čtvrtině. Tam jsme propadli v obranných činnostech, na druhou stranu Jaromír Bohačík předvedl famózní výkon. Jeho střely přes různé obránce, plus houževnatost soupeře a taky bych řekl náš nekomfortní útok. Měli jsme příliš toporných střel a přestali jsme se trefovat. Pravdou je, že jsme se zase zvedli, vyhráli čtvrtou čtvrtinu 18-12 a dostali se do prodloužení. Tam měl lepší efektivitu USK a my už jsme pak jen výsledek zkorigovali střelami Tomáše Vyorala.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Musím říct, že jsme zatím předvedli náš nejlepší výkon. Měli jsme velkou chuť vyhrát, šli jsme do toho naplno a dali do toho vše. To nám trochu chybělo v předešlých utkáních. Celé utkání bylo vyrovnané a klíčový tak byl moment, kdy Jaromír Bohačík vzal na sebe odpovědnost a přinesl tím sebedůvěru i spoluhráčům. Do tohoto momentu jsme byli příliš sobečtí v obraně i útoku. Po oddechovém času hráči pochopili, že pokud chceme uspět, musíme pracovat jeden pro druhého. Bylo to skvělé utkání pro naše fanoušky. Ukázali jsme jim, že možná jsme mladý tým, ale jsme hladoví, nic nevzdáváme a chceme se s tím poprat. Jen to bude chvíli trvat. Pouze s takovýmto nasazením můžeme hrát. Pro mladý tým je ale typické, že po výhře hráči začnou létat v oblacích a to se projeví v dalším utkání.“

Absence Děčína: guard Ježek

Statistiky USK jsou lehce zdeformované přídělem od Nymburka, jasné jsou přesto dvě věci – tým musí zlepšit doskok (23,7) a naopak se při své strojové hře může opřít o minimální chybovost (9,3). Zejména bez kvalitnějšího doskoku by se s Děčínem se zlou potázal. Severočeši zatím překvapují dvěma čísly – nejmenším počtem faulů v lize (15,3) a především průměrem 30 trojek na utkání, což při 39procentní úspěšnosti znamená i téměř 12 tref na utkání! Pokud tohle vybalí i na Folimance, mají se Sovy při spoustě nebezpečných hráčů soupeře nač těšit.

Petr Šafarčík (guard USK Praha): „Čeká nás, jak už to každý zápas s Děčínem bývá, velká bitva zejména pod košem a na doskoku. Bude důležité si pohlídat obranný doskok a z něho vyrazit do rychlých protiútoků, případně hrát trpělivě a s velkou energií a agresivitou. Za minulý ročník máme Děčínu co vracet a já věřím, že se nám to podaří.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Děčín patří rozhodně do kategorie těžších soupeřů. Tým opustili dva zkušení hráči, ale byl doplněn o velezkušeného Pavla Houšku. Z toho, co jsme viděli, je patrné, že se drží herní linie a půjde o rychlou, fyzickou, nátlakovou a tvrdou hru. S tím se musíme vypořádat. Především na doskoku jsme měli v posledních utkáních problémy a na to se musíme koncentrovat.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Na Folimance budeme chtít vyhrát, to je zřejmé, ale to samé budou chtít domácí, takže očekávám jako obvykle tuhý souboj na obou polovinách hřiště. USK sice dvakrát prohrál, ovšem proti nám bude jistě připraven jako obvykle v plné síle. Zahraniční akvizice se jeví jako skutečné posily a talentovaní čeští hráči jsou zase o rok zkušenější, takže mají výhodu v souhře, která je tvrdě organizovaná jak v útoku, tak v obraně. My chceme ale udržet hru v našich mantinelech a pro výhru jít od první minuty.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Podle mě to bude hodně těžký zápas. Sice se USK zatím výsledkově moc nedaří, ale zápasy na Folimance jsou vždy obtížné. Pokud však zlepšíme oproti minulým zápasům naši obranu, mohli bychom uspět.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o věcné ceny od Celozrnné a bezlepkové pekárny Dvorník, vystoupení Wildcheerleaders.