22.0

#98
4.0

No. 19 pro Nymburk. Historické stříbro do Ústí

Vypadalo to jako poprava v přímém přenosu. Nymburský tým ale po trpké loňské zkušenosti jeho českého jádra nechtěl na domácí půdě ponechat absolutně nic náhodě a od samého začátku pátého duelu finálové série zadupal ústecké Pandy do palubovky, takže už v poločase bylo jasno o jeho vítězství a 19. ligovém titulu při dvacáté účasti ve finále.

Konečný výsledek (81-66) znamená, že tým ERA za titulové éry nadále drží svůj hrad, když ve finálových sériích zapsal doma už 45 výher v řadě.

MVP finále se po zásluze stal lídr nových šampionů Ty Gordon, kterému sice nevyšel první zápas, ale od druhého už byl jednoznačným top hráčem a skórujícím motorem svého celku. Cenu si převzal v kulise 1320 fanoušků v napěchované nymburské hale, která byla úplně poprvé vyprodaná na ligový zápas už den dopředu.

Poražená stříbrná SLUNETA ovšem i tak slaví historický úspěch - v prvním ligovém finále v 78letých klubových dějinách získala vůbec první medaili.

Domácí tým se na hosty, kterým vedle Váni čerstvě chyběl i střelec Rowan, vrhnul od první obrany jako na štvanou zvěř, agresivním přístupem a zdvojováním bral Pandám z rukou jeden míč za druhým, ústečtí lídři Nichols s Autreym za první čtvrtinu pod přísným dohledem v útoku ani nezahlédli obroučku a na druhé straně palubovky se Nymburk nekompromisně probíjel pod koš a za útočnými doskoky. Po čtyřech ztrátách hostů bleskově vybudoval vedení 9-0, a i když jej vzápětí zbrzdila krátká série chyb, už za chvíli opět obnovil maximální tlak, veden svým lídrem Gordonem (12 bodů za první čtvrtinu) vyhnal náskok nad deset bodů a nespokojený kouč SLUNETY Šotnar inkasoval už po sedmi minutách technickou chybu za reklamování agresivního zdvojení nymburské obrany.

První čtvrtina skončila jasně pro polabský celek (25-9), když ústecké opory Pecka s Nicholsem měli už po dvou faulech, a jejich tým nabral už 7 ztrát. Nymburk měl už tady na kontě 9 proměněných šestek.

I ve druhé čtvrtině dál soupeře nemilosrdně drtil, ten tak spáchal dalších 7 ztrát, a když Pecka až ze 14. pokusu týmu vsítil těsně před poločasem první ústeckou trojku, domácí si hlavně díky 28 bodům zpod koše a 12 trestným hodům řekli o naprosto suverénní 31bodové vedení (49-18), kterým už do půle rozhodli o svém dalším titulu.

Polabané si do poločasu připsali i nejbizarnější moment utkání, kdy rozhodčí Vyklický udělil technickou chybu domácímu Gordonovi za to, že z neznámého důvodu vydával opakované skřeky při bránění Autreyho.

Ústí se i přes obří deficit ani ve druhé půli nevzdalo a Nichols s Autreym a Martinem v posledním dějství trojkobitím vyvolali už nečekanou šňůru 2-22, která nejvíc pomohla ke snížení původního až 41bodového manka až na 76-64 tři minuty před koncem. Víc už ale poněkud předčasně slavící staronoví mistři nedovolili.
Tahouny vítězů (bez Sehnala, Svejcara, Finkeho) byli Stephens (16), Gordon (14), Bell (11+7 doskoků), Kříž (11) a Bohačík (10+5 zisků). Za Pandy korigovali Nichols (23+5 zisků, trojky 11/5), Pecka (13+9 doskoků) a Autrey (13). Z pole lepší Nymburk (v procentech 45-34) měl víc zpod koše (48-16), z brejků (15-5), od náhradníků (36-10) a také méně ztrácel (17-23).

