#20
11.0

Zisky

Brno po sedmém úspěchu spoluvelí lize!

Prvních 16 minut se Nová huť pod Špilberkem i bez tria Radukič, Bohačík, Milligan držela velmi dobře. Domácí hned v úvodu dohry 3. kola překvapil nový power forward Mathon a jeho tým čtyři minuty do půle vedl 31-35. Aby se vzápětí zcela rozpadl. Následujících deset minut prohrál 27-1, ztratil tu sedm míčů i zraněného ligového top skórera Morgana a zbytek utkání se už jen dohrával. Až k sedmé výhře Brna (82-72), které přeskočilo dosud vedoucí Děčín a s Nymburkem nyní velí celé NBL, což je pro stále mladý klub dalším velkým milníkem.

Vítěze (bez Nečase) významně potáhli Chatman s Mišulou (po 17), hosty pak ve své ligové premiéře Mathon (15+11 doskoků), jemuž sekundoval Belikov (10). Domácím patřily trojky (10-7), šestky (18-13), body z brejků (25-11) i nižší počet ztrát (13-22).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Tři čtvrtiny jsme drželi Ostravu pod 50 bodů, což je velmi dobrý počin. Čtvrtá čtvrtina byla vlivem prostřídaní ovlivněná, ale co mě mrzí, je, že jsme k tomu přistoupili lehkovážně. Poslední čtvrtina je zpráva pro mladé kluky, že musí ještě zapracovat, aby byli etablovanými hráči NBL. Nikdo jim to nedá zadarmo a ty minuty si musí zasloužit. Trochu jsem je v tom trenérsky nechal vykoupat. Takový je sport a jak říkám, na lavičce se ještě nikdo nenaučil hrát basket. Cíl jsme splnili, potvrdili jsme roli favorita. Teď nás čeká Nymburk a co víc si může člověk přát. Tímto na zápas zvu všechny fanoušky basketu, nejen Brna, a doufám, že společně pokoříme hranici 1000 diváků.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „V první čtvrtině jsme hráli v tempu Ostravy, pak jsme to zlomili ve druhé čtvrtině, kde jsme odskočili na nějakých 13 bodů. Poté jsme na to dobře navázali třetí čtvrtinou a ve čtvrté se to už dohrávalo. Asi jsme to trochu vypustili, ale dostali šanci mladí Koulisianis, Houzar a Jarda Kubín. Dobrý výhra.“

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Myslím, že vítězství domácích je zasloužené. Prvních 15 minut jsme hráli dobrý basketbal, vycházeli jsme z dobré obrany. V naší hře byla lehkost. Pak přišlo jedno zranění, druhé zranění, opět nám vypadli Morgan a Svoboda. Doufám, že to nebude nic vážného. Poslední čtyři minuty druhé čtvrtiny nám zlomily vaz. Tam jsme dostali velkou šňůru, a to nás stálo zápas. Bylo to hodně o šestkách, toho se musíme vyvarovat. Nemůžeme dělat hloupé chyby a jen se vracet do obrany. Ve třetí čtvrtině jsme pokračovali tam, kde jsme skončili v poločase. Útok byl tragédie, nedokázali jsme se prosadit, a když jsme získali balon, hned jsme ho ztratili. V obraně jsme nechávali volné střelce. Pak už tam Brno mělo lavičku, která je ale kvalitní, a my jsme to dokázali dotáhnout na 10 bodů, což je přijatelné. Dnes tam bylo zlepšení v obraně, ale bohužel prohra.“

David Jakel (rozehrávač NH Ostrava): „My jsme sem přijeli s jedním cílem a to vyhrát. Bohužel se nám to nepodařilo. Prvních 15 minut jsme drželi tempo s Brnem, poté jsme špatně rotovali v obraně, dostávali jsme jednoduché trojky, Brno nám odskočilo a už jsme to nedokázali zvrátit. Do příště se musíme poučit z chyb a zlepšit to.“

• všestranný forward Radukič

Brňané, kteří neprohráli s Ostravou už 9 posledních utkání, jsou v dohrávce 3. kola na domácí půdě a i při současné formě favority. Do bitvy jdou jako třetí nejúdernější ofenziva a pátá obrana ligy, NH patří druhý útok, proto bude zajímavé, zda po posledních dvou defenzivních představeních Brna půjde spíš o útočně, nebo obranně laděný duel. Domácí navíc mají sílu i na doskoku a v rychlé hře dopředu, proto hosté budou mít plné ruce práce s jejich zastavením.

NH bude mít na rozdíl od posledního utkání v Kolíně už k dispozici top skórera ligy Morgana a také power forwarda Radukiče a už i novou podkošovou posilu z nizozemského Zwolle  Sukhmaila Mathona. I s ním budou hosté cílit na přerušení série porážek, čítající už čtyři utkání.

Absence Ostravy: power forward Bohačík, křídlo Janů

Absence Brna: křídla Dáňa (zlomená ruka), Nečas (zraněný kotník), Rychtecký (začal trénovat, start nejistý)

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Čeká nás konečně zápas na domácí palubovce. Ostrava naposledy hrála bez Morgana s Radukičem, ale věřím, že do Brna přijede v plné sestavě. Poslední čtyři utkání hrála velmi dobře, a i když prohrála, byly to vyrovnané zápasy. Musíme do zápasu vstoupit koncentrovaně a nedat Ostravě šanci dostat se do laufu. Pokud si pohlídáme doskok a budeme pokračovat ve slušné práci v obraně, budeme v zápase úspěšní.“

Šimon Svoboda (forward Basket Brno): „Utkání proti Ostravě je pro nás důležité, chceme potvrdit výhry z Pardubic a Děčína. V tabulce jsme sice na lepším místě než náš soupeř, ale stejně to nebude jednoduché. Musíme hrát svoji hru a věřím, že vyhrajeme.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Brno hraje v pohodě a nás tedy čeká velmi těžké utkání a budeme chtít překvapit.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro diváky o ceny.