16
3

Zisky

Gordon vstal z mrtvých, Pandy bez šance

Rozehrávač Ty Gordon vyrušil ze své paměťové karty trudné úterní vystoupení, vystřihl monstrózní rehabilitační výkon, a když jeho nymburská četa během 24 hodin zcela přetočila budíky střelecké úspěšnosti, už během třetí čtvrtiny, ovládnuté 26-11, založila v kulise 1250 fanoušků na drtivé domácí vítězství 93-71 a tím i na vedení 2-0 ve finálové sérii s Ústím.

Domácí tým předvedl odhodlaný nástup v útoku i obraně, hned v úvodu se mu chytil rozehrávač Gordon, který zejména s podkošovými kolegy vše hrnul pod koš, a Nymburk i bez útočných doskoků či protiútoků 16 body z vymezeného území založil na vedení 26-18, když měl na rozdíl od prvního utkání vysokou úspěšnost z pole a k tomu výpomocemi udržel za první čtvrtinu na nule soupeřova hlavní esa Nicholse a Autreyho, který poprvé střídal už po třech minutách.

SLUNETA se ale tlaku favorita nezalekla, za poločas ztratila jeden jediný míč (Nymburk 6) a hlavně ji už v první čtvrtině podržela 18 body lavička, z níž vynikli třemi trojkami Nábělek i odvážně pronikající Martin. Jeho tým navíc tentokrát dokázal nedávat soupeři tolik šestek a hlavně jej nepouštěl k útočným doskokům, kterých do půle sebral dokonce víc (3-6) a vytěžil z nich 8 bodů. Při 14 nymburských faulech také sklidil víc trestných hodů (6-12).

Hned na startu druhé čtvrtiny se trojkou aktivoval Autrey a vzápětí po něm i šesti body Nichols, Ústí dorovnalo skore na 33-33 a Nymburk bez dalších trojek, útočných doskoků a rychlého přechodu opět jen ztuha dobýval koš hostů. V závěru poločasu se ale přece z urychlení přechodové fáze a trojkou Stephense odloučil na 48-40.

I ve třetí čtvrtině Nymburk pokračoval v obraně ve snaze dostávat míč z rukou Nicholse (i s jen jediným týmovým faulem za toto období), který navíc od 25. minuty musel žít se třemi fauly. Ústecké potíže se tu začaly vršit, ostatní Pandy se trefovaly jen sporadicky a domácí pálili rychle dopředu a v postupném útoku stále valili do nitra ústecké obrany, což sem tam okořenili i trojkou, až z toho vygenerovali po 30 minutách rozhodný trhák 74-51. Měli tu už dvakrát víc doskoků než soupeř, ač v půli dělal rozdíl jen pět míčů.

Už opět nymburský lídr Gordon zaznamenal 21 bodů a 8 asistencí s šestkami 13/10, jediný další dvojcifera týmu Bohačík přihodil 17 bodů. Za hosty (bez Váni) se víc činili Martin (15), Pecka (13), Nábělek (12) a Nichols (10). Vítězové (bez Sehnala, Svejcara) byli přesnější z pole (v procentech 59-36) a měli víc trojek (25/11 - 30/6) a doskoků (48-24). Pandám nic nepomohla obří pozitivní diference ve ztrátách (16-3) a o 14 větší počet střel.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme odvedli dobrý výkon, především v prvním poločase, kdy tam bylo opravdu velké nasazení. Soupeř se tam sice udržel ve hře díky trestným hodům a těžkým střelám, ale stálo je to hodně sil. My jsme neustále tlačili, hrálo se ve vysokém tempu a my udrželi naší hru po celý zápas, což bylo klíčové. Víme, že když hrajeme naplno v obraně, tak pak je náš útok snazší, protože si více věříme, že i když nedáme, tak soupeře ubráníme. Už se ale plně soustředím na zápas číslo tři, který bude zcela odlišný. Oni jsou doma extrémně dobří. My tam ještě nevyhráli a všichni si musíme být vědomi, jak důležitý to bude zápas. Moji hráči to budou vědět určitě. Jaromír Bohačík a Ty Gordon jsou naši ofenzivní lídři a dnes to ukázali. odvedli dobrou práci a jsem na ně hrdý stejně jako na celý tým. Ale zároveň práce ještě není dokončená a musíme se soustředit na další zápas, aby ten výkon byl ještě lepší.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Druhý zápas ve dvou dnech, to je hrozně složité hrát. Je to šíleně náročné. Nám pomohlo, že jsme na začátku něco trefili zvenku a tím se nám otevřel i prostor pod košem, protože to soupeř nemohl tak zatahovat. Dnes jsme byli v útoku úplně v pohodě, to pak pomáhá i v tom, že si dovolíme být agresivnější v obraně. Dnes nám to vyšlo. já se přitom cítil hrozně a už rozcvička bolela, ale uklidňoval jsem se tím, že se ústečtí hráči musejí cítit ještě hůř. I když Ty Gordon včera nedal tolik bodů, tak byl prospěšný jinak. Že se naopak dnes prosadil, je super pro něj, jeho sebevědomí a i pro nás. Ale já bych statistiky neřešil tak, jak se teď řeší. Ústí je doma úplně jiné zvíře, takže očekávám, že zápas bude vypadat podobně jako ten první. Máme teď hodně videa, tak si to určitě rozebereme a věřím, že uděláme nějaké změny, abychom zvládli i ten třetí zápas.”

