Zisky

#12
3.0

Velký obrat Beksy na severu!

Říct jim někdo v ten okamžik, kdy zápas jasně ovládali a 11 minut do konce před 850 fanoušky nakračovali za vedení 66-54 k důležité domácí výhře, že už vzápětí je čeká nebývalý kolaps a desetibodová porážka s hrůzným dílčím skore 5-27 a 7 ztrátami, nevěřil by ani jeden ze sluneťanů. Přesně to se jim ale v duelu s Beksou přihodilo a museli tak skousnout velehořkou prohru 71-81. Nejlépe bránící tým ligy naopak potvrdil výbornou aktuální formu, byť právě po stránce defenzivy až v rozhodné sekvenci utkání, a šestou výhrou za sedm utkání už útočí na třetí místo v tabulce.

Vyrovnaný první poločas (43-41) s padesátiprocentní palbou obou týmů nabídl jen jeden větší nápor, když Martin s Nábělkem dvěma trojkami potáhli pandí minitrhák na 36-27, jenže pardubický power forward a elitní trojkový snajpr Čolak dvěma projektily okamžitě vrátil hosty do hry.

Na aktuální SLUNETĚ je znát snaha létat do brejků, z nichž už do půle nasázela hned deset snadných bodů. Méně ztrácející Beksa (8-6) si tu stejným způsobem nepomohla ani jedním košem a musela si všechny body vypracovat ze hry do plných.

Ve třetí čtvrtině přišel nový nápor domácích, který zahájil Pecka. Za stavu 46-49 slepil dvě trojky i nájezd přes obra Rikiče, vzápětí na něj navázali američtí parťáci a chybující hosté tu celých pět minut zapomněli skórovat byť jediný bod, přičemž kouč Repeša si marně bral dva timeouty po sobě. Domácí pak svůj náskok navýšili až na tucet, což bylo jejich nejvyšší vedení v zápase. Ovšem zároveň to byla jejich labutí píseň.

Vítěze nasytil kvintet Pekárek (20+8 doskoků), Rikič (16+8 doskoků), Vyoral (14+8 doskoků), Čolak (11) a Švrdlík (10). Hosté byli lepší v trojkách (7-9), útočných doskocích (5-16, body z nich 3-13) i ztrátách (17-13). Za domácí, kteří si v kritickém úseku utkání už nepomohli z rychlého přechodu, se snažili Pecka (14+9 doskoků), Martin (13), Hicks a Svejcar (po 12).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji svému týmu k výhře, protože hráči si věřili, i když jsme byli minus 12. Nebylo to vůbec jednoduché proti tak kvalitnímu týmu, jako je Ústí. Minulý rok jsme tu prohráli dvakrát a určitě jsem tým připravil více psychicky, aby si tady hodně věřil, protože tady je velmi těžké hrát, což jsme taky v prvním poločase ukázali, prohrávali jsme hodně ve hře 1 na 1 a to určitě není cesta, jak chceme bránit další zápasy. Myslím, že druhý poločas jsme byli lepší v obraně 1 na 1 a druhý důvod je, že jsme vyhráli druhý poločas na doskoku. To je klíčové číslo, a když máš víc útoků, tak máš víc šancí skórovat. Na konci jsme sice vyhráli, ale je to stále ještě začátek sezony a čeká nás ještě hodně zápasů.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás těžká prohra, myslím, že to vystihuje jedno slovo, a to je disciplinovanost. My jsme ve 4. čtvrtině přestali hrát, udělali jsme z obrany free style, každý si řešil clony na hráče bez míče, jak chtěl, a dostali jsme 8 bodů z akce, kterou jsme chtěli bránit určitým způsobem, a přitom jsme ji řešili třikrát jinak. Takže za mě jenom nekoncentrovanost a nedisciplinovanost některých hráčů. Dneska jsme měli vyhrát, po třetí čtvrtině to byl náš zápas a o to více tahle prohra bolí. Ale jak říkám, pokud budeme hrát takhle nedisciplinovaně, tak můžeme hrát někde venku na hřišti a ne na basketbalových palubovkách.“

