19.0
#33
19.0

Sokoli dali Opavě boj, přesto padli

100 sekund do konce se v Opavě zdálo být hotovo. Domácí tým i přes ne právě přesvědčivou většinu prvního čtvrtfinále dosáhl na už 12bodové vedení 85-73. Jenže Sokoli jsou už dlouho týmem, který se odmítá vzdávat a nepanikaří. V jakýkoli moment. A tak Halada s Lošonským bleskově snížili při dvou slezských ztrátách na sedm a pak hosté díky jednomu útočnému doskoku po minuté šestce v rámci jednoho pobytu v útoku přihodili i tři trestné hody, a dát o útok později Halada trojku, mohlo to být 23 sekund do konce už o pouhý bod. Křídelník však minul a domácí už z trestné linie dohrnuli duel k první výhře série (89-84).

Opava vystřelila do utkání první čtvrtinou s 32 body, když jí hosté vedle 6 ztrát nechávali snadné nájezdy, útočné doskoky i málo tísněné trojky. Sokoli však přesto všechno svou umnou hrou v útoku dosáhli i 24 bodů a složitý úvod ustáli - navzdory dvěma faulům opor Barače s Lošonským. A podobně to i přes 12 ztrát hostů dopadlo i v poločase při skore 49-42, když Hradci částečně pomohla zóna i rychlé přecházení do útoků, a také se favoritovi vyrovnal v trojkách a útočných doskocích.

Hosté se nepoložili, ani když domácí otevřeli druhou půli čtyřmi trojkami a vedením o 16 bodů s ”bonusem” už 4. faulu klíčového křídla hradeckého Barače. Jeho tým totiž zapojil trojkomet a prostřílel se na čtyři body. V úvodu posledního dějství mu ale jako by došla energie a domácí se probili až k novému 12bodovému vedení.

Lídry vítězů (bez Klečky) byli Gniadek (19), Jurečka (16+5 zisků, trojky 5/4), Zbránek (15+7 doskoků), Slavík (12+7 doskoků) a Šiřina (11+7 asistencí). Hosty tlačili Halada (19, trojky 11/5), Sedmák (15), Barač, Lošonský (po 13) a Stamenkovič (12+9 asistencí). Domácí měli lepší trojky (14-12), šestky (26/21 - 16/12) a produkci laviček (42-12).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Vyhráli jsme první zápas a nebylo to jednoduché. Hradec ukázal sebevědomí a střeleckou formu. Trochu nám ublížil rychlý náskok v začátku třetí čtvrtiny. Mírně jsme polevili, Hradec dal několik jednoduchých střel, my jsme neproměnili pár jednoduchých střel a byla z toho téměř vyrovnaná partie. Našim problémem byla menší koncentrovanost a diskuze s rozhodčími.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): ”Jsem rád, že je to úspěšně za námi. Hradečtí potvrdili skvělou formu z nadstavby a trápili nás. To je play-off, mažou se rozdíly z předcházející sezony.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Opava byla lepší. My jsme nezvládli nástup do třetí čtvrtiny. Rozdíl jsme sice stahovali, ale na vyrovnání to nestačilo. Nepodali jsme vůbec špatný výkon a musím našim hráčům poděkovat za výkon.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): ”Jsem rád za výkon, který jsme proti favoritovi odvedli. My jsme po úspěchu v Českém poháru zvedli hlavy, hrajeme uvolněně a daří se nám střelecky. Opava zůstává favoritem a potvrzuje, že patří do špičky v naší lize.”

• úderní pivoti i křídla

Absence Opavy: guard Klečka a Kurečka, forward Robenek, rozehrávač Bukovjan (zraněné rameno, start nejistý)

V historické čtvrtfinálové premiéře v NBL na Hradec čeká druhý nejtěžší soupeř, nicméně Sokoli už po několikerém přepsání vlastních dějin během této sezony nemají co ztratit a po překonání nástrah předkola mohou už jen získávat. V Opavě pro ně bude úspěchem už hratelný průběh po nejméně polovinu utkání.

Zachytit ale budou muset drtivý nástup domácích, což po posledních měsících strávených ve skupině A2 nebude ani trochu snadné. Slezané už v závěru nadstavby naladili play-off formu a nyní soupeře doslova mažou z palubovek, když velmi agresivně brání, doskakují i útočí. A pokud už v první čtvrtině slepí více trojek, bude se Sokoly zle nedobře.

Domácí navíc budou od prvních minut šlapat po rozehrávači Stamenkovičovi, který se podle všeho stále vyrovnává se zdravotními obtížemi, limitujícími jeho pohyb, a proto bude potřebovat maximální podporu křídel i clonících pivotů. A v obraně bude pro Sokoly kromě důsledného dobírání střelců klíčový i velmi důrazný box-out.

Co ukázaly oba vzájemné zápasy? V prvním v Hradci tehdy rozlaufovaná  Opava soupeře přestřílela 14-7 z trojek a donutila jej ke 23 ztrátám. Doma pak uspěla i ve velmi okleštěné sestavě, s Bukovjanem jako hlavním rozehrávačem. I tady dominovala z trojek (14-9), což Sokoli, pokud chtějí myslet na hratelný průběh, už potřetí nesmějí připustit.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Začíná play-off. Je obrovská škoda, že nemohou být přítomni diváci při vyvrcholení soutěže. Čeká nás relativně přijatelný tým z Hradce Králové. Soupeře nemůžeme podcenit, hraje letos ve výborné formě, má zkušené hráče. Určitě přijede uvolněný s tím, že nemá co ztratit, ale může překvapit. Naším cílem je však vedení dva nula po dvou domácích zápasech.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Všichni jsme doufali, že v play-off už bude přítomen náš šestý hráč – opavští fanoušci. Realita je taková, jaká je, musíme se všichni vyrovnat s komorním prostředím. Hradec známe, víme, že jeho forma šla nahoru. Věřím v sílu našeho týmu a ve vedení dva nula po prvních dvou utkáních doma.”

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): „Proti Opavě to bude hodně těžké. Hraje jednoduchý basketbal, založený především na dobré úspěšnosti za tři body. Klíčovým hráčem je Jakub Šiřina, který s přehledem diriguje hru a dokáže vytvořit volné pozice pro své spoluhráče. Když se nám ho povede uhlídat, a nedovolíme Opavě volné střely za tři body, věřím, že budeme konkurenceschopní.“