10.0

#8
4.0

Baračův velký večer!

Křídelník Nemanja Barač si při absenci ústředního dirigenta Stamenkoviče naložil sokolí letku na záda a 35 body jí dovedl k domácímu triumfu (96-89) nad Tury, což Hradec přitáhlo na rozdíl výhry k sedmému Ústí. Srbský lídr týmu z posledních týdnů byl nebývale aktivní, když získal 10 faulů, jež využil k šestkové bilanci 14/8.

Právě Barač v pozdější fázi úvodní čtvrtiny devíti body vysunul domácí do vedení 20-16. Sokoli ve druhé čtvrtce krok po kroku stoupali až k náskoku 36-26, ale hosté se zejména pomocí trojek i z rukou rozehrávače Marka, který proti předpokladům nastoupil a odehrál dokonce 30 minut, udržovali stále na dostřel.

Ve třetí části domácí i přes další trojky soupeře nastavili vedení až na 12 bodů a i dál atakovali desetibodový náskok. Američtí Tuři Pinkston s Johnsonem ale ve čtvrtém dějství nastartovali obrat hostů na 76-77. Domácí ale v nouzi včas zareagovali a Barač s Haladou osmi slepenými body obraceli na 84-77. A tenhle náskok si už jejich tým dovezl do cíle.

Barače mezi střelci vítězů následovali Halada (21, trojky 4/4), Lošonský (14) a Sedmák (12). Tury táhli Johnson (24+10 doskoků), Pinkston (16+9 doskoků), Marko (15), Matěj Svoboda (12+8 doskoků) a Slezák (10). Domácí byli lepší o jednu trojku (16/9 - 26/8), hostům patřily útočné doskoky (6-15) a body z nich (7-16).

Adama Goga (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Myslím, že jeden z důvodů porážky bylo podcenění Hradce. Přijeli jsme a nehrál Peda Stamenkovič a tím došlo v hlavách našich hráčů k podcenění a v prvním poločase jsme úplně rezignovali na obranu. To byl otřesný výkon. Tím jsme dostali Hradec do hry, Barač si začal věřit, Halada si začal věřit a ve druhém poločase trefili těžké střely, ale bylo to hlavně tím, že jsme první poločas nebránili.”

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): ”Jsem rád, že jsme vyhráli, protože do zápasu jsme šli bez Pedy Stamenkoviče, což je pro nás obrovská ztráta, ale musím říct, že jsme zápas vzali zodpovědně, od začátku jsme v podstatě vedli, jednou dvakrát se na nás soupeř dotáhl, ale nepustili jsme ho před sebe. Myslím, že i co se týče obrany, tak tam bylo zlepšení, více jsme mluvili, lépe jsme dobírali hráče v rotacích a bohudík to vedlo k vítěznému zápasu.”

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Nemyslím, že bychom měli špatné procento střelby. Hlavně v prvním poločase jsme sice měli 40 procent zpod koše a nedali jsme několik šoupáků, což je tristní, ale i tak jsme dali 90 bodů a náš problém tak byl v obraně. Něco si řekneme, na něco se připravujeme, to nám vychází, vycházelo to první zápas proti Hradci a nevím, jestli jsme si mysleli, že když nenastoupil Stamenkovič, že to půjde samo, ale od začátku zápasu jsme spolu nemluvili, nepůsobili jsme jako tým, hlavně v obraně a to rozhodlo. Hradec došel k zaslouženému vítězství, Barač expolodoval, hrál výborně, my si říkáme, že jeho nejsilnější stránka je nájezd doprava a on nám dá asi osm nájezdů zprava. Dneska jsme nebyli schopni plnit absolutně nic a zaslouženě odjíždíme s porážkou.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Zápas jsme zvládli velmi dobře i přesto, že do zápasu nenastoupil Stamenkovič, což jsme se dozvěděli na poslední chvíli. Hodně jsme bojovali, vedli jsme od začátku, kontrolovali jsme osmibodový náskok. Je to tedy týmová práce, ale dnes musím vyzdvihnout Nemanju Barače, který trefil těžké střely a byl X faktor celého zápasu. A koncovka už byla v naší režii.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 76-80, 87-79, 97-86

Absence Hradce: guard Šoula (zranění ruky)

Absence Svitav: rozehrávač Marko (svalový problém)

Naprosto klíčový zápas pro oba celky, neboť vítěz se dvě kola do konce nadstavby zavěsí o jedinou výhru za sedmé Ústí. Naopak poražený bude za SLUNETOU už o dvě výhry, přičemž oba celky ještě čeká poslední utkání s Ústím.

Hradec v minulém utkání musel spolknout bolestivou porážku na palubovce oslabených Svitav, a doma tak musí zabrat. Jenže Tuři jsou na vlně už tří výher v řadě a s vědomím, že bojují o všechno, budou těžkým soupeřem. Chybí jim ale dál ústřední rozehrávač Marko, což by při vyrovnaném průběhu mohlo být klíčovým faktorem utkání.

Při lepšícím se doskoku Svitav a naopak jeho váznutí na straně Sokolů bude zásadní právě i bitva o odražené míče, kterých při očekávané nervozitě utkání bude větší než malé množství.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Musíme se poučit z chyb z posledního utkání, kdy jsme si nechali utéct 15bodové vedení. V zápase musíme být koncentrovaní po celou dobu a ne jen první poločas, jako se nám stává v posledních zápasech.”

Jiří Svojanovský (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Budeme chtít navázat na předešlá vítězství a přiblížit se k prvnímu místu ve skupině A2. Hradec je velice silný soupeř a my musíme hrát se stoprocentní koncentrací a vyvarovat se zbytečných ztrát.”

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Podruhé za posledních osm dní narazíme opět na Královské sokoly. Očekáváme ještě náročnější utkání, než na naší palubovce, kde se nám podařilo zvítězit. Soupeř má velmi zkušené hráče na všech pozicích a my se mu musíme snažit vyrovnat zejména v chytrosti a bojovnosti. Budeme se snažit navázat na posledních čtrnáct minut z prvního střetnutí a prát se o čtvrté vítězství v řadě.”