BK Opava
12

BK Opava

Oslabený mistr v pevnosti Válečníků neodolal

Lídr děčínských vicemistrů Anthony Walton sice z předchozích čtyř utkání třikrát skóroval jen jednociferně, ale další vydání své opavské mise byl připraven zvládnout naplno a bez nejmenšího selhání. 18 body, 9 doskoky a 8 asistencemi při jediné ztrátě doručil klíčový výkon Válečníků v domácím televizním duelu s oslabeným mistrem.

Ten se sice i bez dvou hráčů základní pětky Puršla a Slavíka dokázal vzpamatovat z kritické druhé čtvrtiny (23-11), ale jeho útok na zvrat ve druhé půli Walton vždy zablokoval a v kulise tisícovky fanoušků dovedl Děčín k výhře 91-87, která minimálně do středy oddělila čtvrté seveřany na nejmenší rozdíl od pátého Brna.

Domácí se v repríze posledního finále začali trhat už ve velmi produktivní úvodní čtvrtině, kdy skórovali ze všech pozic, a naopak opavský útok po prvních pěti minutách začal chybovat a obrana hostů nebyla účinná. To trvalo a v případě útoku ještě zesílilo ve druhém dějství, kde i v obraně a na doskoku agresivnější Děčín úderničil z rychlého přechodu (do půle 15 bodů), čemuž hosté nedokázali čelit. V poločase tak ztráceli 51-37, když byli zpět zejména v procentu z pole (trojky 12/6 - 20/4).

To se však od třetí čtvrtiny změnilo, když aktivním skórerem Kouřilem vedení Slezané čtyřmi trojkami i dalšími šestkami, pro něž si uměli chodit, stáhli i za asistence zónové obrany manko z 56-37 na 66-57. Téměř hermeticky tu zavřeli podkošové a brejkové zřídlo soupeře a v úvodu čtvrté části po vystřídání čtyřfaulového domácího kapitána Pomikálka přirazili až na 67-60.

Tady ale bouchl pěstí do stolu Walton, který začal pro domácí dělat prakticky celou hru od doskoku přes obranu až po body a tažení protiútoků a tři minuty neskórující Opava se musela šest minut před koncem kopat z další díry (76-62). Přesto se nevzdala a sedmi body Farského nastartovala stíhačku na 82-78 dvě minuty před koncem. Tady ale včas zaúřadoval děčínský pivot Šturanovič, jenž spolu s Waltonem stáhl klíčové doskoky, a domácí tak odolali i třem posledním trojkám hostů, kteří závěr dohrávali bez vyfaulovaných Farského a Gniadka.

Vedle Waltona se Šturanovičem (12) se Děčín opřel i o Matěje Svobodu (18), Ogundirana (12) a netypicky aktivního Štěrbu (11+7 doskoků). Mistra, který padl potřetí za čtyři zápasy, a už ve středu jej může dorovnat třetí Ústí, sytili Pecháček (17), Mokráň (15), Farský, Kouřil (po 14) a Šiřina (13). Z pole lepší domácí (v procentech 46-36) měli víc i zpod koše (38-22), z brejků (22-15) a na doskoku (43-34), čímž kompenzovali manko z trojek (9-12) a trestných hodů (24-29).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Odehráli jsme skvělý první poločas, když jsme splnili to, co jsme chtěli hrát. Vycházelo nám to dobře. Ono dát 51 bodů proti Opavě v prvním poločase je skvělý výkon. První půlka nám ohromně pomohla, protože jsme si vybudovali čtrnáctibodový náskok. Bohužel ve druhém poločase se Opavě podařilo nás zpomalit, a když hrajeme pomalu, nemáme takovou efektivitu a nemáme tolik střel, kolik potřebujeme. Opava se přitahovala bod po bodu a my jsme hráli vlastně zase vyrovnanou koncovku. Dnes jsme měli obrovskou vůli po vítězství, odmakali jsme to a máme nesmírně cennou výhru, obzvlášť po tom nepovedeném vystoupení v Pardubicích.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme bohužel vypadli z role ve druhé čtvrtce, tam vznikl ten rozdíl a dostali jsme se až do propasti devatenácti bodů. Snažili jsme se, ale na víc než minus čtyři to dnes nestačilo. Myslím si, že někteří naši hráči, kteří zahráli v útoku, nezahráli zase v obraně a naopak. Dnes prostě rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme nechali soupeři rychlé protiútoky, měli jsme ztráty a bohužel, když hrajete venku, domácí vás potrestají. Gratuluji Děčínu.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Po každé prohře si chceme spravit chuť co nejdříve, teď jsme dostali šanci už v pondělí a máme radost. Obzvlášť, když jsme porazili Opavu, s níž jsou zápasy velmi těžké. Tohle vítězství se počítá hodně. První poločas se nám extrémně povedl, když vezmeme v potaz, že v Pardubicích jsme dali za celý zápas 57 bodů a dnes za první poločas 51. Bylo ale jasné, že to takhle nemůže vydržet až do konce. Opava něco změnila, začala být agresivnější a povedlo se jí trefit několik těžkých střel. Víme, že umí zvrátit zápasy hodně rychle, když se jí daří za tři body. Ale to tam naštěstí dnes tolik nebylo, takže jsme zápas kontrolovali a věřil jsem, přestože se soupeř dotahoval, že to zvládneme. Jsme moc rádi za tuhle výhru.”