Mateo Čolak (power forward BK KVIS Pardubice): „Dnes jsme měli velmi dobrou druhou půli, v první jsme nebyli tak dobří, obzvláště v obraně se nám nedařilo. V druhém poločase jsme dobře bránili a mluvili v obraně, pohlídali si doskok a společně bojovali až do konce, a to byl klíč k úspěchu.“

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Po velmi vydařené třetí čtvrtině jsme bohužel ztratili koncentraci, přestali jsme bránit a špatně jsme útočili a kvůli tomu jsme prohráli.“

• lídr Vyoral

K jedinému nedělnímu duelu míří do Ústí ve velké formě hrající Beksa už jako nejlépe bránící tým NBL a jediný, který nedovoluje ani 75 bodů na utkání. Pardubice uspěly už pětkrát za šest posledních utkání a pomalu se sápou do nejlepší čtyřky ligy. Jako bonus vyhrály skupinu Alpe Adria Cupu, kde jsou bez porážky, a skvěle je nyní tlačí lídr Vyoral, který v utkáních NBL má na kontě už dva triple doubly v řadě!

Ústí ovšem nespí také. Vyhrálo čtyři ze šesti posledních utkání a mohlo to mít 6/6, neboť v Brně padlo až trojkou v posledních vteřinách a v Opavě ještě ve čtvrté čtvrtině vedlo o sedm. Kouči Šotnarovi se povedlo výborně zapracovat nové americké posily na perimetru, tým v Opavě doslova řádil z brejků a i souboj s Beksou tak bude velice magnetický.

Absence Ústí: power forward Johnson (viróza, start nejistý)

Absence Pardubic: guard Lukeš (zlomenina ruky)

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Pardubicím se v posledních utkáních velmi daří, budeme si muset dát velký pozor především na rozehrávače Vyorala, který hraje ve velké formě. Na Pardubice se nám dlouhodobě daří, zejména v domácím prostředí a věřím, že tuto skutečnost potvrdíme i tuto neděli.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Jsme zklamaní, že jsme nedokázali dotáhnout ten obrat v Opavě, ale na druhou stranu můžeme být spokojeni s ofenzivní hrou, do které dobře zapadli noví hráči. Pardubice mají formu jak hrom, takže pokud chceme uhájit domácí prostředí, musíme ukázat také defenzivní kvalitu.“

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Před námi je ještě jeden ze série venkovních zápasů, poslední před vánočními svátky. Ústí není v tabulce tam, kde se s ním počítalo před začátkem sezony, ale to je další důvod, proč proti nám  bude připravené na sto procent. V minulé sezoně byla před prvním vzájemným zápasem podobná situace a my jsme ho doma prohráli. Domácí mají velice kvalitní tým, jako každý rok s pěti zahraničními hráči, které v rotaci doplňují dva tři kvalitní čeští basketbalisté. Věřím, že naši hráči budou na utkání velmi dobře koncentrováni. Je pravdou, že Ústí mělo k dispozici celý týden, aby se na nás připravilo, kdežto my jsme ve středu hráli utkání Alpe Adria Cupu v Rakousku, ale rozhodně uděláme maximum jak v přípravě, tak v samotném zápase, abychom vyhráli.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Do zápasu rozhodně musíme vstoupit lépe než ve středu v Oberwartu. Není možné, aby nám Ústí dalo za první půli tolik bodů. Právě obrana bude z našeho pohledu klíčem k úspěchu. Všechna utkání po reprezentační přestávce jsme zvládli, vezeme se na vítězné vlně, v čemž chceme stoprocentně pokračovat. Je potřeba se v obraně prezentovat tak, jako v Opavě, v Hradci Králové a ve druhé půli v Rakousku. Pokud budeme podobně dobře bránit i v Ústí, tak pevně věřím, že odjedeme domů s vítězstvím.”