10.0
#17
14.0

Nymburská tradice i bez tří opor

Věrný obvyklému scénáři Nymburk zlomil Opavu definitivně ve třetí čtvrtině (25-13) a souboj prvního s druhým doma zvládl nakonec poměrně snadno (87-70) na to, jaký program měl za sebou, kolik důležitých hráčů mu chybělo (Hruban, Obasohan, Harding), i na to, že Slezané se v poslední době posílili o dva muže do základní rotace. A překvapení největší? Ligový top skórer Jakub Šiřina za 27 minut - poprvé v sezoně - nebodoval.

Jeho týmu (bez Klečky a Zbránka) se dařilo držet vyrovnaný průběh jen v první půli (40-38), a to zejména díky horké ruce forwarda Gniadka (17, trojky 4/4). Hosté ale také minuli 8 trestných hodů, čímž do značné míry znegovali svou převahu zpod koše (10-18).

Šach mat dostali Slezané v prvních šesti minutách třetí části, kdy minuli příliš trojek a domácí borci Benda, Kříž a Prewitt rozhodli odskokem na 58-44.

Vítěze dvojciferně sytili Kříž (18+7 doskoků), Dalton (13+10 doskoků), Palyza (13) a Prewitt (11+7 asistencí a 7f+), hosty jen Gniadek (19, trojky 7/4) a Kvapil (11). Domácí měli víc trojek (9-7) i šestek (29/24 - 23/9) a také méně ztráceli (13-17). Navíc ač Slezané vyhráli útočný doskok 9-17, na body z druhých šancí to bylo jen 12-13.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Počítali jsme s tím, že v úvodu zápasu to pro nás nebude snadné poté, co jsme se v posledních dvou týdnech hodně vydali fyzicky i mentálně v Lize mistrů. Ale hráči velmi dobře zareagovali ve druhé půle. S tím jsem spokojený. Mohli jsme dát více minut i hráčům, kteří poslední dobou tolik nehráli. Je to pro nás dobré vítězství. Při zápase je třeba hledat, kdo má zrovna tu správnou energii a kdo se cítí v zápase dobře a kdo naopak ne. A dnes jsme cítili, že Petr Benda a Martin Kříž jsou těmi, komu se daří. Oni nám dali energii ve druhé půli a sázka na ně bylo dobré rozhodnutí.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Protože jsem fandil Nymburku v posledních utkáních Ligy mistrů, věděl jsem, že měli náročný program. Bylo mi jasné, že budou chtít hráče s menšími zraněními trochu pošetřit. I nám chyběl Filip Zbránek, kterému by dnešní zápas seděl. Před zápasem řekl, že nenastoupí. Dneska jsem věřil v náš úspěch a první poločas vypadal velmi slušně. Bohužel nás dneska nepodržely šestky a naši rozehrávači nedali tolik bodů jako obvykle. K tomu bych vyzvedl výkon Martina Kříže, který mi to asi dělá schválně a proti Opavě zahraje vždycky velice dobře. Našim rozehrávačům zápas dnes nesedl. Měli i ztráty z nepozornosti nebo neporozumění si se spoluhráči. Tím nechci snižovat kvalitu obrany Nymburka, bránili dobře, ale bylo vidět, že měli v minulých dnech náročný program a obrana nebyla tak agresivní, jako to bývá. Vůbec nevím, jak vysvětlit úvod druhé půle. Vyrobili jsme nějaké ztráty a netrefovali jsme některé střely. Martin Gniadek v první půli snad neminul, ve druhé nedával. Pochopitelně na něj bylo přitlačeno a měl pozice těžší. Na začátku druhé půle jsme se trápili v útoku, dali snad jeden bod za čtyři minuty.”

Petr Bohačík (power forward BK Opava): „Odehráli jsme solidní první poločas. Docela se nám dařilo střelecky a Martin Gniadek dělal domácím problémy. Z pozice pivota dal asi čtyři trojky. Využili jsme toho, že některé opory domácích nehrály. Věděli jsme, že třetí čtvrtina bude trochu vítr ze strany soupeře, přeci jen nejsou z české ligy zvyklí hrát vyrovnané zápasy. Nastoupil Petr Benda, dal jednu svou dvoječku, pak trojku a my jsme se v útoku zasekli a náskok narůstal. Najdeme na zápase dost pozitiv, ale my se budeme dívat hlavně na negativa, abychom mohli být příště ještě lepší. Vnímali jsme, že Nymburku chybí někteří důležití hráči a brali jsme to jako příležitost, která nám bohužel nevyšla.“

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Zápas bych hodnotil kladně, vyhráli jsme. Opava posílila, nám chybělo pár hlavních opor. V prvním poločase jsme se mírně trápili v útoku, Opavě padly nějaké střely. Do druhého poločasu jsme vstoupili s větším nasazení, hodně jsme si pomáhali v obraně, v útoku jsme si posílali míč a dokázali jsme si připravit volné střely. Tím jsme se dokázali přehoupnout do náskoku, který nám zaručil vítězství, které jsme chtěli. Odhadli jsme, že ve druhém poločasu bude chtít Opava v obraně přebírat. Petr Benda se dostal do svých pozic, ze kterých dokázal skórovat. Skvěle se k němu přidal Martin Kříž svými střelami a nájezdy. A to nás hodně nakoplo. Možná na začátku jsme startovali pomaleji. Pro mě to byl po delší době zápas, kdy jsem nastoupil na více minut. Věděl jsem, že tohle je moje příležitost a že do ní musím dát všechno. Snažil jsem se v obraně, povedlo se něco i v útoku.“

Vzájemné zápasy v této sezoně: 100-87, 101-67, 99-74

Absence Nymburka: rozehrávač Obasohan (po nemoci)

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forward Robenek, rozehrávač Bukovjan (rameno)

Opava má z posledních sedmi utkání, přerušených třítýdenní korona pauzou, bilanci 2-5 a i s posilami Petrem Bohačíkem a Radovanem Kouřilem stále hledá svou formu z první poloviny sezony. Utkání v Nymburce poslouží týmu jako velmi ostrý test před finišem nadstavby, kde bude bojovat s posíleným Kolínem o druhé místo před play-off.

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Hlavní zbraní Opavy je střelba z dálky, a když jí to padá, tak je schopná porazit každého. Musíme jí zastavit její rozehrávače, což jsou Kuba Šiřina a teď nově i Radovan Kouřil, ale pozor si je třeba dát na všechny, protože jsou to všechno skvělí střelci.  Příchod „Kouřiho“ hostům určitě pomůže, protože „Šířa“ to musel na rozehrávce často táhnout sám a to je celý zápas hrozně těžké, teď si může během zápasu trochu odpočinout a hrát občas i jako dvojka. My se musíme z Ligy mistrů zase přeorientovat na ligu, ale to nebude problém. Víme, co je před námi, a každý zápas teď budeme brát jako přípravu na Final-8 Ligy mistrů a také na play-off NBL.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Jedeme do Nymburka něco odkoukat a zkusit zlepšit náš projev oproti včerejšímu v Brně. Schází nám podzimní lehkost. V těžkém utkání se pokusíme držet hlavy nahoře.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Do Nymburka jedeme s pokorou, víme, že nemáme co ztratit. Letos nás Nymburk již čtyřikrát porazil, takže víme, co nás asi čeká. Budeme v neděli hledat ztracenou formu.”