• eurozkušenosti

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolene), pivot Puršl (zranění v horní části těla, start nejistý), křídlo Slavík (zraněné koleno, start nejistý), forward Švandrlík (zranění v horní části těla, start nejistý)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 91-116, 78-81, 85-81

Kurzy Chance na výhru: 2,10 - 1,88

Netradičně v pondělí nabídne od 18:50 ČT sport další reprízu posledního ligového finále, kterou bude tentokrát hostit děčínský stánek. Že bude nač se těšit, naznačují už výsledky posledních dvou vzájemných soubojů, kdy nejdřív v lednu mistrovská Opava bez Šiřiny dobyla Děčín, který jí ovšem vše oplatil už za dva týdny v jejím chrámu.

Zápas má i charitativní rozměr, neboť vicemistr se jím zapojí do charitativní akce Bez faulu.

Děčín sice má za sebou nepříjemný sobotní zážitek z palubovky oslabených Pardubic a také tři porážky z pěti posledních utkání, ale je jisté, že na opakovačku finálové série se náležitě vyhecuje, už jen proto, aby jej ve středu nemohlo předstihnout Brno, nebo aby si ještě uchoval šanci na nablížení ke třetímu Ústí. Lehčí výhodu může mít i v potenciálním vícečetném oslabení hostů, to ale nakonec nemusí být tak žhavé.

Zásadní bude, zda už poprvé od návratu střelecky procitne šéfrežisér opavského týmu Šiřina, který v prvních dvou utkáních byl držen na 16 až 17 minutách, přičemž doma s USK neskóroval a v sobotu v Nymburce stihl jen dvě slepené trojky v úvodu třetí čtvrtiny.

Také bude zajímavé, zda Slezané dodrží svůj pravidelný rytmus výhra - porážka, který naladili už 30. prosince a trvá již 12 zápasů. A v sobotu přišla prohra.

Ani Válečníci nemají právě vysokou konzistenci výkonů, když jim například chybí doskoky, které byly už třikrát v řadě jen na 31 míčích, přičemž jediný útočný doma s Brnem působil naprosto mysteriózním dojmem. Také přibývá jednociferných či jinak nízkých bodových performancí lídra Waltona, a to většinou bývá na výkonech celku znát.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava je zkušený tým se zdvojenými všemi posty. My jsme odehráli velmi špatný zápas s Pardubicemi a chceme předvést mnohem lepší výkon.”

Lukáš Bobek (rozehrávač ARMEX Děčín): „Bude se jednat již o pátý vzájemný duel v této sezoně. Opava je silná na útočném doskoku, což dokázala v posledním zápase u nás. Bude tedy klíčové pohlídat si náš obranný doskok. Pokud to dokážeme, věřím, že zvítězíme.”

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po sobotním utkání nás v krátkém sledu čeká televizní zápas na palubovce Děčína, máme mu co vracet, v posledním zápase nás doma porazil, pokud chceme vyhrát, musíme se vyrovnat tvrdosti a rychlosti soupeře.”

Adam Pecháček (pivot BK Opava): „Proti Děčínu to nebude nic lehkého, musíme se připravit na tvrdou a rychlou hru, pokud budeme hrát koncentrovaně, můžeme na palubovce soupeře vyhrát.”