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Byl to hlavní cíl po loňské nepovedené sezoně. Pro mě extra. Byl jsem vloni poprvé v roli kapitána a zrovna se prohrálo. Jsem rád, že jsem to letos napravil. Pohár je super a jsem rád, že jsme ho poprvé zvedli nad hlavu my, a doufám, že v tom budeme pokračovat i v dalších sezonách. Začátek se vyvedl a nastavil se tón zápasu. Do konce prvního poločasu to vypadalo na jednu branku. Bylo to tím, že jsme do toho zápasu vstoupili agresivně a nedovolili jsme triu Nichols, Autrey, Pecka se dostat do zápasu. Už tam na konci třetí čtvrtiny padly myšlenky, že už je to jasné. Ale mohli jsme vidět, že Nichols a Autrey se začali trefovat. Kdyby se tohle stalo na začátku zápasu, tak to mohlo být úplně o něčem jiném a mohli jsme tu třeba plánovat cestu do Ústí. Rozhodly 'back to back' zápasy. Mají přeci jen kratší lavičku. I u nich ten zápas byl těžký, ale měli jsme fyzicky navrch. Kdo ví, jak by to bylo, kdyby se to hrálo doma venku, třeba jen na tři vítězné po jednom zápase. Na to se ale historie neptá. Vždy jsem říkal, že je to jen o našich hlavách, jak k tomu přistoupíme, a dnes se to potvrdilo. Každý zvednutý titul nad hlavu je super. Tenhle ale chutná o to víc. Je to nová trofej a je to po roční pauze. Myslím, že celkově ta sezona byla úspěšná. Vyhráli jsme na rozdíl od loňska i Český pohár, Československý pohár a ve FIBA Cupu jsme předváděli dobré výkony. Byly tam na začátku cíle postoupit ze skupiny. To se povedlo. Došli jsme docela daleko. I když čtvrtfinále s Varese byly dva z nejméně povedených zápasů v sezoně. Cíle jsou ale splněné. Titul je zpět v Nymburce a uvidíme, co přinese další sezona. A jak budeme bojovat v Lize mistrů, jestli to dopadne, což doufám, že dopadne.”

Odehrané zápasy série: 89-86 PP, 93-71, 66-90, 85-78

Absence Nymburka: rozehrávač Sehnal, křídla Svejcar (oba po operaci kolena) a nejspíš i Finke

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,14 - 6,23

Dokráčí dnes večer ERA Basketball Nymburk před vyprodanou domácí halou ke své 19. ligové trofeji za 21 let? Nebo se SLUNETA Ústí dokáže postavit na zadní, poprvé po 23 letech v Polabí triumfuje a vrátí finálovou sérii zpět na sever? Odpověď se začne rozplétat od 18 hodin za stavu 3-1 pro Nymburk v pátém duelu titulové bitvy s přenosem na webu ČT sport plus.

Více trumfů má na své straně středočeský celek, který doma navršil 22 výher v řadě, když v této sezoně dobylo jeho palubovku jen Brno, v letošním play-off dosud ztratil jediné utkání a ve finálových sériích pak ve své pevnosti neprohrál od roku 2003 už 44 zápasů v řadě, což znamená, že při titulových taženích během finále doma nezaváhal ani jednou.

Něco o tom ví i pětice hráčů ze současného kádru, která už nymburské mistrovské oslavy alespoň jednou zažila. Patří do ní Jakub Tůma, kapitán Martin Kříž, Jaromír Bohačík, Luboš Kovář a František Rylich. Pro všechny ostatní by případný titul byl v Nymburce první.

Domácí tým bude opět potřebovat od první minuty šlapat se zdvojováním po duu Nichols - Autrey, které buď musí mít jen zacloněné výhledy na koš, nebo míče odkládat dál. Pokud to nebude do volných pozic, nebo ostatní ústečtí střelci budou míjet jako ve čtvrtém zápase, bude to vítězstvím nymburské obrany. Ta si navíc musí hlídat obranný doskok a tým tradičně musí přidávat i lov druhých šancí v útoku a nutné body zpod koše, šestek a protiútoků. Pokud se mu navíc bude dařit z dálky, měl by uspět.

