17

#12
7.0

10! 10! 10!

10 zápasů! Ojedinělou šňůru vítězství už našponovali na zdánlivé maximum děčínští Válečníci, pro něž nebyl na domácí půdě překážkou ani jejich dosud jediný přemožitel – kolínský Medvěd. Na svých prknech ho Severočeši spořádali 86-64 a zaujatí i nezaujatí fanoušci mohou teď jen litovat, že očekávaná repríza posledního finále přijde na řadu až za nekonečných 107 dní. Možná ale ještě do Vánoc najde odvahu vyzvat na domácí palubovce Válečníky prostějovský Orel, který by aktuálně mohl dát dohromady zbraně na alespoň jednorázové narušení děčínské hegemonie.

O ústřední oporu Bakiče oslabený Kolín takovým arzenálem rozhodně nedisponoval. V klinči se soupeřem se držel jen do 7. minuty, když rozehrávač Hunt zaznamenal z šestky svůj jediný bod první půle, a snížil na 17-15. Pomikálek s Jelínkem vzápětí natáhli náskok Armexu na 26-15 a trojky Landy a Vyorala ve druhé čtvrtce odpálily další ohňostroj vedoucí k pětiminutové šňůře 12-0 na 46-24. Hosté tu udělali mimo jiné 4 ztráty a přes dílčí poločasové snížení (46-33) už nenalezli cestu zpět do zápasu. Startovních 7 minut třetí čtvrtky totiž patřilo domácím 17 ku 3.

Vítězové vládli v kulise 890 diváků zpod koše (38-20), z druhých šancí (19-8) i v bodech lavičky (45-22). Díky 18 útočným doskokům a menšímu počtu ztrát (do půle pouhé 2) nasbírali o 19 střel z pole navíc. Jejich vyrovnané pole střelců vedli 13bodoví Houška (MVP utkání) a Pomikálek. 13 bodů bylo maximem i na straně hostů a patřilo do kolonky power forwarda Skinnera.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Děčín hrál jako vždycky bojovně a s dobrou obranou. My jsme prohráli kvůli špatnému doskoku pod naším košem, ale to je něco, co nás trápí celou sezonu. Prohráli jsme také kvůli špatnému výkonu našeho amerického rozehrávače, jemuž se nedařilo střelecky, ani při tvoření hry. Měli jsme 17 ztrát, Děčín měl snad o 30 útoků víc než my - i kvůli našim ztrátám, které trestal lehkými koši. Když se člověk podívá na čísla, tak výsledek je ještě dobrý."

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): "Měli jsme ke Kolínu respekt, byl to jediný tým, který nás v první čtvrtině soutěže porazil. Dalo se od první minuty čekat, že jsme měli trochu zvýšenou motivaci, a jsem rád, že jsme utkání zvládli. Snažili jsme se solidně bránit, hýřili jsme aktivitou a naše hra byla pestřejší. Hlavně jsme ale vyvíjeli aktivitu na útočném doskoku a v tu chvíli jsme měli mnohem víc útoků i střel z pole – 74 proti 55 to jasně deklaruje. Solidně jsme pohybovali míčem, vytvářeli si dobře pozice a solidně to rozložili na všechny hráče. I 20 asistencí je pěkných a tři z 12 ztrát jsme měli z toho, že jsme nahazovali někam nad obruč, což se nám ani jednou nepovedlo. Předvedli jsme dobrý výkon a těší mě, že jsme mohli hrát i v netradičních sestavách, v nichž nejsme ani z tréninků zvyklí hrát."

Vzájemná bilance: 0-1

Jediný soupeř dosud dokázal porazit nezastavitelné Válečníky, a to právě Kolín. Ten je však stále bez svého ústředního střelce Bakiče (řeší vízové povinnosti), klíčového muže prvního utkání, týmu navíc chybí i mladý záskok na rozehru Rovenský (zranění z utkání první ligy). To Děčín je na tom kádrově lépe (chybí už jen forward Bažant, po operaci kolena) a to může sehrát svou roli v situaci, kdy oba celky v úterý hrály pohárové utkání. Zatímco ale Děčín zajížděl jen do Litoměřic, Medvědi cestovali až do Písku.

