23

12
11

Beksa v dramatu přestřílela Slavii

Sešívaní mají v posledních kolech smysl pro značné drama a nejinak tomu bylo i na Dašické, kde domácí až po velkém závěrečném napětí vydolovali svou další výhru (93-90).

Celý zápas byl ohromně vyrovnanou bitvou. Domácí od první čtvrtiny bušili do soupeře zpod koše, ale ten už tady oplácel čtyřmi trojkami a dalším vynikajícím výkonem mladíka Kheila, jehož tým po 10 minutách vedl 20-23. Druhé dějství bylo jako přes kopírák, zde už s pěti trojkami hostů, kteří přežili i brejkové manko 12-0 a po dvaceti minutách drželi remízu 49-49.

Ve třetí čtrvtině nováček dokonce po dvou využitých útočných doskocích vytáhl na 57-64. Pardubice ale z trojek dorovnaly a pak se šlo do dramatického závěru. Dvě minuty do konce slávista Rožánek dalekou trojkou srovnal na 81-81. Šafarčík pak dvěma ataky zvedl Beksu (85-81), to už začínala poslední minuta. Dlouhán Pražanů Bruner vzápětí trojkou snížil, na což půl minuty do konce reagoval také z oblouku domácí power forward Čolak (88-84). Host Pavel Pumprla poté minul zpod koše, aby domácí Štěrba zahodil obě šestky, avšak parťáci jej spasili útočným doskokem a Vyoral jednou šestkou zvýšil na pět. Dworsky kontroval trojkou, ale nesportovní faul Pavla Pumprly už pak dal domácím do posledních vteřin klid.

Slavia nicméně strašila až do konce, když za posledních 46 vteřin proměnila tři trojky a přispěla tak k 19bodové poslední minutě!

KVIS při čtvrté výhře z pěti zápasů sytili před 725 diváky Šafarčík (17), Čolak (16), Rikič (14), Štěrba (13+7 doskoků) a Vyoral (10+8 asistencí a 7 doskoků), za hosty (bez Bernátha, Nekolného) odpovídali Bruner (21+7 doskoků), Kheil (20), Dworsky (13+9 asistence), Páleník (12) a Pavel Pumprla (11). Domácím patřily body zpod koše (40-26) i z brejků (17-10) a dále také doskoky (33-23). Hosté vládli z trojek (28/11 - 29/15), produkcí laviček (29-41) a i přes nevýhodu na útočném doskoku (9-6) z druhých šancí (8-11).

Vanja Miljković (asistent BK KVIS Pardubice):
„Celý tým je moc rád za výhru. Samozřejmě nemůžeme být úplně spokojeni, protože jsme dostali 90 bodů, ale nakonec jsme vyhráli týmovostí a trošku i něčím jiným, než basketbalovými dovednostmi: charakterem. V koncovce jsme hráli to, co chceme hrát. Rozhodla hlavně naše obrana v posledních třech čtyřech útocích Slavie. Ukázali jsme chemii, která byla potřeba, abychom na konci dovedli utkání k vítězství. Opakuji, přestože náš výkon nebyl stoprocentní, tahle výhra se hodně počítá a věřím že nám hodně pomůže.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Musím uznat, že Slavia byla jedním z nejtěžších soupeřů, proti kterému jsme v letošní sezoně nastoupili. Určitě nejtěžší, proti kterému jsme hráli doma - se vší úctou k Nymburku, který v té době neměl takovou formu. Slavia je hrozně nepříjemná, rychlá, všichni jsou mobilní, každý umí hrát s míčem... My jsme 35 minut vůbec nehráli to, co jsme chtěli, na co nás trenéři dva dny připravovali. Na druhou stranu si tohoto vítězství hrozně cením, i když jsme dlouho nehráli dobře, posledních 4 až 5 minut jsme zapli a ukázali, co v nás je. To, že jsme to ukázali právě v klíčové fázi, že jsme v rozhodujících momentech dokázali hrát s klidnou hlavou přesně to, co chceme, je pro tenhle tým dobrá zpráva.”