Pandy na druhé straně zády ke zdi nemohou už tolik ztratit, a i když jednoznačně mají za cíl sérii prodloužit, výrazně větší tlak je na soupeři. Ústí ví, že nesmí domácím dát protiútoky, druhé šance a příliš bodů zpod koše, naopak každá vynucená trojka bude jeho výhrou. Klíč však pro něj bude vězet hlavně na útočné polovině, kde oba hlavní vodiči míče budou muset na lékarnických vahách vážit, kdy se pouštět do individuálních soubojů s přesilou, a kdy hledat volné spoluhráče. Vždy když začali v sérii příliš driblovat a zakončovat na vlastní pěst z těžkých střel, byla to voda na nymburský mlýn, neboť spoluhráči se při jen nárazových zakončeních nebo vůbec kontaktu s míčem nedostali do tempa. A aby se pak SLUNETA udržela ve hře, musí Nichols s Autreym proměňovat i velmi složité střely.

Výhodou Ústí je, že se hraje po třídenní pauze a tým tak bude odpočatější, než byl ve druhých zápasech během 26 hodin, což bude představovat pro Nymburk další hrozbu.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem moc rád, že naše hala bude zcela zaplněná. Budeme totiž potřebovat podporu našich fanoušků. Čeká nás totiž zápas, ve kterém už soupeř musí nechat všechno a bude bojovat o každý míč. Stejně tak musíme my bojovat, hrát tvrdě a agresivně a věřím, že s podporou fanoušků nechají hráči na hřišti všechno a budou schopni tuto bitvu vyhrát.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Všichni se na to moc těšíme. Je to pro nás šance ukázat, za jakým cílem jsme celou sezonu šli. Máme šanci to dokončit před plnou halou našich fanoušků, kteří by si to po loňském nezdaru zasloužili. Chceme vrátit titul do Nymburka a aby u toho mohlo být co nejvíc našich fanoušků. Motivace je tam od začátku, zvláště u těch lidí, kteří tu byli i loni. Teď už je to na dosah a motivace je extrémní. Vidět je to na celém týmu. A jsme rádi, že nás přijdou lidi podpořit a zaplní halu do posledního místa. Nebudeme chtít je zklamat. Převzít nový pohár doma před plnou halou by byla třešnička na dortu. Já naposledy doma slavil titul v roce 2019 zraněný, i tak jsme si to užil, ale teď bych si to užil ještě více.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Do Nymburka jedeme s cílem vrátit sérii na domácí palubovku. Už nás nečekají žádná po sobě jdoucí klání a budeme tak moct hrát se stejnou energií jako v utkání 1 a 3. Kvalitu Nymburka nemusíme zmiňovat, ale myslím, že v celé finálové sérii ukazujeme, že i my umíme hrát dobrý basketbal. Jako tým jsme za posledních 10 měsíců ušli velký kus cesty. Vím, co v hráčích je, a vím, že se určitě nevzdáme bez boje.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Už nemáme co ztratit, musíme prostě vyhrát, což může být naše výhoda i nevýhoda. Na jednu stranu už není cesty zpět, jsme přitlačeni zády ke zdi a můžeme hrát, jako by už nebylo zítřka. Na druhou stranu nás může svazovat nervozita. Jedno je ale jasné, pokud se podaří podat stejný výkon jako v prvním utkání, můžeme ještě sérii vrátit do Ústí, naši úžasní fanoušci by si to určitě zasloužili.”

Atrakce utkání: profesionální DJ, soutěž ve střelbě z půlky se společností Chance, soutěž ve střelbě s Kooperativou a piškvorky či „křesílka” s Louda Auto.