7.0
#31
11.0

Gordon vrátil Pandám úder. Nymburk výhru od titulu

Rozehrávač Ty Gordon fantastickým všestranným výkonem (užitečnost 43), kterým předčil obě soupeřovy superstar Nicholse s Autreym, dovedl jako generál nymburskou armádu ve čtvrtém finálovém duelu v Ústí ke klíčovému třetímu triumfu (78-85) a už ve čtvrtek může na domácí půdě se svým týmem pozvednout nad hlavu Pohár Jiřího Zídka. Americký dirigent za více než 33 minut zaznamenal 29 bodů, 8 doskoků, 7 asistencí a 3 zisky a byl na míle nejvíc v plusu při pobytu ve hře (+22).

V dunivé atmosféře 2071 fanoušků obou týmů, v níž hvízdot žlutých tifosi proti šestkám hostů doslova bodal do ušních bubínků, se však jako první probili do výraznějšího vedení méně chybující a zprvu chladnokrevněji kombinující domácí, kteří se po dvou slepených trojkách odloučili na 15-9, což uvrhlo do ještě větší paniky nymburský útok, už tak vršící jeden minutý nájezd za druhým a těžící v úvodu hlavně z těžby druhých šancí a šestek.

Jakmile tým ERA soupeři pomohl nakopnout euforii, pozdě pak reagoval i na odražené míče pod vlastním košem a SLUNETA tak pro hosty bolestivě skórovala z druhých šancí. Po dvou suverénních akcích v dolním postavení navíc Karlovský dostal bleskově do dvou faulů prvního pivota Polabanů Mathona a po druhém faulu jeho kolegy Bohačíka a dalších chybách hostů (7 ztrát za první čtvrtinu a 14/2 z pole) manko favorita narostlo na 21-11, ač stále zdvojovaný lídr domácích Nichols dočasně odpočíval na lavičce.

V úvodu druhé čtvrtiny nymburský Stephens minul další nájezd a jeho tým dál chyboval na obranném doskoku i při zakončování nadějných brejků, ale probuzený Mathon šesti body a Tůma trojkou vrátily hosty na dva body, a byť domácí ještě jednou unikli na osm, rozehrávači Tůma s Gordonem (do půle měl 13 bodů 3 asistence), který je jediným konstantně nebezpečným hráčem Nymburka, stáhli i díky dobré týmové obraně a brejkům rozdíl na poločasových 37-36, kdy motorem domácích byl autor 14 bodů Autrey. Jeho tým tu byl napřed v trojkách (5-1) a také méně ztrácel (9-12), ale zaostal v šestkách (6-17) a na doskoku (14-22).

Klíčovou váhu pak měla v utkání třetí čtvrtina, v níž pět různých nymburských střelců trefilo trojku, a bilance hostů 15/7 byla při dorovnání počtu tref soupeře rázem rozdílovým faktorem. Hosté dál tlačili na Nicholse s Autreym, přidávali ze získaných míčů úspěšné výjezdy do brejků a většinu času eliminovali i triviální ztráty. A až když za ohromného řevu stojící lavičky po druhé trojce Kováře v řadě navýšili náskok na 54-64, začal se víc připomínat domácí šéf Nichols.

V závěru třetího dějství vzbudila vášně situace, kdy domácí kapitán Pecka při boji o doskok pod košem důrazně odhodil na zem nymburského kapitána Kříže, ale i po přezkumu na videu vyvázl s obyčejným faulem. V utkání se ale ani dál nedostával do hry a skončil už několik minut před závěrem, což při jeho páté osobní chybě rozbouřilo do nesmírné intenzity nespokojenosti domácí publikum.

Mezitím se Nichols s Autreym místy až zázračnými trefami pokoušeli držet ústecké manko na uzdě a tlačili jej pod deset bodů. Ústecký tým ale měl už po čtyřech minutách poslední části pět faulů a Nymburk se tak snadněji dostával k trestným hodům. Pěknou řádku jich tu minul, ale tým měl pořád svého šéfa Gordona, který řádil i pod košem a na útočném doskoku. Nicméně i tak se domácí pátou trojkou Nicholse dostali 2:30 do konce na 78-83. Pak už ale nedokázali skórovat, a když stále za pětibodového manka v posledních desítkách sekund ani takticky nefaulovali, Nymburk si došel pro třetí výhru.

