BK Opava

#15
11.0

Kouřil s Markussonem dobyli Folimanku

Třebaže si to navzdory zkušenostem své sestavy udělala těžší, než musela, dokázala Opava i v oslabení (bez Zbránka se Slavíkem), že letos má „soví číslo”. Po 73 bodech doma v 17. kole udržela USK dokonce v jeho stánku na pouhých pětašedesáti, což je na míle nejnižší cifra, na kterou jej v této sezoně nějaká obrana zvládla stlačit. Přitom před soubojem třetího USK s druhými Slezany Pražané dávali v průměru přes 92 bodů! Tentokrát ale dva z jeho tří top skórerů (Mangas a Kyzlink) nevyšplhali ani na desítku. A Opava po hvězdné třetí čtvrtině (8-26) zvítězila na Folimance 65-74, což jí pojistilo druhou pozici v tabulce.

První půle byla půlí opavského rozehrávače Radovana Kouřila. Ten si při nule lídra Šiřiny naložil tým do batohu a za vedení 21-26 po 12 minutách měl na kontě už 15 bodů, přičemž prakticky sám zařídil svou ostropalbou ze všech situací obrat ze 16-14 na 16-24. Domácí se ale rychle vzpamatovali a i přes kvalitní slezskou obranu vyhráli poločas 36-35. Posadili sice do obruče jen 3 z 19 trojek, ale pomohli si brejky (11-4) a zejména méně ztráceli  (3-10).

Ve třetí částí však hosté ulovili Sovy do své zóny, dávali jim jen těžké střely a k tomu vyráželi do brejků, jež táhl už i Šiřina. Opava se nekompromisně prosazovala zpod koše a po dvou trojkách vedla už 39-56, což vyznačilo její nevídanou šňůru 0-21! Když v úvodu posledního dějství hosté vysunuli vedení až na 44-63, zdál se být se Sovami amen, jenže ty opět ukázaly, že se v této sezoně odmítají vzdávat za jakéhokoli stavu.

Přitopily na útočném doskoku i v obraně, Slezané najednou lacino ztráceli míč za míčem, přestali hrát do koše a probuzený Kyzlink spolu s Westem nakopnuli kontr až na 65-67 4 minuty do konce. Pak ale Macháč z šestek odmítl vyrovnání a vyzval tím hosty ke zmrtvýchvstání. Švandrlík s Jurečkou v mžiku slepili dvě trojky a při marném závěrečném trojkobití USK tím už dvě minuty do konce zavřeli zápas.

Vítěze vedli Kouřil (20, nakonec ale i 7 ztrát), Markusson (14+19 doskoků a 6 bloků), Jurečka (11) a Švandrlík (10). Opava byla lepší z pole (v procentech 31-45, navíc USK minul 11 šestek), v bodech zpod koše (30-40) i na doskoku (41-52) a domácím tak nestačily ani brejkové body (23-16) a dvojnásob kratší ztráty (9-18). Jedinými dvojcifery Pražanů byli West (14+8 doskoků) a Vyroubal (13).

David Zach (asistent BK Opava): „Důležité vítězství, souboj druhého se třetím. My jsme od zápasu s Olomouckem, kde jsme doslova spadli na dno, začali znovu zápas od zápasu. Sem jsme přijeli s dvěma důležitými výhrami a chtěli jsme přidat třetí. Měli jsme jasný plán, který se nám podařilo naplnit. Pro diváky to bylo zajímavé, ale poslední čtvrtina byly ještě nervy. Všechna čest USK za to, co předvedl. Domácí nesložili zbraně a byli nebezpeční až do konce. Za to jim patří velký respekt. My jsme měli nakonec štěstí, že jsme to udrželi. Ve třetí čtvrtině jsme získali náskok díky obraně. Podařilo se nám zastavit obrovskou útočnou sílu domácích, protože oni dávají přes 90 bodů na zápas. Dneska jsme je udrželi na 65 bodech. Tam byl ten klíč, že jsme byli schopni ubránit. Oni neproměnili nějaké střely, my získaly balony a šli jsme do přechodu, kde jsme byli úspěšnější. Na domácí padla nějaká deka a my jsme tam prostě hořeli. Jurečka dával důležité trojky a všechno nám vyšlo, jak mělo. Z dobré obrany jsme vytěžili útok.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha):
„My jsme si řekli při vedení Opavy o 21, že není konec. Tak nějak jsme to s trenérem věděli, že ještě není konec a že se ještě o slovo přihlásíme. Věřili jsme klukům a ti do toho dali všechno. Nakonec se to povedlo. Sice ne se šťastným koncem, ale takhle to někdy ve sportu bývá. Když chcete porazit takhle zkušený tým, jako je Opava, tak si nemůžete takový výpadek dovolit. Ten návrat do zápasu byl ale určitě super, bavili jsme se s trenérem, že pro nás bylo největší pozitivum to, že se zlepšila od posledního utkání s Kolínem naše obrana. Ať už to bylo při cloně na míč, nebo jeden na jednoho. Když vám druhý tým soutěže dá doma 75 bodů, tak to není špatná vizitka. My jsme v tomhle spokojeni. Rádi bychom se v příštích zápasech toho návratu vůbec nedopouštěli.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Jak došlo k návratu USK? Nějaké naše ztráty, úplně hloupé a oni pak zahráli tři čtyři rychlé protiútoky. Chytli se jednoduchými body a pak člověk znejistí a ty střely, co jsme předtím dávali, jsme nedávali. Pak to šlo do kytek. Bál jsem se, protože pár takových utkání už jsme tu měli, ale Honza Švandrlík trefil trojku, pak i já a tím jsme se uklidnili. Určitě jsem věřil, že ten tlak domácích ustojíme. My máme zkušený tým, který je dlouho spolu, a v těch těžkých chvílích může kdokoli vystoupit a ty body dát. Teď to byl „Švanda” nebo já a předtím to byli ostatní.“