Jan Karlovský (forward SLUNETA Ústí): „Dnes byl rozdíl v energii. Ve druhé půli už jsme úplně odpadli. To je náš hlavní problém. Ale více bych se v tom nepatlal. Prohráváme v sérii 0-2, ale teď se bude hrát u nás doma a tam jsme mnohem silnější. Takže po zápasech v Ústí to bude 2-2 a budeme se sem vracet za nerozhodného stavu. Chtěli jsme tu jeden zápas vyhrát, včera jsme měli mnohem větší šanci než dnes, ale nevadí. Doma to napravíme.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Hlavní rozdíl byl v energii. Odehráli jsme dobrý první poločas, který jsme sice prohráli o osm bodů, ale Nymburk trefoval střely, které včera netrefoval a prosazoval se ze střel, které od nich chceme. Ale ve druhé půli chyběla energie. Tam nás Nymburk zašlapal a hrál naplno celých 40 minut a my už na to nedokázali odpovědět. Stěžejní hráči odvedli maximum, co mohli. A už jsme pak s nimi nechtěli pokoušet štěstí, protože přeci jen nějaká menší zranění tam jsou. Nebyl důvod tam kluky dál topit, protože o zápase bylo rozhodnuto. A my už se začali připravovat na ty domácí zápasy, které zase budou skvělé. Věřím, že zase bude u nás narváno. Víme, jak jsme doma silní a pokusíme se vyhrát oba zápasy a vrátit sérii sem do Nymburka za vyrovnaného stavu. Jsem přesvědčený, že na to máme.”

Odehraný zápas série: 89-86 PP

Absence Nymburka: rozehrávač Sehnal, křídlo Svejcar (oba po operaci kolena)

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,12 - 6,51

Atrakce utkání: profesionální DJ, soutěž ve střelbě z půlky se společností Chance, soutěž ve střelbě s Kooperativou a piškvorky či „křesílka” s Louda Auto.

První hyper dramatický a velmi divácký zápas finálové série ukázal, jak nezasloužené jsou aktuální kurzy sázkových kanceláří, které se ani po prodloužení úterní vstupní bitvy takřka nezměnily a před dnešním Zápasem 2 opět v Nymburce (18:00 na ČT sport plus) tak vůbec nerespektují aktuální sílu premiérového finalisty z Ústí.

Ten ještě osm minut před koncem čtvrté čtvrtiny Zápasu 1 vedl o osm bodů, a nenechat potom takový rozkvět nájezdníku Stephensovi a kritické útočné doskoky jeho nymburským kolegům, mohla se SLUNETA radovat z prvního a velmi nečekaného lupu na nymburské palubovce za dlouhých 23 let.

Toho, že to nedokázala, musí hodně litovat, neboť méně rozehraný (po 11 dnech pauzy od semifinále) a tak špatně střílející Nymburk (trojky 27/4) už v této sérii těžko bude mít. K tomu favoritovi vůbec nezahrál jeho standardní lídr Gordon, který tíhu zápasu neunesl, měl velebídnou střelbu 17/1, spáchal kritickou ztrátu, jež poslala zápas do prodloužení, a ještě dlouho po utkání s ním kouč Tabellini rozmlouval v hale, aby svému rozehrávači vrátil před druhým duelem sebevědomí.

Bez funkčního Gordona týmu chyběly nejen jisté body, ale strádali i další spoluhráči, jež nehledal v dobrých pozicích, a Nymburk ani v situacích, které k tomu doslova vybízely, prakticky nevyužíval (anebo jen nárazově) mismatche po ústeckých přebráních clon, byť to je zřejmě do značné míry dané dodržováním herního systému. Docházelo k tomu až v době, kdy lídr hostů Nichols měl na začátku prodloužení čtyři fauly a v obraně si už nesměl nic dovolit. To Ústí právě z převahových situací po četných nymburských přebráních clon vytěžilo ve třetí čtvrtině nejvyšší 12bodový náskok. Nymburk tak mnohdy ve hře handicapuje, že nevyužívá aktuální situace na hřišti.

Na druhé straně plusem Polabanů bylo enormní odhodlání zlomit střeleckou bídu tlačením se do koše a za útočným doskokem, kdy celkem 77 bodů z 89 vytěžených z vymezeného území a šestek je obrovské číslo, které nakonec Pandám zlomilo vaz. Ukrutně se o to zasloužil klíčový hráč vítězů centr Mathon, jehož enormní práce kolem koše by měla být vzorem pro každého hráče, a nejen pro pivoty.

Ústí na první pokus střelecky držel prakticky jen lídr Nichols, ale řada spoluhráčů byla kolem deseti bodů, což týmu nakonec mohlo stačit. Pro druhé utkání ale musí zvážit „strategii”, kdy třeba čtvrtou čtvrtinu prodriblovali s míčem prakticky jen Nichols s Autreym, balon se nehýbal a tým dal jen 12 bodů, po minimálně 20 v každém z prvních tří období. SLUNETA také musí zabrat víc v boji o odražené a volné míče, v čemž ji Nymburk v rozhodné fázi utkání předčil. Otázkou ovšem bude, jak na tom pandí tým a ještě víc jeho osové opory budou zejména ve druhé půli druhého utkání ve dvou dnech, když celek navíc po zápase cestoval zpět na ústeckou základnu a nenocoval v Polabí.