Vedle Gordona vítěze (bez Sehnala, Svejcara, Finkeho) dvojciferně podpořili i Mathon (13) a Tůma (12). Hosté si víc pomohli šestkami (19-26), body zpod koše (28-32), produkcí laviček (13-25), trojkami (33/9 - 19/9) a doskoky (26-42). Domácí (bez Váni) se opírali téměř výhradně o duo Nichols (29, trojky 13/5) - Autrey (27+7 doskoků), které ale mělo dohromady jen dvě asistence.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Myslím, že dnes je to obrovská škoda, protože jak už ten výsledek napovídá, mohli jsme vyhrát. Odehráli jsme fantastickou první čtvrtinu, kdy jsme hráli ten basket, který jsme chtěli hrát. Dobře nám putoval míč z ruky, nepustili jsme soupeře k ničemu, ale pak se bohužel projevilo to, co se nám stává v těch druhých zápasech. Došla nám energie, což pak spadlo do toho útoku, kdy jsme neměli sílu se uvolnit, udělat krok navíc a vypadalo to hodně staticky. Včera jsme měli 24 asistencí, dnes jich bylo jen devět. Sice jsme začali nějakým způsobem hrát na sebe, ale zkrátka ta energie nám chyběla a naopak Nymburk jí měl v obraně dostatek a tím si to vyhrál. Ale i tak jsme mohli zvítězit, fanoušci byli skvělí, udělali nám fantastickou atmosféru, i proto mě to mrzí.”

Jan Karlovský (forward SLUNETA Ústí): „Gratuluju Nymburku k výhře a k vedení v sérii 3-1. My jsme měli šance, aby to bylo 3-1 pro nás, místo toho je to opačně. Teď jedeme do Nymburka, kde víme, že to bude strašně těžké, na druhou stranu ten poslední krok bývá nejtěžší. Vůbec teď nevím, jak to pobrat, musíme si to rozebrat na tréninku a uvidíme.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Gratuluju ústeckému týmu k úžasné atmosféře, kterou tady dokázal se svými fanoušky vytvořit. Myslím, že fanoušci tlačili tým, velice dobrý tým, k výbornému výkonu. My jsme začali vlažně, neuvědomovali jsme si důležitost zápasu. Pak jsme ale nastavili správnou mentalitu a v příštím zápase musíme předvést minimálně stejné nasazení, jinak nebudeme úspěšní, protože od Ústí očekávám, že bude hrát skvělé zápasy až do konce.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Po včerejším zápase jsme se snažili se nastavit v hlavách, jako by ten zápas vůbec nebyl. Jsme rádi, že jsme to dnes urvali a zvýšili na 3-1. Myslím si, že atmosféra i emoce na hřišti byly hodné play-off. Pevně věřím, že ve čtvrtek to doma ukončíme, ale jak jsme si řekli v šatně – ještě není hotovo a věřím, že Ústí bude vzdorovat, takže je to zase jenom o nás, jak k tomu přistoupíme a budeme plnit 40 minut to, co si řekneme.”

Odehrané zápasy série: 86-89 PP, 71-93, 90-66

Absence Nymburka: rozehrávač Sehnal, křídla Svejcar (oba po operaci kolena) a nejspíš i Finke

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 3,09 - 1,43

Atrakce utkání: profesionální DJ, soutěž ve střelbě z půlky se společností Chance, soutěž ve střelbě s Kooperativou a piškvorky či „křesílka” s Louda Auto.

Po velké sportovní neděli je jasné jedno. Finálová série se natáhne na minimálně pět zápasů. SLUNETA si historicky první finálový duel na své palubovce za 78 let fungování klubu užila s plnou parádou a ve dnešní čtvrté bitvě už může s nadále favorizovaným Nymburkem srovnat krok. Zápas před kamerami ČT sport startuje v 18 hodin, při prodloužení přenosu z oslav hokejového zlata je nicméně možné, že přenos z Ústí začne na webu ČT sport plus.

Pokud Pandám opět naprší tolik trojek jako v neděli, bude to mít tým ERA zatraceně těžké, neboť dorovnávat 42 bodů SLUNETY z oblouku s její více než padesátiprocentní úspěšnosti bylo při střelecké marnosti Nymburka neřešitelným úkolem a v této disciplíně zaostal o rovných 30 bodů. Na domácí půdě do takového střeleckého laufu Nicholse a spol. nepustil, ale v Ústí to byla úplně jiná písnička a Pandy opět potvrdily, že s výjimkou druhého semifinále s Děčínem v letošním roce doma neprohrávají.

Ač tentokrát napáchaly na ně nezvyklých 18 ztrát, v útoku ve velkém se trápící Nymburk byl proti přísné ústecké defenzivě ještě horší a 23 ztrátami si stanovil negativní rekord sezony. V péči o míč se tak musí dramaticky zlepšit, aby měl šanci složit v pondělí reparát. Totéž platí i o obraně, kterou má polabský tým v této sezoně nejlepší v lize, ale ve třetím duelu to vůbec nepotvrdil.

Navíc fatálně selhal střelecky a 52 bodů zpod koše a šestek, ani 26 bodů z 20 útočných doskoků jej nespasilo, když bodově se s výjimkou rozehrávače Gordona výrazněji neprosadil nikdo další.

Ústí nemusí do dalšího utkání nic moc měnit. Kromě Nicholse, který natočil 31 minut, nemusel v neděli nikdo drtit přehnanou nálož minut a týmu by tak nemuselo dojít palivo jako ve druhém utkání v Nymburce. Hosté to tak tentokrát v bouřlivé kulise na severu budou mít ve druhém duelu během 26 hodin mnohem těžší.