#17
10.0

Zisky

Opavská hra s ohněm a oslabenou Beksou

Vědět hosté před zápasem, že budou i v super oslabené sestavě v Opavě ještě dvě minuty do konce jen o tři body zpět, brali by to všema deseti. Jenže Pardubice svou šanci nedotáhly. Ze získaného nesportovního faulu vytěžily jediný bod, vzápětí se netrefil ani křídelník Škranc a v dalším útoku tým ani nevyhodil z autu a domácí díky Šiřinově zásahu po útočném doskoku na 95-89 už necelou minutu do konce navedli svou loď k vítězným břehům. Výhrou 99-89 tak udrželi krok s Kolínem, s nímž si to už v sobotu na domácí půdě rozdají o druhé místo prakticky definitivně.

Beksa i bez kvarteta Vyoral, Burnett, Slanina a Heřman po deseti minutách dokonce o koš vedla, když ji držel chrabrým Výkonem mladý křídelník Michal Svoboda, který už do půle zvládl 18 bodů. Díky němu i trojkám kolegů byli hosté blízko ještě 2:30 do půle (47-45), ale pak zaváhali a po 20 minutách to bylo už 57-47, když z pole mnohem přesnější domácí 26 bodů vytěžili zpod koše, a 29 body je táhlo duo Gniadek - Petr Bohačík.

Ve třetí části se hosté probili pro změnu z -12 na -2, když tu sedmi body využilo chybového úseku soupeře křídelní překvapení tohoto týdne Tkadlec. A pak už se jeho tým rval o svou šanci až do koncovky.

Domácí však přece jen uspěli, a to i bez Zbránka, Klečky a Bukovjana. Táhli je Bohačík (21+10 doskoků), Gniadek (19), Šiřina (16+9 asistencí) a Kouřil (11). U hostů, jež potopilo 17 ztrát, byli vidět Svoboda (22), Švrdlík (20), Dunans (13+10 asistencí a 9 doskoků), Škranc (11) a Potoček (10). Opava trumfovala zpod koše (48-32) i z trojek (13-11), Beksa dala víc šestek (12-22).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
”Jsem rád za vítězství, které nebylo vůbec jednoduché. Soupeř přijel bez hlavních opor, na které jsme se připravovali. Dostali jsme se rychle do vedení a to asi nebylo dobře. Naši hráči podvědomě polevili a najednou to bylo vyrovnané utkání. Neměli jsme problém v útoku, ale v obraně. Michal Svoboda naši obranu trestal trojkami. Mrzí mne trochu studený přístup některých hráčů k utkání.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): ”Víceméně povinné vítězství nebylo jednoduché, ale je tady. Dělali jsme spoustu chyb a dostali okleštěnou sestavu Pardubic do hry. Nakonec nás zachránily dvě těžké trojky Jakuba Šiřiny v koncovce.”

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Utkání se mi nehodnotí lehce, protože i v sestavě, v jaké jsme přijeli, jsme byli blízko vítězství. Měli jsme problém s Petrem Bohačíkem, který nás přehrával pod košem.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”Hořkosladký pocit z utkání. Věděli jsme, že nejsme favoritem a tak jsme hráli basket, který nás bavil. Až na hloupé chyby v koncovce jsme se stále drželi na dostřel.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 85-69, 73-76, 91-84

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forward Robenek, rozehrávač Bukovjan (rameno), forward Zbránek (problémy se zády, start nejistý)

Absence Pardubic: power forward Heřman (zranění), power forward Slanina (zranění, start nejistý), forward Výcha (zranění, start nejistý)

Zejména Opavě jde v utkání o hodně, neboť stále bojuje s Kolínem o druhé místo. Při poklesu formy a covidové karanténě však tým zatím zásadně nespasily ani dvě nové posily a po porážkách v Brně a v Nymburce má bilanci už 2-6 z posledních osmi utkání, což po Opavu před začátkem play-off není příjemná situace.

Výjimkou nejsou zápasy pod 40 doskoků, Slezanům navíc nyní chybějí trojky i trestné hody a v útoku se tak množí bodová konta začínající sedmičkou, na což družina Petra Czudka nebyla zvyklá.

Naopak už téměř jistě šestá Beksa se nyní zvedla, zvítězila třikrát ze čtyř posledních zápasů, ale mezitím padla doma právě s Opavou, jež tehdy hrála poprvé po třítýdenní odstávce. Proto bude zajímavé sledovat, jak se JIP popasuje s dalším vzájemným soubojem, zejména při hrozbě vícečetných podkošových absencí. Tým je nicméně nadopován poslední ofenzivní galashow z Brna se 117 body a trojkami 23/14.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Čekají nás poslední tři utkání skupiny A1. Pokud chceme pomýšlet na druhé místo, musíme všechna utkání vítězně zvládnout. Pardubice v minulém kole útočně explodovaly v Brně. My jsme před deseti dny dokázali v Pardubicích zvítězit, budeme proto vycházet z toho, co se nám v tomto utkání dařilo.”

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): ”Nebude to snadné utkání, Pardubice nasázely Brnu v neděli 117 bodů. Rozhodující bude naše obrana a doskok.”

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”V Opavě pro nás bude alfa a omega všeho, jak budeme zvládat souboje na doskoku, a jaká bude celkově naše agresivita. Mezi klíčové faktory bude patřit i to, jak se vyrovnáme se zónovou obranou domácích, s jejich dobrým pohybem a střelbou z dálky. Pokud budeme bojovat a plnit pokyny, které si řekneme, především na obranné polovině, můžeme pomýšlet na vítězství, které by před blížícím se play-off posílilo naši sebedůvěru.”

Prokop Slanina (power forward BK JIP Pardubice): ”Víme, že Opava je velmi dobře doskakující tým a právě tohle bude jeden z aspektů, na který si musíme dávat pozor. Domácí mají ve svém středu Šiřinu, což je výborný střelec, a také umí najít své spoluhráče, kteří víceméně všichni rádi střílejí za tři body. V průběhu nadstavby navíc Slezané posílili o Bohačíka, který je pro ně velkým přínosem pod košem, a také o Kouřila. Zbraní mají poměrně hodně, ale věřím, že s nimi dokážeme hrát dobrý zápas a dokážeme vyhrát. Není to tak, že bychom v naší situaci přemýšleli nad tím, že už jsme jistě na šestém místě. Do každého zápasu jdeme stejně, takže i do Opavy pojedeme s cílem, že utkání budeme chtít  dotáhnout do vítězného konce.”