13
16

USK Praha

Sovy splnily povinnost

Na Folimanku dorazilo z oslabeného Hradce pouze sedm statečných, a byť ještě hosté úvodní čtvrtinu zvládli relativně s grácií (26:30), tu následující prohráli hned o 18 bodů a o pauze bylo v podstatě po zápase. USK v duelu těžil hlavně ze skvělé střelby za dva body, kde trefil 20 z 25 pokusů (80 procent).

Střelecky vítěze, jenž duel nakonec ovládl 106:89, táhl Tomáš Kyzlink s 24 body včetně čtyř trojek z pěti pokusů. Kyle Mangas přidal 18 bodů, Nathaniel West 16 a Jan Štěrba 15. Poprvé v kariéře naskočil do hry i mladík Matyáš Vrábel, jenž si za zhruba 11 minut připsal pět bodů a tři doskoky.

Hradec, který postrádal mimo jiné poprvé za své působení v NBL kapitána Ondřeje Peterku, spoléhal na Nikolu Pešakoviče s 26 body, Petera Sedmáka s 18, Nikolu Vujoviče s 16 a Adama Gogu se 14 body. Obvyklý dirigent Peda Stamenkovič sice nezaznamenal ani bod, ale nastřádal 10 asistencí.

Statisticky lze vypíchnout slabší trojkovou střelbu hostů, již proměnili zpoza oblouku jen devět z 25 pokusů, zároveň ale posbírali více finálních pasů (22:17) a byli lepší v bodech z vymezeného území (46:36). V ziscích kralovali domácí, již se širší a agresivnější rotací pokradli 12 míčů ku čtyřem hostí.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Gratuluji USK k zaslouženému vítězství. Pro nás to bylo těžké tady hrát na horké půdě. Jim se tady daří a my jsme nehráli čtrnáct dní pět na pět. Tak to je. Nakonec ten výsledek je pro nás ještě přijatelný. Musím říct, že USK dneska fantasticky střílelo trojky. V poločase to měli 50 procent. My jsme chvílemi je dokázali přibrzdit, ale chvílema to byl střelecký koncert. My se budeme soustředit, abychom se dali jako tým dohromady a ta klíčová utkání zvládli.“

Josh King (trenér USK Praha):
”Byli jsme dostatečně dobří na to, abychom dnes vyhráli. Když vyhraješ, je to vždy dobré, ale nehráli jsme dobře. Nezlepšili jsme se od posledního utkání. Kredit patří Hradci Králové, který nehrál čtrnáct dní, měli sedm hráčů a bojovali čtyřicet minut. Řekl jsme hráčům v šatně, že musíme být lepší jako tým.“

Adam Goga (guard Královští sokoli): ”U nás asi největší pozitivum, že jsme v poločase byli v utkání a nevzdali jsme to. Druhý poločas jsme bojovali, vydali jsme se bylo to náročné v sedmi lidech. Nevím moc, co k tomu říct. Je to těžké. Ta korona nás dost oslabila. Dva týdny jsme v podstatě hráli tři na tři. Po dvou týdnech pět na pět. První poločas jsme se hledali, akce jsme zapomínali. Takový zápas z nutnosti a v úterý jedeme do Brna a uvidíme, co se dá dělat. Za mě jsou to takové smutné zápasy v sedmi lidech. Řešil se zápas s Ústím, který se měl hrát den po tom, co kdyby nebyli nakažení, by opustili karanténu. Nedokážu si představit tu úroveň a nemám k tomu víc, co říct.“

Matyáš Vrbel (hráč USK Praha): ”Do utkání jsme nenastoupili úplně dobře, nezačali jsme tak, jak jsme měli a chyběla agresivita. Dali jsme sice nějaké střely, ale to skóre bylo vysoké. Ta obrana na obou stranách nebyla moc dobrá. Celkově z naší strany ta obrana nebyla dobrá. Dostali jsme hodně bodů. V útoku se toho vytknout asi moc nedá. Musíme se zlepšit v obraně a začít se znovu řídit těmi pravidly.“

• úderníci Pavlovič a Pešakovič

V duelu na pražské Folimance půjde především o to, jak dlouho nejspíš sedmičlenná a věkově starší rotace hostů vydrží běhat s non stop střídajícími a po celém hřišti presujícími Sovami. Sokoli sice po zásahu covidu do týmu mají po dvoutýdenní pauze se dvěma odloženými zápasy k dispozici to nejzásadnější ze svého týmu, tedy všechny zahraniční pilíře, ale proti běhavým domácím, kteří navíc budou chtít odčinit poslední domácí porážku s Brnem, je čeká úkol z kategorie nejtěžších.

První vzájemné utkání této sezony: 102-95

Absence USK: power forward Fuxa (zranění v horní polovině těla), rozehrávač Vyroubal (zranění v horní polovině těla)

Absence Sokolů: křídla Peterka, Škranc, Šoula a Mráz (všichni nemoc)

Josh King (trenér USK Praha): ”Pro nás důležitý zápas. Po týdnu se vrátíme do soutěže a budeme se chtít vrátit k dobrým výkonům. V posledních utkáních jsme nehráli na takové úrovni, na jaké bychom chtěli. Hradec nehrál 14 dní utkání, bude svěží. Stamenkovič je zkušený rozehrávač a druhý nejlépe asistující v lize. Spolu s Pavlovičem si na ně musíme dát pozor. Nesmíme jim dát prostor k lehkým košům a musíme vylepšit obranu oproti prvnímu střetnutí.“

Nate West (guard USK Praha): ”Pro nás to je zápas, který musíme vyhrát, protože chceme kompenzovat ztrátu z minulé soboty. Budeme hrát s maximálním nasazením, abychom ukázali, že jsme top tým. Měli jsme týden na přípravu na toto utkání a budeme připraveni.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Po pauze nás čeká velmi specifické venkovní utkání. Již dva týdny trénujeme pouze v šesti až sedmi lidech. A teď v tomto počtu i odehrajeme těžký zápas s USK Praha. Nebude to jednoduché, všichni naši hráči budou velmi vytíženi. Ale někdy se v menším počtu hraje lépe. Není čas spoléhat na někoho druhého. Každý ze sedmičky hráčů musí předvést špičkový výkon a pomoct svému týmu. I v naší okleštěné sestavě věřím v dobrý výsledek.“