5.0

#13
7.0

Palyzovu show zničil Vyoral

Prostějovský snajpr Lukáš Palyza nemohl dát týmu víc. Jeho fantastických 30 bodů ale v Děčíně stáhlo ke dnu 18 ztrát hostů (7 Norwa) a o zbytek se postaraly domácí trojky (20/10 ku 15/5) a šestky (31/22 ku 14/11). Jmenovitě pak v děčínském dresu vládli Pavel Houška (21+7 doskoků, trojky 4/4) a rozehrávač Vyoral (22+6 asistencí, trojky 6/3, 7F+, TH 10/9 za 29 minut), který povstal po třech hluchých zápasech velkolepým způsobem. Byl to ovšem druhý playmaker Šiška (7+4 asistence), kdo se při výhře 90-76 dostal za svých 22 minut jasně nejvíc do plusu (23).

Válečníci před 1000 diváků vyskočili přes ztráty soupeře už v první čtvrtině do vedení 24-13. V poločase se na vývoji utkání moc nezměnilo (41-32), ovšem ve třetí části Orli začali manko zkracovat a ještě po 29 minutách byli při 25 bodech Palyzy zpět jen těsně (59-56). Pak ale přitopil pod domácí kotel 9 body v řadě Pavel Houška a Prostějov už neměl další zbraně, kterými by dostal rozdíl na nějakých pět bodů a dal tak ARMEX pod větší tlak.

Tři další střelci Hanáků se dostali do dvojciferných bodů, ale týmu stále chybí produkce obvyklého bodového úderníka Slezáka.

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Domácí byli po většinu času lepší a vedli. My jsme jim k tomu v první půlce nahrávali spoustou faulů a ztrát, které nás oslabovaly a posilovaly Děčín. Neměli jsme taky vůli jít na útočný doskok, ale tohle jsme ve druhé půli zlepšili. Ztráty jsme však omezili jen málo, a v rozhodujícím okamžiku jsme vždy nějakou vyrobili. To nás stálo pohodu a šanci víc si v útoku věřit. Bylo to z naší strany takové upachtěné, sice se dařilo Lukáši Palyzovi, ale byl na to sám a mnohdy to bylo na hraně možností, že dal koš. Ostatní se tím pádem ale nedostali příliš do hry. Ve třetí čtvrtině jsme byli pomalejší v obraně a trestal nás Pavel Houška. Závěrečné skore vypadá skoro hrozivě, ale to zavinilo až pár trojek Vyorala přes ruku obránce a do jeho obličeje.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Byl to náš nejlepší (letošní) výkon proti velmi kvalitnímu týmu, jakým Prostějov bezesporu je. Od začátku jsme hráli velmi disciplinovaně, protože jsme před zápasem dlouho mluvili na téma míčové ztráty, selekce střel a podobně. Dobře jsme týmově bránili a celkově jsme nepustili Prostějov k nějaké extra souhře nebo pozicím, které potřebuje. Chvílemi to vypadalo, že hrajeme proti Lukáši Palyzovi, že to je souboj Děčín - Palyza. Klobouk dolů před jeho fenomenálním útočným výkonem. Ale je to vlastně takový evergreen, protože on se proti nám dokáže vždy namotivovat a předvést mimořádný střelecký výkon. A tohle drželo Prostějov ve hře. Trošku mě mrzí, že jsme si pokazili první poločas nekoncetrovaným vstupem do toho druhého, kdy jsme Prostějovu dali šanci, aby se nadechl a dotáhl na dva body. Pak nás ale podržel Pavel Houška, který proměňoval střely z dálky. Prostějov nás také zlobil na doskoku, ale koncovku jsme už kontrolovali. Přesto jsem si vzal dva timeouty, protože jsme chtěli hrát na skore. Plus čtrnáct je dobrý výsledek. Je to zasloužená výhra, protože jsme vedli třicet sedm minut.“

Marek Souček (centr Orli Prostějov): „Mně osobně přišlo, že jsme prohráli na doskoku a měli jsme víc ztrát, ale nakonec byly tyto statistiky vyrovnané. Domácí vedli a pohlídali si to. Vždy, když jsme se dostali na dostřel, trojkou nebo dvojkou si vedení pohlídali. Před svými diváky zahráli v pěkné atmosféře dobře.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Jsem rád, že se nám povedl chytit začátek utkání, ale vstup do druhé půle byl špatný a máme se na co zaměřit. Myslím, že utkání v Prostějově bude hodně těžké.“

9 21 30 17 8 18 17 26 69 76

Absence Prostějova: nadále zřejmě forward Sehnal (po zlomenině v chodidle).

Ač hlas z prostějovského tábora pasuje soupeře na jasného favorita, hráči obou týmů vědí, že realita je díky nečekaně dobrému sezonnímu startu Orlů jiná. Hanáci mají o 11 bodů lepší útok, nejlepší procento trojek a k tomu výtečný doskok. Trio Palyza, Marko, Tomanec už 10 body doplňuje power forward Norwa a osmi novic na centru Souček.

To válečnická ofenziva drhne, poslední tři zápasy má průměr 18 ztrát a je to hodně kvůli tomu, že se ze hry téměř vytratil jindy suverénní Vyoral (užitečnost 0, -2, 0) a Šiška vše i přes enormní snahu zachraňovat nestíhá. I z těchto důvodů půjde o velmi zajímavý duel.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Prostějov je i v nové sezoně stále silným týmem, což dokazuje svými výsledky a současným postavením v tabulce. Čeká nás těžké utkání, a proto se musíme dobře připravit. Příprava je jedna věc, ale samotné utkání je věc druhá. A v něm musíme především zredukovat počet ztrát, které nás v posledních utkáních dostávají do svízelných situací. Každopádně každé utkání má svůj nový příběh a my se na konfrontaci s naším tradičním rivalem těšíme.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Prostějov je tým, který jako každý rok usiluje o nejvyšší příčky. Chceme-li v domácím zápase uspět, musíme si pohlídat útočný doskok a co nejvíce eliminovat střelce z dlouhé vzdálenosti, zejména Lukáše Palyzu. Po dvou vydařených výhrách proti Opavě a ve Svitavách se chceme zlepšit i na útočné polovině a doma uspět.“

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „ARMEX posilněný televizní výhrou ve Svitavách je jasným favoritem. Výborná atmosféra v děčínské hale vede vždy domácí hráče k nejlepším výkonům. My ovšem uděláme vše proto, abychom překvapili.“

Atrakce utkání: exhibice mladších minižáků BK Děčín U12 kouče Roberta Landy, poločasová soutěž o pizzu z restaurace Trattoria Ciao Ciao II, vystoupení děčínské taneční skupiny Maniacs, na webu bkdecin.cz si lze také před utkáním tipnout výsledek a získat 5 volných vstupenek do Aquaparku Děčín.