Ač domácí jsou favority, čerstvý případ Svitav ukázal, že nefunguje-li jim střelba, tým s průměrem už téměř 10 trojek na utkání může mít problém. I Kolín zřejmě bude spoléhat na staženou obranu eliminující útočný doskok soupeře, a riskovat bude spíš dlouhé projektily domácích. Pokud je nenechá rozstřílet hned od začátku, může se v zápase udržet déle. Armex navíc poslední 4 zápasy nemá trojky právě vyrovnané.

Velkým jazykem na vahách bude i výkon domácího lídra Vyorala, jemuž čím dál zdatněji sekunduje novic Šiška, který si posledním výkonem s Tury utvořil děčínský osobák (14 bodů). Budou-li si tito dva po hřišti pobíhat příliš volně, skončí to s Medvědy zle nedobře. Na druhé straně kurtu pak Geosan musí proti nejlepší obraně ligy předvést precizní hru s vysokoprocentními zakončeními, jež nebudou zakládat děčínské brejky.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "S Kolínem vstupujeme do druhé čtvrtiny soutěže a je celkem pochopitelné, že pro toto utkání máme dvojnásobnou motivaci. Jednak chceme natáhnout naši vítěznou šňůru na 10 vyhraných utkání v řadě, druhak Kolín je momentálně jediné mužstvo, které jsme doposud neporazili. Zdá se, že po neúspěšné minulé sezoně se náš soupeř zmobilizoval. Přivedl jiné cizince, kteří společně s českou sestavou hrají mnohem kolektivněji, a tudíž lépe. Přesto cesta k výhře vede přes vlastní výkon, který musí mít jednoznačně ve všech aspektech hry punc kvality."

Filip Kroutil (shooting guard BK Armex Děčín): "Kolínu máme z prvního kola co vracet, protože jsme na jeho palubovce utrpěli dosud jedinou a velice smolnou jednobodovou prohru. Medvědi jsou velmi nevyzpytatelným týmem, který dokáže vyhrát i těžké zápasy s favorizovanými týmy na venkovních palubovkách. Otázka visí nad Bakičem, který poslední zápas nenastoupil, a který nás v prvním kole velice trápil. My se však musíme soustředit hlavně na naši hru a nenechat si svoji vítěznou řadu narušit opět týmem z Kolína. Věřím v atraktivní utkání a v prodloužení naší vítězné série."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Děčín má sérii devíti zápasů bez porážky, ale jak se ukázalo, v lize není žádný tým neporazitelný, a to včetně Nymburka. Děčín má výhodu v ustálenosti týmu, hráči a trenér spolu dlouho spolupracují. Nás tohle nyní naopak trápí, mám půlku týmu novou a nemůžeme se dostat z problémů. Na něčem jsme v létě pracovali, jenže nám od 4. minuty úvodního zápasu chyběl první rozehrávač Hunt, a když se vrátil, postrádáme pro změnu nejlepšího střelce Bakiče. Navíc se ještě zranil Rovenský. Na Bakiče stále čekáme, není žádná daná lhůta, kdy by se měl k mužstvu znovu připojit. Děčín má můj plný respekt, není v čele náhodou. Minulé dva zápasy sice vyhrál těsně a s nízkým skore, ale střelba nikdy nebyla dominantou tohoto týmu. Spíš to byla pevná a tvrdá obrana. Na tu se především musíme připravit."

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea a o velké přestávce losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, v time-outech během utkání vystoupí taneční skupina Her Majesty Dance Company, v přestávkách se představí oddíl sportovního aerobiku z Fit Maroldovka.