4.0

#1
7.0

Sokolí hra s ohněm a thriller pro Barače!

16 a půl minuty do konce oslabený Hradec doma i bez Lošonského se Šoulou lámal k podlaze ústeckou SLUNETU 54-36 a ještě 6:40 do konce vedl o 13 bodů, aby hosté vzápětí přiložili pod kotel čtyřmi trojkami a útočnými doskoky a půl minuty do konce nastupoval ústecký šéfdirigent Lamb Autrey na trestnou čáru po velkolepém obratu za stavu 79-82 a mohl domácím udělit K.O. Jenže proměnil jen jednu šestku, před zápasem zdravotně nejistý Sokol Stamenkovič okamžitě snížil trojkou na bod, ústecký Haymond na trestné linii napodobil Autreyho a aktuální sokolí lídr Nemanja Barač víc nepotřeboval.

Skóroval zpod koše i s faulem, trefil i trestný hod, otočil na konečných 85-84 a hostům po závěrečné trojkové minele Haymonda zbyla jen marnost nad zbytečně vynaloženým úsilím. Výsledek značí nejen čtvrté vítězství Sokolů z pěti nadstavbových utkání, ale především dorovnání Pand na čele skupiny A2.
Většinu utkání lepší Hradec, který v půli (42-31) soupeře přebíjel z brejků (16-4) i ztrát (8-13), byl v utkání tažen Ondřejem Peterkou (22), Sedmákem (20), Baračem (17+8 doskoků) a Haladou (15+11 doskoků). Za SLUNETU kontrovali Autrey (27+10 doskoků), Hanes (18) a Haymond (12+9 doskoků). Domácí si nejvíc pomohli trojkami (32/11 - 23/7) a menší chybovostí (12-19).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”Těžko se mi to hodnotí, protože jsme hráli hrozně špatně. První poločas jsme vůbec nehráli naši hru v obraně. Byli jsme rádi, že to bylo jenom o 11 bodů, protože Hradec nás jasně přehrával. V obraně jsme tvořili strašně moc chyb, nehráli jsme vůbec dopředu. Naopak Hradec nás trestal protiútoky. Druhý poločas kredit mým hráčům, že to nevzdali. Dostali jsme se do koncovky, ve které jsme vedli o 4 body. V závěru jsme měli mentální chyby, které nás bohužel stály vítězství.”

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): ”V prvním poločase jsme přišli bez energie a obrana byla špatná. V druhém poločase jsme se zvedli, i když jsme věděli, že to bude těžké. V posledních sekundách jsem udělal chybu, že jsem chtěl vypíchnout balon. Je to zápas, který jsme měli dovést do vítězného konce. Hradec hrál velmi tvrdě.”

Ondřej Peterka (křídlo Královští sokoli): ”V koncovce to bylo hlavně o štěstí. My jsme hráli asi 35 minut dobře, když míč šel pěkně z ruky, měli jsme volné střely a vybudovali jsme si až 18bodový náskok. Bohužel v poslední čtvrtině jsme nedali nějaké trestné hody a otevřený střely a takhle jsme pustili Ústí zpět do zápasu. Myslím si, že jsme tak trošku utekli hrobníkovi z lopaty. Prohrávali jsme o 4 body , Peda Stamenkovič tam měl šťastnou trojku, pak Baky (Barač), který dal koš s faulem. To se většinou v koncovce nestává. Jsme rádi za toto vítězství. Koncovka už byla o štěstí a jsme za to rádi. Důležité vítězství, o 7. místo se musíme porvat a jedeme dál.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Musím říct, že ta koncovka byla o štěstí. Stamenkovič trefil důležitou trojku, ale celkově si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme vedli tuším až o 18 bodů a hráli jsme fakt dobře. Bohužel pak byli vyfaulovaní hráči, trošku nám docházela i energie. Samozřejmě, že hrajeme na úzkou rotaci, ale i tak zasloužené vítězství, i když koncovka byla o štěstí. Takže klukům gratuluji a máme důležitou výhru.”

Vzájemné zápasy v sezoně: 75-76, 89-78

Absence Hradce: guard Šoula (zranění ruky, absence několik týdnů), power forward Lošonský a rozehrávač Stamenkovič (start nejistý)

Absence Ústí: křídlo David (obnovené zranění kotníku)

Pro klíčové utkání o vedení ve skupině A2 bude důležité to, kolik opěrných mužů uschopní domácí Sokoli. Těm naposledy na Hané vedle Lošonského s Šoulou chyběl kvůli zdravotnímu limitu i ústřední playmaker Stamenkovič a právě jeho absence byla nakonec pro první nadstavbovou porážku zásadní.

Pokud by nemohl do hry i s Ústím, měli by prakticky kompletní hosté cestu k výhře otevřenou. Na kontě mají už čtyři výhry v řadě a takovou šanci by si nechtěli nechat uniknout.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Pro nás velmi důležité utkání o první místo ve skupině A2. Ústí pod taktovkou nového trenéra Šotnara hraje rychlý a jednoduchý basketbal. Našim hlavním cílem bude zastavit jeho protiútoky a snažit se, aby hrálo do postavené obrany.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Čeká nás těžké utkání, soupeř hraje v letošní sezoně ve velmi dobře formě. My však musíme chtít navázat na poslední výkony a vyhrát i v Hradci. Klíčem bude zastavit srbské duo Stamenkovič - Barač.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Poslední zápas v Hradci jsme nezvládli a musíme to napravit, tým je na vítězné vlně, i když víme, že jsme v posledních zápasech udělali více chyb v obraně. Na to jsme se zaměřili v přípravě a věřím, že to nyní dokážeme prodat i v zápase.“