13
15

Basket Brno

Brno v dohrávce udolalo Hradec

Pátou výhru v řadě si připsal Basket Brno v dohrávce jedenáctého kola proti Královským sokolům, když po skvělé první půli dovedl zápas k výhře 92:76.

Hostující Sokoli se stále ještě dostávají do hry po karanténě, navíc jim chybělo trio Peterka, Škranc a Šoula a duel odehráli v sedmi hráčích (osmý Tomáš Mráz odehrál necelou minutu). Hradečtí ještě zvládli zareagovat na úvodní nápor a ze ztráty osmi bodů se bleskově dostali na rozdíl jediného bodu. Závěr první čtvrtiny jim ale znovu nevyšel a Brno začalo získávat pevnou půdu pod nohama. Do druhé čtvrtiny navíc domácí hráči vstoupili šňůrou 12:3 a najednou vedli šestnáctibodovým rozdílem. Hradec se snažil kontrovat, rychlé hře domácích ale nestíhal a Jakub Nečas posunul šestkami dvě minuty před půlí náskok poprvé do dvacetibodové hranice. Na takový rozdíl už se skóre ani jednou nedostalo, Sokoli naopak předvedli v druhém poločase několik povedených náporů, blíž, než na jedenáct bodů se ale nedostali a dostatečně tak neohrozili náskok Brna. O jedenáct to bylo čtyři minuty před koncem po koši Vujoviče, domácí Mickelson ale odpověděl osobní minisérií 5:0 a bylo rozhodnuto.

Brno vyhrálo i přes trápení z trojky hlavně díky lepšímu doskakování a mizerné střelbě šestek Hradce. Sokoli zahodili polovinu ze čtyřiadvaceti pokusů, navíc dovolili soupeřům střílet dvojky s úspěšností 70 procent. Domácí Hunter Mickelson byl nejlepším střelcem zápasu s 22 body a skvělou úspěšností 11/10. Doplnili ho patnáctibodový Jakub Nečas a jedenáctibodový Rashad Madden. Sokoly vedl s 21 body Ozren Pavlović, sedmnáct přidal Peda Stamenkovič.

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
"Hradec odehrál dobré utkání, na to, že přijeli s 8 hráči. Ve druhém poločase ukázali, že mají svoji kvalitu, ale zápas se rozhodoval už v první půli. Tam jsme si vybudovali náskok a ve druhém poločase mohli zapojit do rotace všechny hráče, což nás těší nejvíc. Byla to dobrá příprava na sobotní zápas s Kolínem, které bude asi náročnější."

Tomáš Jansa (rozehrávač Basket Brno): "Dnes to nebyl lehký zápas, Hradec přijel v 8 a to nevíte, co máte očekávat. Je to zkušený tým, nám dělala problémy jejich zóna 3-2 a když jsme se přizpůsobili jejich tempu, tak to vůbec nebyl náš zápas. Když jsme hráli rychle dopředu a dobře v obraně, tím jsme rozhodli utkání. Výsledek o 16 sice vypadá dobře, ale nebylo to vůbec snadné, hrálo se až do konce."

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): "V prvním poločase jsme se nestíhali vracet do obrany, tam nás Brno přehrávalo. V druhé půli jsme se zlepšili, dvakrát jsme stáhli rozdíl na 11 až 12 bodů, ale Brno si to zkušeně pohlídalo. Jsem spokojený s výkonem v druhém poločase. Věřím, že v sobotu už budeme kompletní a podaří se nám doma zvítězit."

Ozren Pavlovič (forward Královští sokoli): "Byl to pro nás těžký zápas, Brno hraje fyzicky, mají výšku. Trápili jsme se pod košem, kde nás přeskákali. Poslední dva týdny je nás málo, na trénincích nehrajeme 5 na 5, v posledních 2 zápasech nám pak vždy došel dech a nevydržíme bojovat a zvítězit. Musíme se vrátit k tréninkům a tuhle šňůru proher zastavit."

• zahraniční opory

Úterní večer je v Kooperativa NBL vyhrazen dohrávce 11. kola mezi Brnem a Královskými sokoly (17:30), neboť v původním termínu k utkání nemohlo dojít kvůli karanténě Východočechů. Těm stále chybí do hry tři česká křídla a pod Špilberkem tak budou muset stejně jako v sobotu na pražské Folimance dobře hospodařit se silami.

Po dobrém startu do sezony počítají z posledních pěti utkání už čtyři porážky a při dotahování Nové huti je ve stále větším ohrožení jejich účast v nadstavbové skupině A1. Tým sice má v akci všechny své zahraniční pilíře, ale stejně jako v sobotu bude čelit velmi běhavému, fyzicky hrajícímu a doširoka rotujícímu soupeři, což v aktuální situaci není pro Sokoly právě příjemná vyhlídka.

Brno má šanci případnou výhrou už dorovnat třetí USK. Ač ale nasbíralo už čtyři vítězství v řadě, vždy to bylo maximálně rozdílem osmi bodů, a tým tak bude opět potřebovat plný výkon všech svých opor, aby zápas dotlačil k dalšímu úspěchu.

Absence Sokolů: křídla Peterka, Škranc a Šoula (všichni nemoc)

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla)

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): ”Chceme prodloužit vítěznou sérii zápasů proti soupeři, který určitě prověří naši obranu. Hradec Králové patří mezi týmy, které mají velmi nebezpečný útok. Stejně jako obrana bude důležitý boj na doskoku, který je vždy dobrým měřítkem naší hry a energie.“

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): ”V dalším domácím utkáni se pokusíme prodloužit vítěznou sérii. Hradec je zkušený tým, který zejména na útočné polovině umí hrát kvalitní basketbal. Věřím, že si do haly najde cestu vice diváků než doposud.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Čeká nás další těžké venkovní utkání v úzké rotaci hráčů. Brno hraje rychlý basketbal s dobrou obranou. Někdy má však problém s bodovou produkcí, kterou zase umíme my. Vše vede zkušená rozehrávačská dvojice Půlpán - Marko, kterou si musíme pohlídat. Chceme předvést týmový výkon, který nám i v úzké rotaci může přinést vítězství.“

Atrakce utkání: v poločase vystoupení taneční skupiny B-Fresh, střelecká soutěž o voucher v hodnotě 500 korun do obchodu Candy Store Brno.

Charitativní akce: Basket Brno i v letošní sezoně uspořádal charitativní sbírku pro nemocnou Klárku, kdy každé domácí utkání až do 18. prosince bude na pokladně u vstupu kasička, do které diváci mohou přispět. Alternativou je zaslání věnované částky na osobní účet 2201235032/2010 s variabilním symbolem 1852018.