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „My jsme tam zaspali ve třetí čtvrtině. Nevěděli jsme, jak hrát do zóny hostů, a začali jsme stagnovat. Do toho se hosté rozstříleli. Luděk Jurečka tam dal dvě trojky a ještě někdo další. Odskočili nám na dvacet bodů. My jsme pak začali dobře bránit. Udrželi jsme jejich útočný doskok. Pak stačila jedna obrana a tu jsme neměli. Švandrlík dal trojku, pak Jurečka. To bylo stěžejní. My jsme potom nedali dvě šestky na vyrovnání, ale myslím, že ta obrana rozhodla.”

• evropské zkušenosti

Hitový duel kola, který bude v hledáčku Studia Basketbal. Utká se třetí s druhým a USK se může Slezanům přiblížit už na dosah jediné porážky. Opava však i přes zaváhání v Olomouci stále počítá 7 výher z 8 posledních zápasů. Na druhou stranu přijíždí oslabena o dva forwardy z užší rotace, a to při většinou široké cirkulaci Pražanů může být ve druhé půli znát.

Domácí budou hrát další tryskový zápas, což v dresu hostů poklade zvýšené nároky zejména na mobilitu pivota Markussona. Toho se naopak Opava bude na maximum snažit využít v útoku, proto se musí vystříhat většího množství faulů.

Utkají se dva z nejútočnějších týmů ligy, které dávají přes 90 bodů a také kolem 11 trojek. Ovšem Opava mnohem lépe brání a bude zajímavé sledovat, zda dokáže zopakovat vynikající defenzivní představení z prvního duelu.

První vzájemný zápas sezony: 73-80

Absence Opavy: forward Zbránek (naražené břicho z utkání proti Brnu) a křídlo Slavík (problémy se zády)

Josh King (trenér USK Praha): „Opava je jeden z nejzkušenějších týmů celé soutěže. Hráči jsou společně dlouho a jsou sehraní. Mají ve svém středu hráče, kteří mají více individuálně více zkušeností než náš celý tým dohromady. Hrají skvělý fyzický basketbal. Kromě rozehrávače Šiřiny a pivota Markussona, který zažívá skvělou sezonu, mají další dobré hráče, kteří jsou pro nás hrozbou. Gniadek je jedním z nejlépe střílejících dlouhý hráčů v lize. Musíme ho mít stále v hledáčku a mít přehled, kde zrovna na hřišti je. Minule proti nám nehrál. Musíme být připraveni a hrát dobře, to je cesta k výhře.“

Petr Macháč (power forward USK Praha): „Čeká nás nelehký zápas proti druhému týmu tabulky. Opava je zkušený tým, který těží z dlouholeté týmové chemie a zkušenosti hráčů. Věřím ale, že když budeme dodržovat naše obrané principy, pokryjeme střelce z perimetru a odstavíme na doskoku nejvyššího hráče NBL, můžeme na domácí půdě Opavu porazit.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Hra USK je pod americkým trenérem založena na rychlém protiútoku. Tým hraje v menší sestavě a jeho střelba z dlouhých vzdáleností je hodně účinná. Prostředí Folimanky je pro všechny soupeře nepříjemné. Naše sestava je okleštěná o několik zraněných hráčů, ale přesto chceme uspět.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Bude to hodně o rychlosti. USK téměř hokejově střídá a snaží se uštvat soupeře. Nesmíme tomu podlehnout a hrát svou hru. Návrat do obrany a uhlídat tříbodové střelce, to je hlavní úkol pro tento zápas.”