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha): „Hodnotí se mi to těžko, protože jsme odehráli páté utkání venku s těžkým soupeřem, popáté hráli dobře a popáté odjíždíme poraženi. Mohlo by se zdát, že bychom mohli být naštvaní, ale předvedli jsme vynikající výkon. Pardubice mají vynikající tým, pasuji je minimálně na semifinále. My jsme celý týden trénovali bohužel jen v 7 lidech, kluci holt chodí do práce a do školy, tak to je. Na to, co jsme dokázali na Pardubice natrénovat, jsme oodehráli fantastické utkání. Nevím, jestli si domácí výhru úplně zasloužili, protože jsme většinou byli ve vedení... Závěr nám utekl neuvěřitelnými chybami, musíme být disciplinovanější. Kluci ale odvedli maximum, máme na čem stavět.”

Radek Pumprla (křídlo SK Slavia Praha): „Hořko se to hodnotí, protože dát venku 90 bodů a prohrát... Dostat 93 bodů je hrozně moc. Prohráli jsme už prvním poločasem, kdy jme dostali skoro 50 bodů, to není hra, jakou se chceme prezentovat. Celkově jsme ale odehráli dobré utkání s velmi kvalitním soupeřem. Venku všechny soupeře trápíme, ale možná nám chybí i trochu štěstíčka.”

• málo ztrát

Beksa se oklepala z nepovedeného startu sezony a už zařezává podle představ svého kouče. Nyní už čtyři utkání odbránila na úrovni 70 bodů, což je vždy dobrý základ úspěšncýh výsledků. Tým už pak ani nemusí dávat přehršle bodů v útoku, kde navíc už velmi dobře pečuje o míč a také se blíží průměru 10 trojek na utkání.

Dobře organizovanou družinu sešívaných tak na Dašické čeká velmi složitý soupeř. Slavia ovšem zatím prakticky v každém zápase dokázala dát soupři tuhý boj, využívá každé možnosti k brejkům, přidává i slušnou hru pět na pět, chodí aktivně na útočný doskok, neztrácí mnoho míčů, dává 9 trojek na utkání a kvalitně brání. Jen na celkovém doskoku by potřebovala o stupeň přitlačit.

Absence Slavie: zřejmě dál power forward Bernáth a křídlo Nekolný

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Před reprezentační přestávkou máme ještě dvě domácí utkání a naším cílem je obě vyhrát. Prvním z nich je zápas se Slavií, a já mám stejné myšlenky jako před duelem v Olomouci: nebude to jednoduchý zápas, vždyť Slavia nedávno porazila českého mistra Nymburk. Jedná se o tým, v němž je dobrý mix mladších a zkušených hráčů. Každý svůj útok hrají na delší čas, mají nejméně ztrát ze všech týmů v lize. Pro nás bude důležité, abychom se soustředili na soupeřovy klíčové hráče, vytvářeli velký tlak na míč a rychle se vraceli do obrany. Doufám, že naše motivace a zodpovědnost bude stejná jako v posledních sedmi zápasech, že nebudeme hrát s menší agresivitou a koncentrací, ale naopak, že v tomto směru navážeme na předchozí utkání.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Myslím, že v posledních zápasech máme docela dobrý tlak na míč a dobře si pomáháme. I v utkání se Slavií je třeba udržet obrannou činnost na takovéto úrovni, stejně tak i koncentraci po celých 40 minut. Sice jsme s ní hráli ve Federálním poháru, ale od té doby se Slavia hodně zvedla. Hraje uvolněně, hráči si věří, řekl bych, že jsou o hodně lepší než tehdy. To samé ale platí i o nás, takže si myslím, že půjde o úplně jiný zápas.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice a taneční skupiny SelectDance Pardubice, hlavní cenou v přestávkové divácké soutěži bude dort od Cukrárny v Pernštýnské.