30.0

#20
11.0

Zemětřesení na Třebši!

Nejde to nazvat jinak než senzací. Anebo ukrutným usnutím na vavřínech. Po dvou těsných porážkách od Nymburka, který dnes zcela zdemoloval lídra francouzské ligy z Dijonu, Brno – čerstvě posílené o Davella Robyho - v Hradci muselo myslet na mnohem víc než na drtivou porážku 88-66. Naopak Sokoli dál vrší zajímavé výsledky, když po složení SLUNETY rozbili doma i dalšího silného soka a jsou jen jednu porážku od šesté příčky.

Debakl Brna se začal rodit už po osmi minutách od stavu 16-13, kdy domácí třemi trojkami z rukou Ondřeje Peterky a Sedmáka vylétli ještě do konce první čtvrtiny do trháku 27-15. V této výši jej pak udrželi, nebo i navyšovali ve druhé čtvrtině a v půli vedli 48-35, když byli o 18 procent lepší z pole, a náhradníci přehrávali ty brněnské 20 ku 4.

Nic se pak na tomto trendu nezměnilo ani ve třetí čtvrtce a v té poslední hosty Sokoli naprosto dorazili. Jejich lídry byli Lošonský (19), Barač (18+10 doskoků), Sedmák (13) a Stamenkovič (12+10 asistencí na 6 ztrát). Za Brno kladli odpor Puršl (20+11 doskoků), Bálint (12, trojky 5/4) a Půlpán (10+7 doskoků). Domácí přehráli soupeře zpod koše (52-42), z brejků (17-6) a produkcí lavičky (30-11), lepší byli i ve ztrátách (16-19) a hostům tak patřily jen útočné doskoky (9-13) a body z nich (7-16).

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): „Jsem velmi spokojený a to mluvím za celý tým. Porazit Brno o 20 bodů je skvělá práce. Hráli jsme od začátku naši hru, agresivní. Myslím, že jsme zahráli všichni, jako celý tým, dobrý basketbal, hlavně v obraně, kde jsme si hodně pomáhali. Nenechali jsme volné střelce, jak jsme byli domluveni. V útoku si můžeme ještě více posunout balon, ale jinak skvělá hra.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Já jsem velmi spokojený. Dokázali jsme se po propadáku v Nymburce zvednout a dneska jsme si už v první čtvrtině vybudovali v podstatě rozhodující náskok a ten jsme si udržovali. Ve všech statistikách jsme byli lepší a po zásluze jsme vyhráli.“

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Domácí byli jasně lepším týmem od první do poslední minuty. Co říct k našemu výkonu? Náš „výkon“ byl absolutně bezkrevný. Obrana nefungovala, respektive nefunguje už delší čas. Hráči spolu dostatečně nekomunikují, převážně ti nejzkušenější, na kterých by to mělo stát. Je to důvod k zamyšlení pro mě, pro nás, jako trenéry. V neposlední řadě si musíme říct, že pokud chceme vyhrát venku v letošním ročníku Kooperativa NBL, musíme přijet s úplně jinou mentalitou. Dneska jsme přijeli, jako tým, který si myslí, že odehrál skvěle s Nymburkem dvě utkání, tak že to přijde samo. Tady vidíte, že tohle je to potrestání. Jsme mladý tým. Zapracováváme nového hráče do procesu. Teď musí každý bojovat o svoji minutáž a je jedno, jestli to je hráč základní rotace, nebo hráč z lavičky, protože ta konkurence bude vyšší a já pevně věřím, že se zase z této prohry poučíme, tak jak se to stalo v Kolíně, a předvedeme už v sobotu v Pardubicích lepší výkon.“

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Těžká prohra pro nás. Určitě jsme si před zápasem mysleli, že sem přijedeme a urveme tady vítězství, ale bohužel jsme do zápasu vstoupili nekoncentrovaně, nebyli jsme dostatečně agresivní, udělali jsme spoustu nevynucených ztrát a Hradec se dostal do zápasu a po většinu času kontroloval průběh. My jsme byli v křeči a nedokázali jsme se dostat do našeho rytmu, do tempa, dohrát dobře akce, a když jsme už ve třetí čtvrtině dobře bránili, tak jsme byli bohužel impotentní v útoku. Nedali jsme pár „šoupáků“, nějaké otevřené střely a Hradec si to zkušeně pohlídal.“

• stále silnější soupiska

Absence Hradce: rozehrávač Stamenkovič (zranění, start nejistý)

Absence Brna: křídlo Nečas (poraněný hlezenní kloub), pivot Jokl (problémy s kolenem)

První utkání sezony: 82-93

V utkání je favoritem tým hostů, který už možná využije služeb své staronové křídelní posily Davella Robyho. S ním se ještě zvýší už tak velmi solidní rotace týmu, který se naposledy dvakrát velmi dobrými výkony popasoval s Nymburkem. I po těchto dvou porážkách se dál dělí o čtvrtou pozici a osm zápasů do konce základní části může své postavení ještě vylepšit. Tým už šestkrát v řadě vsítil dvojciferný počet trojek, ale pozvednout musí stále málo výkonný doskok.

V týmu domácích je klíčovou otázkou, zda se podaří do utkání uschopnit ústředního rozehrávače Stamenkoviče, bez nějž by šance úzké hradecké rotace klesly na minimum.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): „V tomto zápase musíme být koncentrovaní celých 40 minut. Brno hraje rychlý a agresivní basketbal, který nám bohužel vůbec nesedí. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, naše družstvo musí omezit počet ztrát a nenechat se rozhodit tvrdou hrou Brnaňů.“

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Po dvou velmi solidních zápasech s Nymburkem chceme potvrdit lepší výkony na půdě Hradce Králové. Začíná nám série tří zápasů venku a chceme rok 2021 začít vítězně. Naším úkolem bude kontrolovat tempo hry a mít koncentraci v obraně, kde jasně musíme zlepšit obranný doskok, a tím mít možnost rychlejší hry.“

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Hradec je silný zejména na útočné polovině a tam bude klíč k tomuto zápasu. Zastavit základní rotaci Stamenkovič – Sedmák - Lošonský a snažit se hrát co nejrychleji dopředu. Věřím, že vstoupíme vítězně do nového roku a zlepšíme se hlavně na obranné polovině.“